آشنایی با مبانی تفسیرنویسی در رسانه

به گزارش بازیکده، کتاب مبانی تفسیرنویسی در رسانه که با هدف آموزش نحوه نگارش مقالات تفسیری از سوی انتشارات پردازش منتشر شده است به تکنیک های تفسیر نویسی در رسانه ها و مرزبندی بین تحلیل و تفسیر می پردازد.

آشنایی با مبانی تفسیرنویسی در رسانه

به گزارش ایرنا، در پیشگفتار کتاب مبانی تفسیرنویسی در رسانه آمده است: عصر رسانه با خبر و اطلاع رسانی معنا پیدا می نماید اما مختصات عصر رسانه را نمی توان فقط در انفجار اطلاعات و خبر خلاصه کرد چرا که دوشادوش اهمیت اخبار برای مخاطبان و نقش آن در معماری افکار عمومی تفسیر و تحلیل خبرها نیز نزد مخاطب کنجکاو و علاقه مند به موشکافی لایه های خبری جایگاهی ممتاز یافت.

با گذشت زمان و ورود جوامع بشری به عصر رسانه های نوظهور به ویژه فراگیری روزافزون شبکه های اجتماعی در پراکنش اخبار توجه رسانه های سنتی به خصوص رادیو و تلویزیون، مطبوعات و خبرگزاری ها به ارائه خبرها و گزارش های تحلیلی اهمیتی مضاعف یافته است، به طوری که ارائه بسته های خبری تحلیلی یا داشتن ستون و باکس ویژه تفسیر و تحلیل خبر در موضوعات سیاسی، مالی، اجتماعی، بین الملل و حتی ورزشی به مزیت نسبی رسانه ها در رقابت فشرده بین آنها برای جذب مخاطب تبدیل شده است.

با توجه به اهمیت روزافزون تفسیر در خبر و اشتیاق مخاطبان به آن و نظر به این که درباره چگونگی نوشتن تفسیر و تحلیل، منابع کاربردی چندانی در دست نیست در صدد برآمدیم با تهیه و تحلیل کتاب حاضر به علاقه مندان به مقوله تفسیر و تحلیل یاری کنیم تا با مختصات علمی و رسانه ای تفسیر یک رویداد یا خبر آشنایی بیشتری پیدا کند.

کتاب مبانی تفسیرنویسی در رسانه توسط مراد عنادی و کتایون مصری در 144 صفحه نوشته شده است.

در بخش هایی ازاین کتاب آمده است: تفسیر همیشه با خبر همراه است و بخش مکمل یا به عبارتی مقوم آن محسوب می گردد، اما این بدان معنا نیست که هر خبری احتیاج به تفسیر دارد.

خبرهایی احتیاج به تفسیر دارند که علاوه بر پیچیدگی، از ظرفیت های لازم برای تفسیر برخوردار باشند. منظور از ظرفیت ها عوامل متعدد از جمله ارزش های خبری هفتگانه است.

در این اثر با خبرهایی که به تفسیر دینامیک یا پویا و تفسیر ایستاتیک یا ایستا احتیاج دارند و همچنین تکنیک های تفسیر نویسی در رسانه ها و مرزبندی بین تحلیل و تفسیر آشنا می شوید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1109

به "آشنایی با مبانی تفسیرنویسی در رسانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با مبانی تفسیرنویسی در رسانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید