مشکل تامین گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو رفع شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: با پیگیری های سازمان منطقه آزاد ماکو، مشکل تامین سوخت گاز نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی ماکو به وسیله انشعاب از خط لوله انتقال گاز ترکیه رفع شد.

مشکل تامین گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو رفع شد

محمدرضا عبدالرحیمی در گفت و گو با خبرنگاران گفت: به دلیل بستر سخت سنگی محدوده نیروگاه که باعث تاخیر در انتقال خط لوله گاز شد همچنین فرآیند طولانی اخذ مجوز از دولت ترکیه برای استفاده از انشعاب گاز، مسائلی را در انتقال سوخت این نیروگاه ایجاد نموده بود که خوشبختانه با پیگیری های بی وقفه سازمان منطقه آزاد ماکو و حمایت وزارت نفت با تامین سوخت گازوئیل این وقفه جبران شد و اخیرا نیز با انتقال خط انشعاب گاز به نیروگاه مشکل سوخت گاز آن نیز برطرف شد.

وی با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد ماکو در اخذ مجوزهای لازم در اسرع وقت، واگذاری زمین برای اجرای خط لوله گاز و اجازه ترخیص و استفاده از ماشین آلات خارجی جهت تسریع در اجرای پروژه با استفاده از مزیت های موجود در قوانین منطقه آزاد، اهتمام ویژه داشت، ادامه داد: باتوجه به اینکه این سازمان، توسعه زیرساخت ها را در اولویت برنامه های خود قرار داده است، لذا یکی از مهمترین زیرساخت ها برای توسعه و رونق منطقه احداث نیروگاه سیکل ترکیبی فراوری برق بوده که با تشویق و جذب سرمایه گذار خارجی فاز اول این نیروگاه سال گذشته به بهره برداری رسید.

عبدالرحیمی ادامه داد: سرمایه گذاری خارجی 70 درصدی چینی ها با مشارکت 30 درصدی داخلی و حمایت های سازمان منطقه آزاد منجر به بهره برداری این نیروگاه توسط بخش خصوصی با سرمایه گذاری بالغ بر 70 میلیون دلار در فاز اول شد.

وی با اشاره به اینکه این نیروگاه با هدف فراوری 500 مگاوات برق شروع و در فاز اول 80 مگاوات به بهره برداری رسیده است ادامه داد: این پروژه مسائل زیادی در تامین سوخت داشت که با پیگیری هایی که مسئولین سازمان منطقه آزاد ماکو از وزرا و معاونین انجام دادند، بخشی از این مسائل بر طرف شد بطوریکه در پیک مصرف برق توانست نیروی برق واحدهای صنعتی را حمایت کند.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به احتیاج این منطقه برای طرحهای توسعه ای منطقه در بخش های صنعت، معدن، کشاورزی و تاسیسات گردشگری وزارت نیرو با حمایت های همیشگی، مجوز موافقت افزایش ظرفیت فراوری و توسعه این نیروگاه را صادر کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 17 آذر 1398 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 452

به "مشکل تامین گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو رفع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل تامین گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو رفع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید