ردیف موسیقی ایرانی چیست؟

به گزارش بازیکده، در تئوری موسیقی به پشت سر هم قرار دریافت دستگاه ها و آواز ها ردیف موسیقی ایرانی گفته می شود. در موسیقی ایرانی ردیف موسیقی سازی و ردیف موسیقی آوازی داریم.

ردیف موسیقی ایرانی چیست؟

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - با توجه به اینکه موسیقی هر کشور بیانگر آداب و رسوم و فرهنگ مردم آن کشور است. ردیف موسیقی ایرانی هم نقش مهمی را در فرهنگ موسیقی سنتی ایران ایفا می کند و در دوران معاصر به قدری مورد توجه قرار گرفته است که یونسکو آن را به عنوان میراث فرهنگی ثبت کرده است.

تعریف ردیف موسیقی ایرانی

هنگامی که مجموعه ای از آهنگ ها و نغمات موسیقی ایرانی در یک مجموعه با نظم و ترتیب خاصی پشت سر هم قرار بگیرند، به مجموعه تشکیل شده ردیف می گویند.

ردیف تشکیل شده از هفت دستگاه به نام های شور، سه گاه، همایون، چهارگاه، ماهور، راست پنجگاه، نوا و پنج آواز به نام های ابوعطا، دشتی، افشاری، بیات ترک و اصفهان که هرکدام از این دستگاه ها و آواز ها خود از چندین گوشه تشکیل شده اند؛ که ترتیب قرارگیری گوشه ها هم در شکل گیری ردیف موثر است.

اینکه هر گوشه متعلق به کدام دستگاه یا آواز است بستگی به حس و حال آهنگ و ویژگی های ساختاری گوشه مثل نت های شاهد، ایست و ... دارد. (نت شاهد نتی است که بیشتر بر آن تاکید می شود و نت ایست نتی است که روی آن توقف می شود یا قطعه با آن تمام می شود).

ردیف به دو دسته ردیف آوازی و ردیف سازی تقسیم بندی شده است؛ که همان طور که از اسمش پیداست ردیف آوازی برای آموزش خواندن آواز و ردیف سازی برای آمورش ساز های مختلف است.

تاریخچه و نحوه شکل گیری ردیف موسیقی

با توجه به نسخ خطی قدیمی دیده می شود که واژه دستگاه از اواسط دوران صفوی تا اواخر قاجاریه در موسیقی ایرانی وجود داشته، اما واژه ردیف تنها در اواخر قاجار به کار گرفته می شده و در دوران قبل تر نقشی نداشته است. یکی از این اسناد موجود، کتاب بحور الالحان است که مربوط به دوره قاجار می باشد. این کتاب از اولین کتاب هایی است که به شکل دقیق نام هفت دستگاه و گوشه های آن را گفته است، اما از واژه ردیف سخنی به میان نبرده است.

به گفته برخی از صاحب نظران هدف از شکل گیری ردیف، در اختیار داشتن مجموعه ای منظم برای تعلیم و آموزش تک تک گوشه ها و آواز ها بوده است.

در دوران ناصرالدین شاه قاجار فردی به نام علی اکبر فراهانی که از نوازندگان چیره دست دربار ناصرالدین شاه قاجار بود به دلیل علاقه ای که به موسیقی ایرانی داشت، موسیقی ایرانی را طبقه بندی کرد. از ردیف علی اکبر خان آثاری به جا نمانده، ولی بیشتر آثارش را در ردیف های بعدی که از طریق فرزندانش منتقل شد، می توان دید.

او دو فرزند به نام های میرزاعبدالله و آقا حسینقلی داشت که آن ها هم از نوازندگان سرشناس تار در دوره قاجار بودند و تمام عمر خود را صرف تدوین و تدریس ردیف شان کردند. ولی ردیفی که میرزا عبدالله تدوین و تدریس می کرد تفاوت هایی با ردیف آقاحسینقلی داشته است. خانواده فراهانی به دلیل مهارتشان در نوازندگی ردیف آن ها با نام ردیف سازی منتشر شده است.

میرزا عبدالله با تعلیم ردیفش به شاگردان زیادی که داشت توانست میراث هنری دوران قبل از قاجار را تا به امروز زنده نگه دارد. به طوری که اکنون ردیف میرزاعبدالله مهم ترین ردیف موسیقی ایرانی محسوب می شود.

با توجه به اهمیت رابطه موسیقی با شعر و آواز، یکی از شاگردان میرزاعبدالله و حسینقلی به نام عبدالله دوامی تصمیم گرفت که ردیفی را برای تدریس آواز جمع آوری کند. او با توجه به نغمه ها و گوشه هایی که شنیده بود و آموزش دیده بود همچنین با کمک دریافت از موسیقی مناطق مختلف ایران که با شعر و آواز همراه بود ردیفی را تدوین کرد تا با کمک آن به شاگردانش آموزش دهد.

یکی دیگر از مولفان ردیف آوازی محمود کریمی است که از شاگردان عبدالله دوامی بوده است. او با کمک دریافت از ردیف دوامی و تغییراتی که در برخی گوشه ها ایجاد کرد توانست اولین ردیف آوازی را ضبط کند؛ که توسط محمد تقی مسعودیه نت نگاری و تجزیه و تحلیل شده است. عبدالله دوامی هم پس از ضبط ردیف توسط محمود کریمی ردیف خود را در کهن سالی ضبط کرد.

ردیف آوازی و ردیف سازی

مجموعه ردیف آوازی حدود صد و پنجاه گوشه را شامل می شود. ردیف سازی به دلیل وجود ویژگی های تکنیکی در اجرا گسترده تر و مفصل تر از ردیف آوازی و دارای تعداد گوشه بیشتر است و حدودا شامل 400 گوشه می شود. در هر دو ردیف وزن و مفهوم اشعار و ملودی ها دارای اهمیت فراوانی است. اما در ردیف سازی به علت آشکار نبودن شعر و اهمیت بیشتر ملودی نقش معانی شعری کم رنگ شده است.

ردیف هایی که اکنون برای ساز و آواز موجود هستند عبارتند از:

ردیف های سازی

ردیف میرزا عبدالله، ردیف آقاحسینقلی، ردیف ابوالحسن صبا، ردیف عالی علی اکبر شهنازی، ردیف موسی معروفی

ردیف های آوازی

ردیف عبدالله دوامی (نوار های این ردیف موسیقی ایرانی با همراهی تار محمدرضا لطفی موجود است و دستگاه شور آن را نیز زنده یاد استاد محمدرضا لطفی به خط نت نوشته است)، ردیف سید حسین طاهرزاده، ردیف محمود کریمی، ردیف سعید هرمزی، ردیف مرتضی نی داوود، ردیف ادیب خوانساری، ردیف آوازی زنده یاد نورالدین رضوی سروستانی با تار داریوش طلایی، ردیف آوازی محمدرضا شجریان، ردیف آوازی موسیقی ایرانی هوشمند عقیلی، ردیف آوازی موسیقی ایرانی ابراهیم بوذری، ردیف آوازی استاد اسماعیل مهرتاش، ردیف آوازی حاتم عسگری فراهانی و ... .

امروزه، ردیف میرزا عبدالله، ردیف صبا، ردیف شهنازی و دوامی کاربری بیشتری دارند.

قابل ذکر است که ردیف پایه و اساس اطلاعاتی است که هر موسیقیدان برای خلاقیت، بداهه خوانی و بداهه نوازی در موسیقی کلاسیک ایرانی لازم است آن را بداند. به عقیده بسکمک از اساتید موسیقی، آشنایی با هر دو ردیف آوازی و سازی لازم است و راه را برای موسیقیدان هموار تر می کند.

استاد کسایی موسیقیدان و نوازنده نی، که با هر دو ردیف سازی و آوازی آشنایی دارد، درخصوص شیوه نواختن خود می گوید: چرا وقتی که من ساز می زنم با ساز زدن دیگران فرق می کند؟ برای اینکه من در آن شعر می خوانم دراین عبارت کوتاه بار دیگر اهمیت شعر و آواز در موسیقی کلاسیک ایرانی مورد تاکید قرار گرفته است.

منبع: setare.com
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1394

به "ردیف موسیقی ایرانی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیف موسیقی ایرانی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید