سابقه بیمه و روش های مختلف مشاهده سوابق بیمه

به گزارش بازیکده، مشاهده و اطلاع از سوابق بیمه یکی از دغدغه های همه بیمه شدگان مخصوصاً افراد کارمند و کارگر است. در بعضی موارد مشاهده شده است که کارفرما به دلایل مختلف مدتی از پرداخت بیمه کارکنان خود خودداری نموده و همین امر مشکلاتی را برای شخص بیمه شده ایجاد نموده است. به همین علت مشاهده و اطلاع از سوابق بیمه برای بسیاری از بیمه شدگان امری ضروری تلقی می گردد؛ اما چگونه می توان به سوابق بیمه و جزئیات آن دست یافت و آن ها را مشاهده کرد. خبر خوب این است که روش های مختلفی برای مشاهده سوابق بیمه وجود دارد که بیمه شدگان با استفاده از یکی از این روش ها می توانند به سادگی سوابق بیمه خود را مشاهده نمایند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا این روش های ساده مشاهده سوابق بیمه را به شما معرفی کنیم.

سابقه بیمه و روش های مختلف مشاهده سوابق بیمه

سابقه بیمه چیست و چه اهمیتی دارد؟

به گزارش خبرنگاران، همه افراد وقتی برای استخدام به یک شرکت یا اداره می روند، یکی از مهم ترین مسائلی که به آن اهمیت می دهند، شرایط بیمه است. افراد می خواهند بدانند اگر در این شرکت یا اداره استخدام شوند، بیمه می شوند؟ اگر می شوند، شرایط آن چگونه است؟ چه میزان پول باید بابت آن بپردازند؟ بر اساس ماده 148 قانون کار کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلف اند براساس قانون تامین اجتماعی نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام نمایند. کارفرما مسئول پرداخت حق بیمه سهم خود و بیمه شده (کارگر) به سازمان هستند و کارفرما مکلف است موقع پرداخت مزد یا حقوق و مزایا سهم بیمه شده (کارگر) را کسر کند، سهم خود را به آن اضافه و به سازمان تأدیه کند. کل مبلغ حق بیمه 30 درصد از حقوق است و 23 درصد از آن سهم کارفرما و هفت درصد به جای مانده نیز سهم کارگر است که هر سال مبلغ آن معین می گردد. در صورتی که کارفرما از کسر حق بیمه سهم بیمه شده خودداری کند، شخصاً مسئول پرداخت آن خواهد بود.

در واقع منظور از سابقه بیمه مدت زمانی است که فرد در محل کارش مشغول به کار است و کارفرما برای او بیمه رد نموده است. فرد بیمه (کارگر) وقتی در محلی مشغول به کار می گردد، سوابق پرداخت بیمه او در سازمان تأمین اجتماعی ثبت می گردد و این سوابق همواره در دسترس و قابل استعلام است. بعلاوه وقتی فرد در طول دوران کاری خود در مکان های مختلفی مشغول به کار گردد، این سوابق ثبت می گردد و قابل استعلام است؛ بنابراین فرد چه در صورت احتیاج داشتن به سابقه کاری برای شغل تازه و چه برای بازنشستگی خود می تواند از این سوابق بیمه بهره ببرد.

روش های مختلف مشاهده سابقه بیمه

سازمان تامین اجتماعی با بیش از 14 میلیون بیمه پرداز و2 میلیون مستمری بگیر و بازنشسته بزرگ ترین سازمان خدمات رسان کشور به شمار می رود و همین امر سبب شده است که مراجعه نمایندگان زیادی متوجه این سازمان شوند. همین کثرت بالای ارباب رجوع سبب شده است تا خدمات مختلف این سازمان ازجمله سوابق بیمه با روش های مختلفی ارائه گردد تا بتوان پاسخ این حجم بزرگ از مراجعات را داد. این روش های مختلف مشاهده سابقه بیمه سازمان تأمین اجتماعی عبارت اند از:

1. مشاهده سابق بیمه با مراجعه حضوری به کارگزاری های بیمه

با مراجعه به شعب کارگزاری های تامین اجتماعی می توانید درخواست دریافت سوابق بیمه تأمین اجتماعی خود را به واحد مربوطه بدهید و آن را دریافت کنید. این روش از قدیمی ترین و طاقت فرساترین روش های مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی است و باید ساعت ها در صف انتظار ایستاد. پس توصیه می کنیم از روش های دیگری که در ادامه معرفی می کنیم، بهره ببرید.

2. مشاهده سابقه بیمه با مراجعه به سایت سازمان تامین اجتماعی و کد ملی

به منظور مشاهده سوابق بیمه پردازی خود باید به سامانه سوابق بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید. باید توجه داشته باشید که همه کاربران برای ورود به سامانه مشاهده سابق بیمه پردازی خود در سایت سازمان تامین اجتماعی باید کد کاربری و رمز عبور داشته باشند. در صورتی که قبلا در این سایت ثبت نام نموده باشید، با مراجعه به سامانه سوابق بیمه تامین اجتماعی و وارد کردن نام کاربری (که همان کد ملی فرد است) و رمز خود به سادگی سوابق بیمه خود را مشاهده کند.

اگر تا به امروز در این سامانه ثبت نام ننموده اید، برای مشاهده سوابق بیمه خود در قدم اول باید فرآیند ثبت نام تان را انجام بدهید. برای این کار مراحل ذیل را دنبال کنید:

ابتدا وارد بخش سوابق سایت سامانه تامین اجتماعی (https://sabeghe.tamin.ir) شوید و با کلیک روی دکمه ثبت نام به مرحله بعد وارد شوید.

در مرحله ثبت نام وارد پنجره تازهی می شوید که از شما می خواهد اطلاعات درخواستی را وارد کنید. در کادر نخست کد ملی و در کادر بعدی شماره همراه خود را وارد می کنید؛ سپس روی گزینه ثبت نام کلیک کنید. دقت کنید که حتما شماره خودتان را وارد کنید. در صورتی که شماره تلفن همراه وارد شده متعلق به شخص شما (بیمه شده) نباشد؛ احتیاج است شخص بیمه شده پس از طی همه مراحل ثبت نام با در دست داشتن اصل کارت ملی و شناسنامه به یکی از شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید.

در گام بعد برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی فرایند ثبت نام در سامانه سابقه بیمه را با پر کردن فرم مشابه شکل زیر تکمیل کنید. توجه داشته باشید که کلیه اطلاعات هویتی باید مطابق با اطلاعات کارت ملی و شناسنامه بیمه شده باشد. بعلاوه گزینه ها باید با حروف فارسی تکمیل گردد. درصورتی که شماره شناسنامه شما دارای رقم صفر در ابتدای آن است، در فرم زیر رقم صفر ابتدایی را وارد نکنید.

در مرحله بعد با سه قسمت روبرو خواهید شد که در ابتدا باید آدرس ایمیل خود را وارد کنید. سپس در قسمت دوم باید رمز مورد نظر خود را وارد کنید. توجه داشته باشید به هنگام وارد کردن رمز انتخابی خود باید صفحه کلید خود را به حالت انگلیسی (EN) برگردانید. رمز شما نباید کم تر از 8 کاراکتر باشد و بهتر است که از کاراکتر های متفاوت همانند ترکیبی از اعداد و حروف بهره ببرید. در پایان نیز باید به سه سوال امینتی پاسخ بدهید و به مرحله بعد بروید. هنگام وارد کردن جواب سوال امنیتی توجه داشته باشید که جواب ها نباید یکسان باشد.

پس از ورود به مرحله بعد صفحه ای مانند تصویر زیر مشاهده می کنید که تمام اطلاعات وارد شده در مرحله های پیشین به شما نمایش داده می گردد. در صورت وجود خطا یا مغایرت با اطلاعات شناسنامه گزینه مرحله قبل را انتخاب کنید و موارد اشتباه را تصحیح کنید. در صورت بازبینی کامل و تایید صحت آنها روی دکمه تایید و ارسال درخواست کلیک کنید. در نهایت بعد از کلیک روی دکمه ثبت نام پیامی برای شما به نمایش در می آید که اطلاعات شما ثبت شده و در حال آنالیز است و از شما می خواهد که برای دریافت نتیجه منتظر پیامک بمانید.

پس از مشاهده این پیام یکی از حالت های زیر اتفاق خواهد افتاد:

پیامک در صورت فعال سازی حساب کاربر: جناب آقای/سرکار خانم؛ به سیستم های متمرکز سازمان تأمین اجتماعی خوش آمدید. حساب کاربری شما فعال گشت.

پیامک در صورت فعال نشدن حساب کاربری: جناب آقای/سرکار خانم؛ ثبت نام شما تائید شد، جهت فعال سازی حساب کاربری با در دست داشتن مدارک هویتی به نزدیکترین شعبه مراجعه فرمائید.

پیامک در صورت مغایرت اطلاعات هویتی: اطلاعات هویتی وارد شده تو سط شما با پایگاه مرجع مطابقت ندارد، میتوانید مجدداً ثبت نام نمائید. چنانچه از صحت اطلاعات ثبت شده اطمینان دارید با در دست داشتن مدارک هویتی خود به نزدیکترین شعبه مراجعه فرمائید. چنانچه در زمان ورود اطلاعات اشتباهی از طرف شما اجرا شده میتوانید مجدداً اقدام به ثبت نام نمائید. چنانچه پس از گذ شت 48 ساعت از زمان ثبت نام پیامکی مبنی بر فعال سازی یا عدم فعال سازی حساب کاربری خود دریافت ننموده اید، مجدداً اقدام به ثبت نام کنید.

در صورتی که ثبت نام شما در سایت سوابق بیمه موفقیت آمیز بوده است، برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی دوباره وارد سایت سازمان تامین اجتماعی شده و این بار با ارائه نام کاربری (کدملی) و گذرواژه ای که در هنگام ثبت نام انتخاب نموده اید، به پنل سوابق بیمه خود وارد شوید.

3. مشاهده سوابق بیمه با استفاده از کد USSD

برای استعلام آخرین سابقه بیمه تامین اجتماعی برای تمام اپراتورها کد #1420*4* را شماره گیری کنید. طبق منوی پیش رو برای استعلام بیمه عدد 1 را شماره گیری کنید. می توانید کد ussd را به صورت کامل #1*1420*4* در گوشی خود شماره گیری کنید؛ سپس کد ملی خود را وارد کنید.

در ادامه برای مشاهده سوابق بیمه ای خود یکی از گزینه ها را انتخاب کنید. برای مثال برای مشاهده آخرین سابقه خود عدد 1 را شماره گیری کنید؛ سپس با وارد کردن کد ملی می توانید از آخرین شرایط خود در سامانه بیمه تامین اجتماعی مطلع شوید و سوابق خود را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که شماره تلفنی که با آن شماره گیری می کنید، حتما باید با شماره تلفن کاربری شما در سامانه تامین اجتماعی یکسان باشد. در غیر این صورت نمی توانید استعلام بیمه را دریافت کنید.

4. مشاهده سوابق بیمه با استفاده از اپلیکیشن تامین اجتماعی من

راه دیگر مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی استفاده از اپلیکیشنی است که سازمان تامین اجتماعی آن را در اختیار همه افراد قرار داده است، با دانلود و نصب این اپلیکیشن روی موبایل خود در هر زمان می توانید از سوابق بیمه ای خود اطلاع پیدا کنید. در این اپلیکیشن علاوه بر مشاهده سوابق خود می توانید خدماتی همانند فیش حقوق مستمری، نوبت دهی اینترنتی، برگ پرداخت حق بیمه و... را نیز دریافت کنید. برای دریافت این اپلیکیشن می توانید به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 7 فروردین 1402 بروزرسانی: 7 فروردین 1402 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2171

به "سابقه بیمه و روش های مختلف مشاهده سوابق بیمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سابقه بیمه و روش های مختلف مشاهده سوابق بیمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید