دیتاسنتر فضایی راه اندازی می شود!

به گزارش بازیکده، دیتاسنترهای فضایی می توانند به راحتی از انرژی خورشیدی استفاده کنند و نیازی به سیستم خنک کننده هم ندارند.

دیتاسنتر فضایی راه اندازی می شود!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، با توسعه استفاده از هوش مصنوعی، منابع پردازشی برای حفظ عملکرد سرویس ها به شدت افزایش پیدا کرده است. اکنون پژوهشگران در پی مسیرهای جدیدی مثل دیتاسنترهای فضایی برای تامین قدرت پردازشی هستند که مصرف انرژی کمتری دارند و آسیب کمتری هم به محیط زیست می زنند.

مزایا و معایب دیتاسنترهای فضایی چیست؟

در یک پژوهش 16 ماهه که با هزینه 2 میلیون دلار صورت گرفته است، ثابت شده که تاسیس دیتاسنتر در فضا امری امکان پذیر و مالی خواهد بود که می تواند میزان آلایندگی محیط زیستی را هم کاهش دهد. این پروژه که صعود (ASCEND) نام گرفته، از طریق اتحادیه اروپا پشتیبانی مالی شده است و نهادهای بزرگی مثل ایرباس و آژانس فضایی آلمان در انجام آن همکاری داشته اند.

مدیر ارشد فناوری شرکت فرانسوی - ایتالیایی تالس آلنیا اسپیس که یکی از مجری های اصلی این پروژه بوده است، می گوید: قرار دادن دیتاسنترها در فضا می تواند چشم انداز دیجیتال اروپا را توسعه دهد و مسیری سازگارتر با محیط زیست و منحصربه فرد برای پردازش و میزبانی داده فراهم سازد.

تیم دخیل در پروژه صعود قصد دارد تا سال 2026 اقدام به قرار دادن 13 دیتاسنتر با توان 10 مگاوات در فضا کند. هدف نهایی هم، رسیدن به توان 1 گیگاوات تا سال 2050 است. آنها در نظر دارند تا دیتاسنترهای فضایی را در فاصله حدود 1400 کیلومتری از سطح زمین قرار دهند؛ رقمی که 3 برابر بیشتر از فاصله ایستگاه بین المللی فضایی تا زمین است.

اتحادیه اروپا می خواهد در رقابت با چین و ایالات متحده عقب نماند و از طرفی هم نمی خواهد محیط زیست را فدای قدرت پردازشی کند. دیتاسنترهای فضایی می توانند در تمام روز از انرژی خورشیدی بهره مند شوند؛ درحالی که چنین امکانی روی سطح زمین وجود ندارد. همچنین آنها نیازی به آب برای خنک کردن تجهیزات ندارند؛ زیرا دمای فضا بسیار پایین است و حرارت تولید شده به راحتی دفع می شود.

البته دیتاسنترهای فضایی بدون آلایندگی هم نیستند و آلودگی زیادی هنگام ارسال آنها به فضا از طریق راکت ها تولید می شود. پژوهش اخیر نشان داده است که برای توجیه محیط زیستی چنین ساختارهایی، باید از راکت هایی استفاده کرد که 10 برابر کمتر آلودگی ایجاد کنند. در حال حاضر این نوع راکت ساخته نشده و باید برنامه ای جداگانه برای توسعه آن صورت بگیرد. شایان ذکر است که دیتاسنترها برای ماندن در مدار هم به سوخت موشک نیاز دارند که عاملی ضد محیط زیست به شمار می رود.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 تیر 1403 بروزرسانی: 8 تیر 1403 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2259

به "دیتاسنتر فضایی راه اندازی می شود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیتاسنتر فضایی راه اندازی می شود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید