وزنه برداری در سال 99، نه خانی آمد و نه خانی رفت

به گزارش بازیکده، با توجه به تعطیلی مسابقات بین المللی و موکول شدن رقابت های کسب سهمیه به سال 1400، وزنه برداری ایران در سال 99 روزهای آرامی را سپری کرد.

وزنه برداری در سال 99، نه خانی آمد و نه خانی رفت

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، هر چقدر سال 98 آبستن حوادث زیادی برای وزنه برداری ایران بود و علاوه بر اینکه انتخابات این فدراسیون برگزار و علی مرادی بار دیگر رئیس فدراسیون شد، دو طلایی المپیک پیشین یکی به دلیل مصدومیت و دیگری به خاطر اصرار بر رویه اشتباهش، شانس خود را برای کسب سهمیه کمتر از هر وقت دیگری می دیدند و سهراب مرادی نیز بعد از چند مصدومیت متوالی در آلمان تن به جراحی شانه داد، در سال 99 اتفاق ویژه ای رخ نداد.

با توجه به تعطیلی مسابقات بین المللی و موکول شدن رقابت های کسب سهمیه به سال 1400، شرایط وزنه برداری ایران در سال 99 را می توان مصداق ضرب المثل نه خانی آمد و نه خانی رفت، دانست؛ بدون اتفاق، بدون مسابقه و بدون رکورد.

تعطیل و بدون مسابقه، تمرین همه به سبک کیانوش!

در ابتدای سال 99 اردویی برگزار نشد و وزنه برداران در خانه تمرینات شان را پیگیری می کردند، همانطور که کیانوش رستمی سال هاست همین شیوه را برای آماده سازی اش در پیش گرفته، با توجه به تعطیلی اردوی تیم ملی، همه مجبور بودند در خانه تمرین کنند تا وقتی که شرایط برای برپایی اردوی تیم ملی مهیا شد، بتوانند به اردو بازگردند، البته که وزنه برداری از کرونا لطمات زیادی خورد. رکوردها پایین آمد و افت محسوسی در عملکرد وزنه برداران ایجاد شد.

از کرونای سرمربی تا ابتلای هاشمی و قدمی

فدراسیون وزنه برداری توانست لیگ نیم بندی را برگزار کرده و دو سه مرحله اردو را نیز به انجام رساند. اردوی ماقبل آخر در شرایطی در خوزستان برگزار شد که قرار بود در پایان آن فینال لیگ نیز به انجام رسد و از ملی پوشان رکوردگیری شود.

در پایان آن اردو تست کرونای محمدعلی برخواه سرمربی تیم ملی مثبت شد و با توجه به شرایط قرمز این استان و همچنین مثبت بودن تست کرونای برخواه، ابهاماتی در خصوص برگزاری فینال لیگ و رکوردگیری وجود داشت اما تست کرونای ملی پوشان منفی شد تا مسابقات در موعد مقرر برگزار شود. در ادامه نیز علی هاشمی و کیا قدمی دو ملی پوش کشورمان به کووید 19 مبتلا شده و به قرنطینه رفتند.

تیم بهداد قهرمان لیگ برتر شد

فینال لیگ برتر وزنه برداری سال 99 به مدت چهار روز در اهواز برگزار شد و طی آن تیم بهداد سلیمی پیروز به کسب قهرمانی این دوره از رقابت ها شد. رقابت برای کسب عنوان قهرمانی در این دوره لیگ بین تیم های گهر زمین سیرجان، ملی حفاری و فولاد خوزستان بود که در نهایت گهر زمین سیرجان با دومین تجربه مربیگری قهرمان سابق المپیک توانست عنوان نخست را به دست آورد. سلیمی سال گذشته نیز با بازار بزرگ قهرمان لیگ برتر شده بود.

چالش بزرگ میان فدراسیون وزنه برداری و نادو

در حالی که انجام تست دوپینگ در وزنه برداری که رشته ای قدرتی است بیش از سایر رشته ها اهمیت دارد و معمولا در این رشته در سطح دنیا دوپینگ بیشتری اتفاق می افتد، رئیس فدراسیون وزنه برداری با بیان این جمله که ستاد مبارزه با دوپینگ به ما می گوید 30 نمونه ارسال شده و پاسخ همه منفی بوده اما احساس ما این است که ارسال نشده و در این شرایط اگر خدایی ناکرده مسئله ای به وجود آید، چه کسی پاسخگوست؟ از عملکرد نادو انتقاد و بیان نمود که انتظار همکاری بیشتری از سوی نادو را دارند.

دکتر فرزاد شارکی از سوی نادو پاسخ وزنه برداری را داد اما فدراسیون قانع نشد و در ادامه نیز بارها و بارها دکتر داود باقری رئیس کمیته پزشکی و نایب رئیس فدراسیون وزنه برداری ضمن تاکید بر حساسیت های موضوع دوپینگ در وزنه برداری، گفت: از واکنش نادو به مصاحبه ریاست فدراسیون متعجب شدم. انتظار داشتم پاسخ مستندی به دغدغه های ریاست محترم فدراسیون بدهند و دلیل این تاخیر طولانی در پاسخ آنالیز نمونه ها را ارائه کنند. با توضیحات قبل و در شرایطی که طبق قوانین مسابقات مجبوریم سه ماه قبل از برگزاری رویداد بین المللی اسامی نفرات تیم ملی را اعلام کنیم، پاسخ نمونه های اخذ شده از 50 روز قبل تا کنون اعلام نشده است. این چالش همچنان ادامه دارد.

فرصتی تازه برای وزنه برداری ایران

وزنه برداری ایران در شرایطی به استقبال بهار رفته که مسابقات قهرمانی آسیا را در ماه جاری در پیش دارد و به لحاظ کسب امتیاز برای المپیک 2021 اهمیت زیادی دارد. هنوز اسامی ملی پوشان اعزامی به این رقابت ها اعلام نشده اما از همه اردونشینان تست دوپینگ گرفته شد.

کیانوش رستمی تصمیم گرفته در یک دسته بالاتر وزنه بزند تا شاید در شرایطی که به لحاظ امتیازی شرایط خوبی ندارد، امتیازش برای رسیدن به سهمیه را افزایش دهد. سهراب مرادی ظاهرا مسئله ای از نظر آمادگی ندارد و باید دید چه زمانی به رکوردهای مد نظر می رسد.

اکنون علی هاشمی و علی داودی از بیشترین امتیاز در بین وزنه برداران ایرانی برای کسب سهمیه برخوردارند که البته فدراسیون دنیای وزنه برداری تغییراتی را در مسابقات کسب سهمیه ایجاد کرده و فرصت بیشتری به وزنه برداران داده شده که این برای ایران نیز اتفاق خوبی است.

آشفته بازار IWF و فساد در وزنه برداری دنیا

به جرات می توان مدعی شد که هر چقدر وزنه برداری ایران در سال 99 کم خبر و کم اتفاق بود، وزنه برداری دنیا پر از اتفاق و تهدید و حاشیه بود. در پی مستند جنجالی شبکه آلمانی، فدراسیونِ تاماش آیان با اتهام بزرگ فساد مالی و دوپینگ سیستماتیک روبرو شد و در ادامه نیز اتهامات زیادی علیه پیرمرد مجارستانی شکل گرفت که در نهایت آیان مجبور به کناره گیری شد و امپراطوری او بر وزنه برداری دنیا به پایان رسید.

هر چند در ماه های ابتدایی افراد او همچنان در فدراسیون دنیای حضور داشتند اما IOC صرفا با رفتن آیان کوتاه نمی آید و ظاهرا همه افراد هیئت رئیسه او و همکارانش باید مقر فدراسیون دنیای را ترک کنند.

ریچارد مک لارن مسئول رسیدگی به پرونده اتهامات علیه تاماش آیان رییس پیشین فدراسیون دنیای وزنه برداری شد و پس از ماه ها تحقیق گفت که 40 مورد دوپینگ مثبت اعلام نشده است، بیش از 10 میلیون دلار هم مفقود شده و همچنین در دو کنگره انتخاباتی فدراسیون دنیای، رای خریداری شده است. مک لارن منابع اصلی پول های مفقود شده را جریمه های دوپینگ گفت که به صورت شخصی به خود تاماش آیان پرداخت می شد.

بعد از برکناری آیان، سرپرستی فدراسیون دنیای به خانم اورسلا پاپاندرئا رسید و اینطور به نظر می آمد که تا زمان برگزاری کنگره انتخاباتی، او سرپرستی IWF را برعهده داشته باشد که اینطور نشد و مهرماه سرپرست موقت نیز برکنار شد. پاپاندرئا این تغییر را قانونی ندانست اما با این وجود مسئولیت بر دوش اینتارانات تایلندی نایب رئیس اول گذاشته شد که او هم در کمتر از 48 ساعت از این پست انصراف داده و مایک ایرانیِ بریتانیایی سرپرست فدراسیون دنیای شد.

اینطور که پیداست فساد سیستماتیک که در ابتدا در پرونده آیان اعلام شده بود، سرتاسر IWF را فراگرفته و این فدراسیون راه زیادی تا پاکسازی کامل و رسیدن به شرایط مد نظر IOC دارد.

کمیته بین المللی المپیک در این مدت بارها و بارها فدراسیون دنیای وزنه برداری را به حذف از المپیک تهدید کرده و باید دید درنهایت IWF با برگزاری انتخاباتش به آرامش خواهد رسید یا خیر.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1499

به "وزنه برداری در سال 99، نه خانی آمد و نه خانی رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزنه برداری در سال 99، نه خانی آمد و نه خانی رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید