روش فعلی پذیرش دانشجوی دکتری به کیفیت ورودی های جدید کمکی نکرد

به گزارش بازیکده، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور با اشاره به نحوه پذیرش دانشجویان دکتری در دانشگاه و نقایص این شیوه پذیرش گفت: وزارت علوم باید در موضوع پذیرش دانشجو دکتری نقش حاکمیتی و نظارتی داشته باشد و در حوزه افزایش کیفیت دانشجویان جدید مقطع دکتری ورود کند.

روش فعلی پذیرش دانشجوی دکتری به کیفیت ورودی های جدید کمکی نکرد

دکترمحمد محسن صدر در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه سیستم فعلی پذیرش دانشجویان دکتری مبتنی بر جذب نیمه متمرکز است، اظهار کرد: در این شیوه با برگزاری یک آزمون توسط وزارت علوم و انجام مصاحبه توسط دانشگاه، دانشجویان دوره دکتری پذیرش می شوند. در گذشته خلاف این بود و سازمان سنجش آزمون متمرکزی برگزار نمی کرد و دانشگاه ها راسا برای پذیرش دانشجو اقدام می کردند.

به گفته وی، در شیوه قبل نیز مشکلاتی وجود داشت، مثلا اینکه گاهی هر دانشگاه اغلب دانشجویان خود را پذیرش می کرد و فرصتی برای دانشجویان سایر دانشگاه ها فراهم نمی شد.در عین حال برتری شیوه قدیم این بود که هر استاد سعی می کرد بهترین دانشجوی خود را جذب کند. ولی با کاری که سازمان سنجش انجام داد، عملا روشی را اجرا کرد که در ابتدا یک ارزیابی اولیه از داوطلبان انجام دهد و پس از آن داوطلبان دوره های دکتری را به دانشگاه معرفی کند.

وی در این رابطه ادامه داد: متاسفانه سازمان سنجش این روش فعلی را به شیوه چندان مطلوبی انجام نداد و به کیفیت ورودی های دوره دکتری کمکی نکرد و عملا نقص روش قبلی برطرف نشد.

صدر افزود: با توجه به شرایط فعلی حاکم بر جامعه و شیوع کرونا، اگر به شیوه قبل بازگردیم که دانشگاه یک اختیاراتی داشته باشد مطلوب تر است، چراکه دوره تحصیلات تکمیلی دکتری یک دوره پژوهشی است و در بحث آموزش اقدام خاصی صورت نمی گیرد. پس ما به دانشجو دکتری فرصتی می دهیم که پژوهشی انجام دهد و در زمینه کاری خودش ورود پیدا کند. که البته خود این موضوع بحثی طولانی است زیرا در یک مدل خوب ، دانشگاه باید با صنعت وارد مذاکره شود و دانشجو دکتری ای که پذیرش می کند، تقریبا پروژه محور باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور با اشاره به اینکه عملا در دانشگاه ها اقدام پژوهشی مناسبی صورت نمی گیرد، گفت: ما سالیانه یک ظرفیتی داریم و هر سال آن را تکرار می کنیم و یا افزایش می دهیم. در حال حاضر ما دانشگاهی را نمی بینیم که اعلام کند مثلا امسال دانشجوی دکتری پذیرش نمی کند چون پروژه خاصی هم برای آن در نظر گرفته نشده است.

وی در ادامه شرح داد: اگر اختیار به دانشگاه داده شود و دانشگاه خودش آزمون بگیرد و سیر پذیرش دانشجو را با صنعت مرتبط کند، می تواند به شکل کاربردی دانشجو دکتری پذیرش کند. این، شیوه در دنیا متدوال است و مثلا عضو هیات علمی برای یک پروژه در صنعت، دو دانشجوی دکتری پذیرش می کند. اگر این شیوه اجرا شود، فرآیند پذیرش عملیاتی تر می شود و خروجی چنین دوره دکتری به درد کشور و جامعه می خورد. در چنین شرایطی، سازمان سنجش و وزارت علوم نیز کار حاکمیتی و نظارتی انجام دهند. به عنوان مثال، وزارت علوم بررسی کند که یک دانشگاه در دوره قبلی کدام دانشجویان را پذیرش کرده است، چه کیفیتی داشته است و توانسته چند پروژه در صنعت داخلی و خارجی جذب کند.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور با اشاره به اینکه در حال حاضر هم در پذیرش دانشجو بعضا سلیقه شخصی اعمال می شود، گفت: آزمون نیمه متمرکزی که سازمان سنجش برگزار می کند، 30 یا 40 درصد در پذیرش موثر است و بیشتر تاثیر پذیرش به مصاحبه دانشگاه مربوط می شود. بهتر است که وزارت علوم به جای دخالت در نحوه برگزار آزمون، بیشتر روی کیفیت پذیرش دخالت کند. اگر دانشگاهی در رشته خاصی کیفیت مطلوبی ندارد، سال بعد اجازه پذیرش دانشجو نداشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از دانشجویان نخبه ما تلاش می کنند به خارج از کشور بفرایند، افزود: اگر وزارت علوم با وزارتخانه های دیگر ارتباط برقرار کند تا استاد پروژه بگیرد و از طریق پروژه ها به دانشجویان فرصت مطالعاتی داخلی بدهد. اگر اینگونه باشد فارغ التحصیلان در کشور باقی می مانند و فرصت شغلی هم برای آنها فراهم می شود.

صدر گفت: ما نباید به پذیرش دانشجو دکتری کوتاه مدت نگاه کنیم، بلکه وزارت علوم از دولت مطالبه کند که نیاز به پژوهش در صنعت از طریق دانشگاه برطرف شود.این امر فرصتی ایجاد می کند که دانشجویان به صورت پروژه محور جذب شوند. این اتفاق در حال حاضر هم می افتد ولی به غلط.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: دانشگاهی که پروژه صنعتی بیشتری می گیرد، باید ظرفیت بیشتری هم برای پذیرش دانشجو داشته باشد. اما دانشگاهی که فعالیتی نمی کند، چه ضرورتی دارد دانشجو دکتری جذب کند. اگر به این شکل عمل شود و سازمان ها در قالب طرح با دانشگاه ها همکاری کنند، فرایند پذیرش دانشجو دکتری مساعدتر خواهد شد. البته نباید تصور کرد که چنین طرحی فقط شامل رشته های فنی مهندسی و صنعت می شود و رشته های علوم انسانی را دربرنمی گیرد. بلکه ما سازمان های اجتماعی زیادی داریم که بنا به فعالیت خود فارغ التحصیل خاص خود را می خواهند. پس سازمان های اجتماعی و همه حوزه های دیگر می توانند پروژه تعریف کنند و بنا به همین پروژه ها دانشجو دکتری جذب شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1463

به "روش فعلی پذیرش دانشجوی دکتری به کیفیت ورودی های جدید کمکی نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش فعلی پذیرش دانشجوی دکتری به کیفیت ورودی های جدید کمکی نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید