فعالیت ایران در ساخت نیروگاه 526 مگاواتی لاذقیه

به گزارش بازیکده، وزیر نیرو گفت: یکی از بخش هایی از صنعت برق سوریه که ایران در آن حضور دارد، ساخت نیروگاه 526 مگاواتی سیکل ترکیبی لاذقیه است که با همکاری بخش خصوصی ایران در حال اجرا است.

فعالیت ایران در ساخت نیروگاه 526 مگاواتی لاذقیه

به گزارش گروه اقتصادی بازیکده، رضا اردکانیان وزیر نیرو عصر امروز، چهارشنبه در حاشیه دیدار با وزیر برق سوریه با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده برق در نیروگاه های کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 7 هزار مگاوات بود، گفت: این ظرفیت نصب شده برق در آن زمان در با کمک فناوری کشور های پیشرفته ای همچون فرانسه، انگلیس، آلمان و ایتالیا در نقاط مختلف کشور وجود داشت و هر زمان که کشور با مسئله ای روبرو می شد یا هر یک از این نیروگاه ها در زمان جنگ تحمیلی آسیب می دیدند امکان استفاده از آن ها از بین می رفت و کشور های خارجی که این نیروگاه ها را در کشور راه اندازی کرده بودند حاضر به تعمیر و رسیدگی به این نیروگاه ها نمی شدند.

وی افزود: ایران همیشه با مشکل تحریم دست و پنجه نرم می کرد و وجود تحریم های اقتصادی همیشه صنعت برق کشور را با محدودیت روبرو می کرد. به همین دلیل متخصصین داخلی همت کرده تا در این بخش به خودکفایی برسند. این تلاش تا جایی پیش رفت که اکنون ایران قادر است توربین های گازی در کلاس های مختلف را ساخته و صادر کند.

به گفته این مقام مسئول دولت های ملی باید همیشه خودکفایی در زمینه های اساسی را از جمله صنعت برق مد نظر و سرلوحه خود قرار دهند. باید بدانید که صنعت برق ایران تنها در فکر ساخت نیروگاه یا صادرات برق در سوریه نیست. چنانچه حتی ممکن است کشور های اروپایی فناوری پیشرفته تری نسبت به ایران در زمینه صنعت برق داشته باشد، اما آن ها به کشور ها همیشه به چشم مشتری نگاه می کنند تا نیاز این کشور ها همیشه توسط اروپایی ها برطرف شود.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ایران در تلاش است تا شرکت های مشارکتی با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص و همچنین مجموعه های توانمند تعمیراتی برای بازسازی بخش های آسیب دیده داشته باشیم، گفت: هدف ما از چنین اقدامی این است که کشور های همسایه ما به مرحله ای که ایران در سال های قبل رسیده است، برسند تا در این زمینه توانمند باشند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه هر چه شرکت های خارجی که یکی از اهداف آن ها وابسته نگه داشتن کشور های منطقه به خود است حضور کمتری داشته باشد به طور طبیعی ضریب صلح و امنیت در خاورمیانه بیشتر می شود. البته ایران در تلاش است تا یک چارچوب معین برای بازسازی صنعت برق سوریه تعریف کند که لازمه آن تشکیل یک کارگروه مشترک بین وزارتخانه های نیرو و برق ایران و سوریه است تا برنامه ای مدون برای حدود 2 سال طراحی و مرحله به مرحله طبق زمان بندی اجرا شود.

وی شرح داد: بعد از تدوین این برنامه در ارتباط با یک رابطه سه جانبه شبکه برق ایران، عراق و سوریه برنامه ریزی می شود تا بتوانیم با استفاده از امکانات موجود در منطقه به نحوی برخورد کنیم تا هیچ یک از مردم این منطقه از نعمت برق محروم نباشند.

این مقام مسئول هدف ایران را تلاش برای خودکفایی صنعت برق سوریه اعلام نمود و افزود: پیش از اینکه هیئتی از صنعتگران برق سوریه به ایران سفر کنند برنامه ای مدون را طراحی می کنیم تا طی این سفر به امضا مقامات دو کشور برسد. این در حالی است که ایران یکی از فعالان پروژه های متعدد برقی در سوریه از جمله نیروگاه 526 مگاواتی سیکل ترکیبی لاذقیه است که با مشارکت دولت سوریه و بخش خصوصی ایران در حال اجرا است. از سوی دیگر در تلاشیم تا طی دو روز آینده چارچوب یک همکاری بلندمدت و همه جانبه در صنعت برق ایران و سوریه را طراحی کرده و مورد توافق قرار دهیم.

اردکانیان با بیان اینکه سوریه ای ها علاقه زیادی به توسعه همکاری با ایران در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، ساخت کنتور های هوشمند، تعمیرات و بازسازی صنعت برق آسیب دیده این کشور دارند، گفت: در حال حاضر حدود دو سوم ظرفیت نصب شده در سوریه در مدار مصرف قرار ندارد چرا که نیازمند تعمیرات و بازسازی نیروگاهی و شبکه توزیع و انتقال است. به این ترتیب در تلاشیم تا پایان سفر وزیر برق سوریه به ایران، یک چارچوب همکاری نهایی و یک کارگروه دائمی با هدف مشارکت در بخش های مختلف برق سوریه ایجاد شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 477

به "فعالیت ایران در ساخت نیروگاه 526 مگاواتی لاذقیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت ایران در ساخت نیروگاه 526 مگاواتی لاذقیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید