دانشجویان خارجی از آمریکا دیپورت می شوند

به گزارش بازیکده، تبعات ناخوشایند ویروس کرونا در آمریکا حالا دامن دانشجویان خارجی را گرفته است. دانشجویان خارجی که در ایالات متحده به دنبال دریافت مدرک تحصیلی هستند، اگر دانشگاه هایشان در ترم جدید به سمت آموزش های آنلاین حرکت نمایند، مجبور هستند خاک این کشور را ترک نمایند. این جدیدترین هشدار اداره مهاجرت و گمرک آمریکا به حساب می آید. به گزارش سی ان ان، این اقدام ممکن است بر زندگی هزاران دانشجو که برای دریافت مدرک تحصیلی به آمریکا آمده اند، تاثیر بگذارد.

دانشجویان خارجی از آمریکا دیپورت می شوند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش دنیای اقتصاد، این دستور همچنین شامل حال کسانی می گردد که برای دوره های عملی و همچنین دوره های غیرآکادمیک و حرفه ای در آمریکا حضور یافته اند. در این راستا اداره امور گمرک ها و مهاجرت آمریکا در بیانیه ای خاطرنشان کرد: دانشجویان با ویزای تحصیلی که کلاس های درس آن ها تماما به دلیل شیوع و گسترش ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار می گردد، اجازه ماندن در ایالات متحده را ندارند. این دانشجویان باید کشور را ترک نمایند. اگر آن ها کشور را ترک ننمایند، با پیامد های مهاجرتی روبه رو می شوند.

این اداره همچنین خاطرنشان کرد، وزارت خارجه آمریکا برای آن دسته از دانشجویانی که در موسسات آموزشی یا برنامه هایی که تماما به صورت آنلاین برای ترم تحصیلی پاییز برگزار می شوند، ثبت نام نمایند، ویزا صادر نمی کند و اداره حفاظت از گمرک ها و مرز آمریکا نیز به این محصلان اجازه ورود به کشور را نمی دهد.

این تصمیم از سوی منتقدان به شدت مورد واکنش نهاده شد و برنی سندرز، سناتور آمریکایی در توییتی نوشته است: ظلم کاخ سفید هیچ پایانی ندارد. دانشجویان خارجی تهدید شده اند که اگرکلاس هایشان به صورت آنلاین برگزار گردد باید از کشور خارج شوند. این اداره همچنین افزوده است: گمرک و مرزبانی آمریکا اجازه ورود چنین دانشجویانی را به خاک ایالات متحده نخواهد داد.

در بخشی دیگر از این بیانیه تاکید شده دانشجویانی که در حال حاضر در ایالات متحده به سر می برند و مشمول چنین برنامه ای (برگزاری آنلاین تمامی کلاس ها) شده اند باید خاک کشور را ترک نمایند، یا اقدام دیگری انجام دهند، مثلا به مرکز آموزشی حضوری انتقال یابند یا حضورشان در کشور قانونی باشد. در غیر این صورت با پیامد های مهاجرتی روبه رو می شوند که از جمله دربرگیرنده اخذ تصمیم قانونی در خصوص اخراج آن ها (Removal Proceedings) خواهد بود، اما تنها محدود به چنین اقدامی نیست.

انتظار می رود این بیانیه بر صد ها هزار دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل در آمریکا یا کسانی که قرار بود وارد دانشگاه های این کشور شوند تاثیر بگذارد. گزارش ها در عین حال حاکی ا ست این بیانیه ناگهانی، دانشگاه ها و کالج های آمریکایی را نیز با چالش روبه رو نموده، به ویژه که آن ها در حال رایزنی و تصمیم گیری در خصوص نحوه برگزاری کلاس ها در ترم پاییز هستند. با شیوع کووید-19 مقام های امور مهاجرتی آمریکا برای دانشجویان خارجی و در ارتباط با کلاس های آنلاین آن ها در ترم بهار و پاییز استثنائاتی قائل شده اند.

شورای آموزش آمریکا، نماینده رهبران و مدیران 1700 نهاد آموزش عالی در ایالات متحده، بیانیه تازه اداره مهاجرت را وحشتناک توصیف نموده است. بسیاری از مراکز آموزش عالی آمریکا هنوز تصمیم خود در خصوص برنامه های ترم پاییز را اعلام ننموده اند.

در این شرایط یکی از دانشجویان خارجی به نام والریا که 26 ساله است و در کالج کندی در هاروارد درس می خواند، می گوید: شرایط خسته نماینده و ترسناک شده است. اصلا معین نیست، که چه اتفاقی خواهد افتاد. اگر من به مکزیک برگردم، شرایط برگشتم راحت است، اما در خصوص سایر دانشجویان به این راحتی نیست.

وزارت خارجه نیز گفته است که به دانشجویانی که کل دوره های آن ها آنلاین خواهد شد، ویزا نخواهد داد. البته بعضی از دانشجویان پیش از اجرای این دستور با سخت گیری هایی روبه رو شده اند و ویزاهایشان به مشکل برخورده است. با این حال یکی از راه های فراری که برای دانشجویان در نظر گرفته شده است، دروس خودخوان است.

اداره گمرک آمریکا گفته است که برای دانشجویان مدل ترکیبی استثنا قائل است؛ به این معنی که دروس آنلاین در کنار یک درس خودخوان که حضوری است، برداشته گردد. برد فارنزورث، معاون شورای آموزش آمریکا می گوید: دستور اخیر دست آن ها را در پوست گردو گذاشته و به شدت شوکه شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1048

به "دانشجویان خارجی از آمریکا دیپورت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان خارجی از آمریکا دیپورت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید