برن؛ پایتخت زنان در سوئیس، 70 درصد نمایندگان زن هستند

به گزارش بازیکده، اعتصاب سال 2019 زنان سوئیسی در انتخاب بیشتر زنان در مجلس های شهری این کشور تاثیرگذار بود.

برن؛ پایتخت زنان در سوئیس، 70 درصد نمایندگان زن هستند

افزایش بی سابقه مشارکت رای دهندگان در انتخابات محلی ماه نوامبر گذشته (2020) باعث شد تا 18 زن به مجلس شهر برن سوئیس راه یابند و شمار کل زنان اشتادرات یا همان مجلس شهری یرن به 55 نفر برسد. با این آمار 70 درصد اعضای مجلس شهر برن را زنان تشکیل می دهند که رکورد جدیدی در کل کشور سوئیس محسوب می گردد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از سوئیس اینفو، شهر برن سوئیس همواره از نظر فرهنگی و سیاسی تحت الشعاع شهرهای زوریخ، ژنو و بازل قرار داشته است اما وقتی صحبت از نقش زنان در سیاست های محلی می گردد این شهر یک پیشتاز ملی و دنیای به شمار می آید.

در ماه گذشته زمانی که 80 عضو مجلس شهر برن سوئیس برای اولین بار یکدیگر را در امسال (2021) دیدار کردند، 20 چهره جدید را در میان خود دیدند. نیمی از آنها کمتر از 30 سال سن داشتند و بیشترشان از احزاب چپ یا سبز بودند؛ و بیشترا زن.

سالن کنونی اعضای مجلس شهر برن- جلسات مجلس شهر برن سوئیس این روزها به جای سالن همیشگی ساختمان مجلس در مرکز نمایشگاهی شهر برن تشکیل می گردد تا فاصله اجتماعی میان نمایندگان حفظ گردد/ عکس: Keystone

مارتینا موسون تحلیلگر سیاسیِ موسسه نظرسنجی و آمار gfs.bern در این باره می گوید: این یک شرایط واقعا استثنایی است. در سراسر سوئیس متوسط نسبت زنان در مجلس های شهری 32 درصد است. این در حالیست که حضور زنان در سیستم های قضایی و اداری کانتونالِ سوئیس به 30 درصد می رسد. (در یک تعریف ویکی پدیایی و فرهنگ لغتی به مجموعه سیستم قانونی و دادگاهی هر کانتون در سوئیس کانتونال گفته می گردد. کانتون ها نیز از تقسیمات منطقه ای و داخل استانی سوئیس هستند. کانتون های سوئیس کاملا مستقل عمل می نمایند و تابع ارگان کشوری نیستند).

در بعضی از ترجمه ها مجلس های شهری که در بالاترین سطح، قوانینِ کانتونِ خود را تائید و تصویب می نمایند با نام شورا یا مجلس ایالتی شناخته می شوند. وظایف این شوراها بالاتر از شورای شهر تعریف شده و قوانین کانتونی را معین می نمایند.

یک جهش تاریخی در سال 2019 باعث شد تا حضور زنان در مجلس نمایندگان به 42 درصد برسد که باز هم در مقایسه با حضور زنان در مجلس شهر برن کمرنگ است.

مارتین چونگونگ دبیر کل اتحادیه بین مجلسی (IPU) در باره حضور زنان در مجلس ها می گوید: این نسبت از حضور زنان در مجلس شهر برن، پیش از این در سطوح ملی دیده نشده است.

اتحادیه بین مجلسی (IPU) نهادی در ژنو سوئیس است که اطلاعات مربوط به نمایندگی مجلسی در سراسر دنیا را جمع می نماید.

چونگونگ در این باره اضافه نمود: تا به امروز کشور آفریقایی رواندا به حضور 63 درصدی زنان در مجلسش می نازد. با این حال میانگین حضور زنان در مجلس های دنیا حدود 25 درصد است و پیشرفت برای دستیابی به برابری حضور مردان و زنان در انتخابات کشورهای دنیا بسیار کند محسوب می گردد.

اتحادیه بین مجلسی (IPU)، داده های مجلس های دیگر کشورهای دنیا را در سطح منطقه یا شهر گردآوری و تفکیک نمی نماید اما گزارش سال 2018 مجلس اروپا نشان می دهد که در بخش های محلی اتحادیه اروپا شرایط مشابهی برای حضور زنان در اروپا وجود دارد. یافته های این نهاد نشان می دهد که 15 درصد از شهرداران و 35 درصد از اعضای شوراهای محلی یا ناحیه ای اروپا در سال 2018 زن بوده اند.

این گزارش می افزاید: زنان همچنان در تمام حوزه های تصمیم گیری و موقعیت های راهبری نمایندگان کمی دارند و شرایط در ادارات و مناطق محلی و کوچک، بدتر است.

میراث چپ

دِر باند روزنامه آلمانی زبان سوئیس در سال گذشته در گزارشی با تیتر پایتخت فمنیسم، به حضور زنان در ارکان قدرت شهر برن پرداخت. برن چگونه به اینجا رسیده است؟

ورنر یاستز تحلیلگر سیاسی پس از انتخابات ماه نوامبر سال گذشته میلادی در خصوص حضور بیشتر زنان در مجلس نوشت: این نتیجه پس از دهه ها کار سخت در میان احزاب چپ و میانه رو شهر حاصل شده است.

او نوشت: اتحاد قرمز- سبز- میانه بین احزاب سوسیالیت، سبز و میانه رو در سال 1992 در (دولت شهر) برن قدرت گرفت. از آن موقع احزاب چپ به مدت سه دهه از قدرت ناگسستنی خود لذت بردند. آنها همچنین زنان را در موقعیت های برجسته قرار دادند. در سال 1993 نیز بیشتریت مجموعه کنترل نماینده شهر برن را زنان تشکیل دادند. از آن موقع تا کنون، بیشترا زنان بیش از 40 درصد کرسی های دولتی و مجلسی شهر برن را از آن خود نموده اند.

موسون تحلیلگر سیاسی موسسه نظرسنجی و آمار gfs.bern در این باره اضافه نمود: آثار این انتخابات قابل اندازه گیری است. او گفت: نامزدهای قبلی در انتخابات معمولا شانس بیشتری برای انتخاب شدن دوباره دارند و حضور بیشتر زنان در انتخابات به این معنا است که دستاوردهای کسب شده از سوی نامزدهای زن به مرور زمان تکرار خواهد شد.

والنتینا آچرمن نماینده 26 ساله حزب سوسیال دموکرات های چپ و یکی از تازه واردین به مجلس برن که کمپین انتخاباتی اش پوسترهایی با شعار عدالت اجتماعی، همواره و همه جا را پخش می کرد در این باره می گوید: حضورِ بیشتر زنان تنها به سیاست های احزاب چپ سوئیس ختم نمی گردد.

او می گوید حزب وی دارای 21 نماینده مجلس است که 16 نفرشان، زن هستند. او گفت: نمایندگان احزاب با در نظر دریافت جنسیت جمع نشده اند و زنان آن چیزی هستند که رای دهندگان می خواهند. در واقع نگاهی به لیست نامزدهای انتخاب نشده حزب سوسیال دموکرات در انتخابات سال گذشته نشان می دهد که مردان بیش از زنان در انتخابات شرکت نموده اند اما انتخاب نشده اند.

آچرمن با اشاره به محدود نشدن این فرایند به حزب چپ می گوید: از میان 7 نماینده حزب میانه روی رادیکال لیبرال شهر برن تنها یک نفر مرد است.

خانم سیمن ریچتر 35 ساله و یکی از نمایندگان جدی راست لیبرال شهر برن نیز با نظر آچرمن موافق است. او می گوید: اگرچه شهر برن هویتی با سنگر چپ پیدا نموده اما پایگاهی زنانه نیست. ریچتر می گوید: این موضوع کاملا اجتماعی است. وی اضافه نمود: در مناطق روستایی زنان تمایلی به حضور در صندلی های قدرت ندارند و الگوی زنانه در این فرایند بسیار حیاتی است.

تاثیر اعتصاب سال 2019 زنان در سوئیس

کورینا لیبی 25 ساله یکی دیگر از چهره های جدید مجلس شهر برن از حزب لیبرال گرین در این باره می گوید: حضور طولانی مدت احزاب چپ در شهر یکی از عوامل مهم حضور بیشتر زنان در قدرت است. او حضور جوانان بیشتر در شهر برن را یکی از عوامل تاثیرگذار در سیاست های مترقی شهر می داند. او می گوید جوانان بیشتر به صدا و ایده های جدید تمایل دارند.

نمایی از تظاهرات سال 2019 زنان سوئیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی و حقوقی در این کشور

او اعتصاب سال 2019 زنان سوئیس را که در برن با مقیاس بزرگتری برگزار گردید، در این فرایند تاثیرگذار می داند.

به گزارش خبرنگاران، هزاران زن سوئیسی در اعتراض به نابرابری جنسیتی در ژوئیه سال 2019 دست به اعتصاب و تظاهرات زدند.

زنان بنفش پوش سوئیسی در آن سال دست از کار کشیدند و در تظاهرات خود، خواهان دستمزد و حقوق (قوانین) برابر با مردان شدند.

معترضان رنگ بنفش را برای خود انتخاب نموده اند و بیشتر آنها لباس و دست نوشته هایی به این رنگ در دست داشتند.

سوئیس اینفو به نقل از لیبی نماینده جدید و جوان مجلس شهر برن سوئیس نوشت: اعتصاب زنان در نتیجه 70 درصدی حضور زنان در مجلس برن موثر بود. این عمل تاثیرگذاری زیادی روی زنان جوان داشت و آنها را سیاسی تر کرد. او گفت: کارزارهای گذشته نیز که زنان را بیشتر از قبل وارد حوزه سیاست ملی کرد و در قدرت گیری زنان تاثیر داشت.

منبع: عصر ایران
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1443

به "برن؛ پایتخت زنان در سوئیس، 70 درصد نمایندگان زن هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برن؛ پایتخت زنان در سوئیس، 70 درصد نمایندگان زن هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید