نتایج یک پژوهش: سنِ زیستیِ 60 ساله ها بین 20 تا 100 سال متغیر است

به گزارش بازیکده، چیز هایی مانند سیگار کشیدن، تجربه تنش، آلودگی یا مسائلِ مربوط به وزن بعلاوه آنچه که تنظیماتِ اپی ژنتیک گفته می شود، می تواند مانند یک ساعت عمل کند که سرعت حرکتِ عقربه های آن، سرعتِ پیر شدن افراد را مشخص می کند.خودِ اپی ژنتیک متأثر از عواملی مانند سبکِ زندگی، سیگار کشیدن، وزن، استرس و ... است.

نتایج یک پژوهش: سنِ زیستیِ 60 ساله ها بین 20 تا 100 سال متغیر است

یک تحقیقِ جدید نشان می دهد که چطور دی اِن اِی با خاموش و روشن شدن، برخی را در سنِ 60 سالگی تبدیل به سوپر-اِیجِر می کند به این معنی که ده ها سال جوان تر از سنِ واقعی هستند و برخی دیگر را آنقدر سریع پیر می کند که در جوانی، پیر به نظر می رسند.

محققان در دانشگاهِ کالیفرنیا می گویند فردی با سنِ حقیقیِ 60 سال می تواند سنِ ژنتیکیِ (زیستیِ) بیش از 100 یا زیرِ 20 سال داشته باشد. برطبقِ گفته کارشناسان برخی از افراد آنقدر بد پیر می شوند که بدنِ آن ها تا 40 سال مسن تر از سنِ واقعیِ آن هاست.

این درحالیست که برخی از افرادی که در دهه 60 زندگی هستند و دانشمندان به آن ها ابر-پیرشونده می گویند، ده ها سال از سنِ حقیقیِ خود جوان تر هستند.

این تحقیق در دانشگاهِ کالیفرنیای جنوبی انجام و طی آن میزانِ تغییراتِ دی اِن اِی در 4000 فردِ بالایِ 57 سال بررسی شد. دکتر آیلین کریمینس، استادِ رشتۀ پیری شناسی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گوید: برخی از افرادی که در سن 57 سالگی بودند، شبیه 20 ساله ها بودند، درحالیکه برخی دیگر شبیه 100 ساله ها بودند و این بازه بسیار بزرگ است.

چیز هایی مانند سیگار کشیدن، تجربه تنش، آلودگی یا مسائلِ مربوط به وزن بعلاوه آنچه که تنظیماتِ اپی ژنتیک گفته می شود، می تواند مانند یک ساعت عمل کند که سرعت حرکتِ عقربه های آن، سرعتِ پیر شدن افراد را تعیین می کند.

خودِ اپی ژنتیک متأثر از عواملی مانند سبکِ زندگی، سیگار کشیدن، وزن، استرس و ... است.

دانشمندان برای این تحقیق به تغییراتِ اِپی ژنتیکی افراد توجه کردند. اپی ژنتیک ها، ترکیباتِ شیمیایی هستند که به ژن های واحد اضافه می شوند و می توانند فعالیت های آن ها را تنظیم کنند. تنظیماتِ اپی ژنتیک در روشن یا خاموش شدن ژن ها و تولیدِ پروتئین های سالم در سلول های خاص نقش دارد.

بر اساسِ کتابخانه ملیِ پزشکیِ آمریکا، تغییراتِ اپی ژنتیک معین می کند کدام ژن ها خاموش و کدام ها روشن باشند. تغییراتِ اپی ژنتیک همچنین می تواند در تولید پروتئین در سلول های خاص و اطمینان از اینکه فقط پروتئین های ضروری تولید شوند، نقش داشته باشد.

کریمینس می گوید: کارشناسان باور دارند که تجربه های اجتماعیِ منفی می تواند اپی ژنتیکِ افراد را به طریقی تغییر دهد که نهایتاً بر سلامتی او تأثیر اساسی بگذارد.

او می افزاید: در بین مشارکت کنندگان افرادی بودند که 36 سال جوان تر و 48 سال پیرتر از سن واقعی شان بودند. در مثالِ دیگر، محققان یک فرد 66 ساله را شناسایی کردند که سنِ زیستی او 114 سال بود، درحالیکه یک فرد 59 ساله، سنِ زیستیِ حدود 23 سال داشت؛ دانشمندان به او لقبِ سوپر-اِیجِر یا ابر-پیرشونده دادند.

دانشمندان نمونه خون مشارکت کنندگان را گرفتند و ساعت های اپی ژنتیک را برای اندازه گیریِ تغییراتِ دی اِن اِی موردِ آزمایش قرار دادند.

کریمیسن می گوید ساعتِ اپی ژنتیک در زنان تا 2 سال نسبت به مردان آهسته تر حرکت می کند و چاقی سرعتِ ساعتِ پیری را تا 18 ماه افزایش می دهد.

منبع: Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 734

به "نتایج یک پژوهش: سنِ زیستیِ 60 ساله ها بین 20 تا 100 سال متغیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج یک پژوهش: سنِ زیستیِ 60 ساله ها بین 20 تا 100 سال متغیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید