درد آرتروز در موش ها با یاری فناوری نانو بهبود یافت

به گزارش بازیکده، محققان دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ با انجام آزمایش روی موش ها دریافتند که درمان فتوترمال هدفمند، به تسکین کافی درد ارتروز و بهبود عملکرد حرکتی می انجامد.

درد آرتروز در موش ها با یاری فناوری نانو بهبود یافت

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محققان دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ (PolyU) با استفاده از مفهوم درمان سرطان هدفمند، نانوذره ای را برای درمان آرتروز ساختند که با استفاده از تصویربرداری راهنمایی می گردد. این نانوذره بر پروتئینی که سیگنالینگ درد را در طول سیستم عصبی شروع می نماید، تاثیر می گذارد.

این روش درمانی هدفمند برای آرتروز، هم تشخیصی و هم درمانی است و در آن از نانومیله های طلا استفاده شده است که با یک نانوماده دو بعدی، دی سولفید مولیبدن، پوشانده شده است. این نانومیله های پوشیده شده با آنتی بادی هایی که علیه فاکتور رشد عصبی (NGF)، پروتئین محرک درد عمل می نمایند، ترکیب می شوند.

نانومیله هایی که با آنتی بادی آمیخته شده اند، هدف گیری فعال و غیرفعالی را در برابر عامل ایجاد درد آرتروز دارند. علاوه بر این، با اتصال مستقیم مولکول های NGF به نانوذرات فتوترمال که می توانند انرژی نور را به گرمای موضعی تبدیل نمایند، پروتئین NGF با حرارت دادن با استفاده از لیزر مادون قرمز نزدیک از بین می رود.

یانگ مو از محققان این پروژه می گوید که آزمایش روی موش ها نشان می دهد که درمان فتوترمال هدفمند به تسکین کافی درد و بهبود عملکرد حرکتی می انجامد.

پروفسور یانگ می گوید: این اولین بار است که مفهوم درمان فتوترمال هدفمند برای درد آرتروز به وسیله فناوری نانو مطرح می گردد.

وی گفت: نانوذرات نویدبخش استفاده بالینی برای دستیابی به تسکین طولانی مدت درد در مقایسه با دارو های موجود است که می توانند درد را برای ساعت ها کاهش دهند.

این گروه در آزمایش خود با مدل های آرتروز موش، با تحریک لیزر علائم درد به مدت سه تا چهار روز کاهش یافت.

ون چونی از دیگر محققان این پروژه می گوید: درمان های دو طرفه درد با نانومیله های حاوی آنتی بادی و تحریک لیزری مقدار NGF را در بافت های مفصلی به طور موثرتری کاهش می دهد و آسیبی به بافت نمی رساند. نگرانی اصلی درمان ضد NGF قبلی در آزمایشات بالینی، ایجاد آرتروپاتی مخرب پس از استفاده از دوز های بالای آنتی بادی های ضد NGF بود. برای رسیدگی به این موضوع، ما رویکرد هدفمند تراسونیک را برای مکان یابی و حذف NGF به گونه ای طراحی کردیم که حداقل دوز مورد احتیاج باشد.

آرتروز در حال حاضر با معاینه فیزیکی و درصورت لزوم با اشعه ایکس، اسکن MRI و آرتروسکوپی تشخیص داده می گردد. روش تازه محققان دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ یک روش تشخیصی تازه و دقیق را امکان پذیر می نماید. یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی اولتراسونید (فراصوت) تازه که ترکیبی از کنتراست بالا و ویژگی خوب تصویربرداری نوری نظیر وضوح بالا و عمق نفوذ است.

این تیم تحقیقاتی، نانومیله های طلا را به علت خواص نوری گرمایی مناسب و پوشش دی سولفید مولیبدن به علت سازگاری زیستی خوب انتخاب کردند. علاوه بر این، دی سولفید مولیبدن دارای راهنمایی حرارتی بالا و حلالیت در آب و بعلاوه جذب بالای مادون قرمز نزدیک است و آن را به یک عامل کنتراست برتر برای تصویربرداری فتوآکوستیک تبدیل می نماید که خواص نوری گرما را بهبود می بخشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1739

به "درد آرتروز در موش ها با یاری فناوری نانو بهبود یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد آرتروز در موش ها با یاری فناوری نانو بهبود یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید