آنالیز علمی و کارشناسی طرح انتقال آب از دریای خزر

به گزارش بازیکده، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید نمود که بحث انتقال آب از دریای خزر یا خلیج فارس به فلات مرکزی موضوعی نیست که منجر به خشکیدن این دریاها گردد.

آنالیز علمی و کارشناسی طرح انتقال آب از دریای خزر

علی بختیار در گفت وگو با بازیکده، با اشاره به طرح موضوع انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی، اعلام کرد: در برنامه ششم توسعه شیرین سازی و نمک زدایی از آب دریا به عنوان یکی از راهکارهای تامین آب برای مناطق خشک پیش بینی شده است و تا خاتمه این برنامه باید یک میلیارد مترمکعب آب دریا شیرین شده و به مناطق خشک و نیمه خشک منتقل گردد.

وی در ادامه اظهار کرد: در این رابطه جلساتی در دانشگاه صنعتی شریف با حضور کارشناسان و متخصصان این حوزه برگزار شده است تا از جنبه علمی بحث انتقال آب مورد بحث و آنالیز قرار گیرد. بر اساس آمارها کشور عربستان روزانه حدود 30 میلیارد مترمکعب آب دریا را شیرین نموده و از آن مصرف می نماید. بحث کمبود آب تا حد زیادی با شیرین سازی آب دریاها قابل حل است.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس با بیان اینکه چند سالی است که اجرای طرح انتقال آب چه از خلیج فارس و چه از دریای خزر با چالش هایی روبه رو شده است گفت: بحث انتقال آب از دریای خزر یا خلیج فارس به فلات مرکزی موضوعی نیست که منجر به خشکیدن این دریاها گردد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تاکید نمود: بر روی مسائل زیست محیطی انتقال آب کارعلمی اجرا شده است. اینکه هر منطقه یا استانی بخواهد با تکیه بر اظهار نظرهای غیر کارشناسی مانع این موضوع گردد، با منافع ملی در تضاد است. یکی از دلایلی که امروز مسئله بحران آب در کشور حل نشده باقی مانده است، نگرش های غیر کارشناسی است.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس اضافه نمود: در گذشته مسئله آب به صورت حوزه ای در کشور مدیریت می شد اما امروز مدیریت به صورت استانی بوده و هر استان نگران تامین آب منطقه خود است. در حالی که باید منافع همه مردم در نظر گرفته گردد. نباید اجازه دهیم که منافع منطقه ای مانع توسعه و آبادانی کشور در سطح ملی گردد.

بختیار در ادامه با تاکید بر اینکه با امنیتی کردن مسئله آب، بحران آن در کشور حل نمی گردد، تاکید نمود: باید اظهار نظرها در زمینه طرح های انتقال آب بر پایه نگرش علمی و کارهای کارشناسی باشد چراکه اظهار نظر های غیر کارشناسی مانع حل مسائل می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 448

به "آنالیز علمی و کارشناسی طرح انتقال آب از دریای خزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز علمی و کارشناسی طرح انتقال آب از دریای خزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید