گزارش نشست خبری جشن تصویر سال

به گزارش بازیکده، در نشست خبری جشن تصویر سال، سیف الله صمدیان ـ دبیر این جشنواره ـ توصیحاتی را درباره تغییرات این جشن و همچنین بخش ها و برنامه های جدیدی که پیش رو دارند، ارائه داد.

گزارش نشست خبری جشن تصویر سال

به گزارش بازیکده به نقل از ایسنا، نشست خبری هفدهمین دوره نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر امروز (سه شنبه) 29 بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران با حضور سیف الله صمدیان (دبیر جشنواره) برگزار گردید.

صمدیان به عنوان تنها سخنران این نشست گفت: سال جاری هفدهمین دوره این جشن است. عدد 17 برای ما به معنای آغاز است که خیلی از جوانان توانستند در یک فضای خارج از سیاست کار نمایند. آغاز آن برای من شیرین است؛ اگرچه که انرژی زیادی را از من گرفت تا به هفتدمین دوره برسد. رسیدن به هفدهمین دوره با توجه به سال بسیار سختی که داشتیم یک عدد معمولی نیست. این دوره را به دلایل مشخصی در خانه همیشگی اش، خانه هنرمندان ایران برگزار می کنیم.

او شرح داد که نمایشگاه تصویر سال از دوم اسفند ماه ساعت 17 در دو طبقه افتتاح می گردد و تا 23 اسفند ماه ادامه دارد.

بخش ایران ما و موبایلی محدودیت سنی ندارد و رقابتی است. بخش جوانان زیر 25 سال که 12 سال است برگزار می گردد هم به یاد محمد رسول اف و رقابتی است.

بخش جدید 40 سال تهران

سیف الله صمدیان در ادامه درباره بخش جدید 40 سال تهران هم گفت: سال جاری بخش ویژه 40 سال تهران را داریم که با همکاری سازمان زیباسازی شهرداری برگزار می گردد. این بخش تصاویری از اولین روز انقلاب در تهران تا اتفاقات مهم، ساخت و سازهای شهری که تهران را به وضع حاضر رسانده و ... را نمایش می دهد. همچنین برای این بخش، کاریکاتور و کارتون های مطبوعاتی تمام مطبوعات مربوط به کلان شهر تهران و پوسترهای مهم پایتخت را جمع آوری نموده ایم. این نمایشگاه از 15 اسفند در نمایشگاه خانه اتحادیه افتتاح می گردد.

در بخش 40 سال تهران فیلم های مستندی که برای تهران یا درباره تهران ساخته شده و خیلی از آنها جایزه های مهمی هم گرفته اند در زمان برگزاری جشن تصویر سال در خانه هنرمندان اکران می گردد.

او درباره بخش موبایلی هم گفت: بخش موبایل که یک انقلاب دیجیتالی است، از جرقه گذشته و به انفجار هنری تبدیل شده است. سال جاری 300 اثر را در این بخش نمایش می دهیم.

پروژه های عکاسی

دبیر جشن تصویر سال درباره پروژه های عکاسی گفت: هر سال بیش از 3000 اثر برای ما ارسال می گردد و در بین آثار، پروژه هایی را انتخاب و به صورت مالتی مدیا نمایش می دهیم. سال جاری شش پروژه عکاسی از جمله کره شمالی از نگاه یک عکاس ایرانی از کوروش دعایی، دریاچه ارومیه دیروز و امروز از جواد پورصمد عکاس پیشگام آذربایجان غربی که از قبل انقلاب از این دریاچه عکاسی نموده است، از نگاه یک خلبان از امیرحسن غروی، پاریس از نگاه یک عکاس از زهره خالقی، پدرانه از مونا علی خواه که از پدرش عکاسی نموده است و عکاسی مینی مال از ایران تا هلند از نیلوفر شریفی را داریم.

نمایش طعم گیلاس با بازی عباس کیارستمی

او درباره بخش نمایش فیلم هم چنین شرح داد: ساعت 19 نمایش فیلم آتابای ساخته نیکی کریمی را داریم که خودمان از بین فیلم های جشنواره فجر انتخاب نموده ایم. قرار است عوامل فیلم هم حضور داشته باشند و در آغاز نمایش فیلم شرح های لازم را بدهند.

صمدیان همچنین درباره نمایش یکی از فیلم های عباس کیارستمی گفت: فیلم سوهانک را

بهمن کیارستمی فیلم برداری نموده است. در این فیلم خود عباس کیارستمی به جای تمام شخصیت های طعم گیلاس بازی نموده است. این فیلم تا به حال در جایی نمایش داده نشده است.

اسامی داورهای هفدهمین جشن تصویر سال

او درباره داوران جشن تصویر سال هم گفت: سه داور ثابت داریم و برای بخش 40 سال تهران دو داور اضافه می گردد.

داوران پوستر را خود انجمن طراحان گرافیک برای ارائه کار تخصصی تری معرفی می نمایند. رضا عابدینی، مسعود سپهر و فرزاد ادیبی علاوه بر دو داور برای بخش 40 سال تهران از جمله فاطمه کلکه آبادی و نوشین ناظمان داوری پوستر را بر عهده دارند.

مجتبی آقایی، کیارنگ علایی و آرش خاموشی برای 5 شاخه عکس مستند اجتماعی، هنر و هنرمندان خلاقه و ورزشی داور هستند.

سال جاری یک جایزه عکاسی مطبوعات به یاد وحید سهرابی ابد نیز به بخش عکاسی اضافه نموده ایم. او از عکاسان ایسنا و از برگزیدگان این جشن بود و زود از جهان رفت. با همکاری خانواده او تندیسی را تهیه نموده ایم که به عکاس سال خبری اهدا می گردد.

در بخش عکاسی برای چهل سال تهران مجید ناگهی و مجتبی موسوی داور هستند.

در بخش کاریکاتور کامبیز درم بخش، کیارش زندی و مسعود شجاعی طباطبایی و برای چهل سال تهران جواد علیزاده و آروین داور هستند.

در بخش فیلم رخشان بنی اعتماد، مرتضی پورصمدی و مهرداد اسکویی داور هستند و برای 40 سال تهران احمد محیط طباطبایی و علیرضا قاسم خان اضافه می شوند.

هیات انتخاب سینما پیروز کلانتری، ساعت نیکزات و فائزه عزیزخانی هستند.

داوری کارتون های مطبوعاتی بدون جناح بندی

او اعلام نمود که کل کارتون های مطبوعاتی طول سال از همه نشریات را بدون جناح بندی و با در نظر دریافت اینکه تا چه حد به زیست مردم یاری می نماید و نقد سازنده دارد، انتخاب می کنیم.

آمار آثار ارسالی به دوره هفدهم تصویر سال

صمدیان آمار آثار رسیده در بخش اصلی را به صورت زیر اعلام نمود:

بیش از 850 قاب چاپ شده در بخش های آزاد، جوان و موبایل، گرافیک و کاریکاتور

بیش از 1500 تصویر به صورت مالتی مدیا در همه بخش ها (گرافیک، کاریکاتور و عکس+ ایران ما)

فیلم های بخش آزاد از مجموع 312 فیلم رسیده 135 فیلم به جشنواره راه پیدا نموده است که از این آمار 30 فیلم به بخش تهران اختصاص داشته است.

در بخش فیلم های بخش جوان، از مجموع 156 فیلم رسیده، 61 اثر به جشنواره راه پیدا نموده است.

در بخش گزیده کارتون و کاریکاتورهای مطبوعاتی سال ایران 120 اثر از 57 کارتونیست 11 رسانه به جشنواره راه پیدا نموده است.

در بخشی از این نشست اعلام شد، همزمان با افتتاح نمایشگاه، از آخرین شماره مجله تصویر سال که شامل آثار برگزیده برگزیدگان و برنده جایزه جوانان زیر 25 سال است در 240 صفحه رونمایی می گردد و این کتاب با تخفیف 25 درصدی در طول برگزاری نمایشگاه عرضه خواهد شد.

سیف الله صمدیان در انتها اسپانسرهای هفدهمین دوره جشن تصویر سال را اینگونه معرفی کرد: خانه هنرمندان، بنیاد فرهنگی هنری محسن رسول اف، مرکز هنرهای تجسمی، انجمن طراحان گرافیک و سازمان سینمایی.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 723

به "گزارش نشست خبری جشن تصویر سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش نشست خبری جشن تصویر سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید