نیکزاد: وزارت جهاد کشاورزی باید بازار جهانی زعفران را بدست بگیرد ، موضوع زعفران در مجلس پیگیری جدی می شود

به گزارش بازیکده، نائب رییس مجلس گفت: درحالی که 90 درصد تولید زعفران متعلق به ایران است، اما 30 کشور برای بازار جهانی این محصول ورود کردند، لذا وزارت جهاد کشاورزی و امور خارجه باید بازار جهانی زعفران را بدست بگیرند.

نیکزاد: وزارت جهاد کشاورزی باید بازار جهانی زعفران را بدست بگیرد ، موضوع زعفران در مجلس پیگیری جدی می شود

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی نیکزاد نائب رییس مجلس شورای اسلامی عصر چهارشنبه در جمع زعفرانکاران شهرستان زاوه اظهار کرد: زعفران گرانبهاترین گیاه روی کره زمین و تنها گیاهی است که با گرم و مثقال وزن می شود و به لحاظ اینکه خاصیت ویژه ای دارد مورد توجه دانشگاه ها علوم پزشکی و دارو سازی است، اما تشکیلات وزارت بهداشت و آموزش عالی باید ورود جدی تر به آن داشته باشند.

وی شرح داد: تولید زعفران برای کشور ارزآوری فراوانی دارد و باید پرسید چرا دولت ساماندهی زعفران را صورت نمی دهد تا برای کشور ارزآوری داشته باشیم، از طرفی زعفران می تواند تحول شگرفی در جهت توسعه پایداری ظاهری و مادی این منطقه از خراسان داشته باشد.

نیگزاد خاطر نشان کرد: 95 درصد زعفران در ایران تولید می شود که از این میزان حدود 90 درصد در منطقه تربت حیدریه کشت و برداشت می شود و یک میلیون کشاورز از زعفران امرار معاش می کنند، اما نفعی که باید برای کشاورزان داشته باشد ندارد، لذا باید مورد توجه ویزه قرار بگیرد و ما در مجلس شورای اسلامی به این موضوع بصورت ویژه ورود خواهیم کرد.

نائب رییس مجلس شورای اسلامی بیان نمود: از هر هکتار حدود 3.5 کیلو زعفران برداشت می شود و کل تولید زعفران کشور حدود 500 تن است، بنابراین ازر آوری قابل توجه ای دارد و باید وزارت جهاد و صنعت و معدن به این موضوع نگاه ویژه ای داشته باشند.

وی افزود: با توجه به ارزآوری و زحمت کشاورزان باید به لحاظ مالی شرایط زعفراکاران خوب باشد لذا اگر درست مدیریت می کردیم، امروز نیازی نبود که برای شما راه و بیمارستان به این روش ساخته شود.

نیکزاد گفت: رهبری بر عدم خام فروشی زعفران تاکید کردند، لذا در مجلس زعفران را مشخص تکلیف خواهیم کرد، چرا که گیاه گرانبهایی که صادر می شود نباید اینگونه زندگی برای کشاورزان داشته باشد، هر چند این رویه در دیگر محصولات کشاورزی هم وجود دارد.

وی افزود: افغانستان و اسپانیا زعفران فله ای را از ایران می خرند و گرمی تبدیل می کنند و بنام خودشان در بازار می فروشند در حالی که اسپانیا دو درصد زعفران دنیا را بیشتر ندارد.

نیکزاد گفت: 165 میلیون هکتار وسعت کشور جمهوری اسلامی ایران است که 15 میلیون هکتار آن زیر کشت انواع محصول کشاورزی است، حال باید بررسی کنیم چرا وزارات جهاد کشاورزی نمی تواند غذای 85 میلیون ایرانی را تامین کند و دولت 15 میلیارد دلار برای واردات 22 میلیون تن محصول کشاورزی هزینه کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1130

به "نیکزاد: وزارت جهاد کشاورزی باید بازار جهانی زعفران را بدست بگیرد ، موضوع زعفران در مجلس پیگیری جدی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیکزاد: وزارت جهاد کشاورزی باید بازار جهانی زعفران را بدست بگیرد ، موضوع زعفران در مجلس پیگیری جدی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید