توییتر در همبستگی با سیاه پوستان آمریکایی رنگ لوگوی خود را به مشکی تغییر داد

به گزارش بازیکده، پس از قتل دلخراش جرج فلوید، جوان سیاه پوست آمریکایی، بار دیگر آتش اعتراضات مردمی نسبت به رفتارهای نژاد پرستانه پلیس این کشور در قبال رنگین پوستان شعله ور شد. این اعتراضات که از شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا شروع شد، اکنون به سراسر آمریکا و البته به فضای مجازی هم نفوذ نموده است و بسیاری از افراد با هشتگ های مختلف و صدور بیانیه، مراتب اعتراض خود نسبت به رفتارهای نژاد پرستانه در ایالات متحده را اعلام کردند. در این بین اما توییتر که چند روزی است به دلیل اعتبار سنجی توییت های ترامپ و مقابله با انتشار مطالب نادرست از سوی او به سرخط خبرها تبدیل شده است، در حمایت از سیاه پوستان لوگوی خود را به رنگ مشکی تغییر داده و در بخش بیوگرافی حساب رسمی اش هشتگ BlackLivesMatter (زندگی سیاه پوستان اهمیت دارد) را نوشته است.

توییتر در همبستگی با سیاه پوستان آمریکایی رنگ لوگوی خود را به مشکی تغییر داد

برخوردهای تبعیض آمیز نسبت به سایر نژاد ها و به ویژه سیاه پوستان در آمریکا و اقدامات ضد انسانی پلیس این کشور در برخورد با افراد غیر سفید پوست یا غیر آمریکایی ماجرای تازه ای نیست و این بی رحمی نیروی پلیس ایالات متحده در چند سال گذشته منجر به مرگ چندین سیاه پوست شده است. امید می رفت به قدرت رسیدن باراک اوباما به عنوان نخستین رئیس جمهور سیاه پوست تاریخ آمریکا، پایانی بر این تبعیض نژادی باشد؛ اما حتی در دوره ریاست جمهوری او نیز بارها سیاه پوستان به طرز دردناکی از سوی پلیس به قتل رسیدند.

آخرین این کشتارها که به حادثه قتل یک جوان اهل شهر مینیاپولیس به نام جرج فلوید بازمی گردد، بار دیگر داغ این ماجرای قدیمی را تازه کرد. فلوید که گفته می گردد یک مرد 40 ساله بوده، توسط نیروی پلیس مینیاپولیس دستگیر شد و پس از دستگیری، یکی از ماموران به مدت 7 دقیقه با فشار زانوی خود بر گردنش او را به قتل رساند. بلافاصله عابرانی که از این صحنه فیلم برداری نموده اند، این واقعه دلخراش را به اشتراک گذاشتند؛ ویدیوهایی که به وضوح صدای درخواست یاری آقای فلوید و عبارت نمی توانم نفس بکشم در آن ها شنیده می گردد. با توجه به این ویدیوها، افسر پلیس مذکور با یاری 3 نفر از همکاران خود دست به چنین جنایتی زده است و هنگامی که او زانوی خود را روی گلوی آقای فلوید می فشرد، همکارانش سعی داشتند از تکان خوردن مقتول و تقلای او برای نجات جلوگیری نمایند و این شکنجه را تا زمانی ادامه دادند که در نهایت تاسف مرد سیاه پوست درگذشت.

پس از این اقدام بسیاری از شهرهای آمریکا به صحنه اعتراضات مردمی تبدیل شد و بسیاری از افراد عادی و حتی سلبریتی ها و چهره های بین المللی به اقدامات نژاد پرستانه و ضد انسانی که در ساختار پلیس و (فراتر از آن) دولت آمریکا نفوذ نموده است انتقاد کردند. اما موضع گیری دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا باعث شد تا خشم مردم بیشتر شعله ور گردد. او اعتراضات را به دزدان و خراب کاران نسبت داد و حتی در ادامه به افرادی که در نزدیکی کاخ سفید به اعتراض و اعلام نفرت خود از او مشغول بودند گفت که شرورترین سگ ها و شوم ترین سلاح ها در انتظارشان است. همچنین، در توییت دیگری به نیروهای امنیتی دستور شلیک به معترضان را صادر کرد.

البته دونالد ترامپ پیش از این جنجال تازه اش، به دلیل درگیری با شبکه اجتماعی توییتر هم مورد توجه قرار گرفته بود. ترامپ در توییت های چند روز گذشته خود درباره امکان تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری از طریق رای پستی نوشته بود که توییتر اظهار نظرهای او را با اخطار به طور بالقوه گمراه نماینده متمایز کرد. این نخستین باری بود که توییتر به اظهارات جنجالی و گاهی زننده ترامپ واکنش نشان می داد. این شبکه اجتماعی که بارها به انفعال در مقابل توییت های ترامپ متهم شده بود، خاتمه تصمیم به مقابله با آن ها گرفت. پس از این موضوع ترامپ نیز توییتر را به نقض آزادی بیان و دخالت در انتخابات 2020 آمریکا متهم کرد. او حتی تصمیم گرفت تا قانونی را به تصویب برساند که از طریق آن بتواند کسب و کار توییتر را تعطیل کند و فرمانی با مضمون محدودیت رسانه های اجتماعی را برای اجرا ابلاغ کرد.

پس از جنگ ترامپ و توییتر، دولت آلمان گفت که حاضر است توییتر را در خاک خود بپذیرد و مسئول امور فناوری در وزارت اقتصاد این کشور از جک دورسی (موسس توییتر) دعوت کرد تا مقر اصلی خود را به آلمان منتقل نمایند و آزادانه به انتقاد از دولت بپردازند و با اخبار جعلی بجنگند. او به توییتر وعده داد که در اکوسیستم استارت آپی آلمان همه درها به روی آن ها باز است.

اما ترامپ که توییتر را ناقض آزادی بیان می داند، همچنان از این شبکه اجتماعی به عنوان تریبون خود استفاده می نماید و حتی با استفاده از آن به تهدید معترضین مشغول است. او در یکی از توییت های خود تیراندازی به معترضان به نژاد پرستی را آزاد اعلام نموده بود، اما توییتر این اقدام او را نقض قوانین این شبکه در ارتباط با ستایش خشونت دانست و امکان بازنشر و پسند کردن آن را محدود کرد. همچنین، توییت های او درباره حوادث شهر مینیاپولیس گرچه به طور کامل حذف نشدند، اما توسط توییتر پنهان شدند.

امروز نیز توییتر در اقدامی تازه برای همبستگی با سیاه پوستانی که جان خود را از دست داده اند، لوگوی رسمی خود را به رنگ مشکی تغییر داده و در بخش بیوگرافی حساب کاربری رسمی خود فقط از هشتگ BlackLivesMatter به معنی زندگی سیاه پوستان اهمیت دارد استفاده نموده است. این شبکه اجتماعی در چند روز گذشته به یکی از اصلی ترین پلتفرم ها برای اعلام اعتراض و انزجار کاربران نسبت به اقدامات ضدانسانی و نژادپرستانه دولت آمریکا تبدیل شده است.

با توجه به درگیری های پیش آمده میان دونالد ترامپ و شبکه اجتماعی توییتر که همواره اصلی ترین تریبون او برای انتشار دیدگاه هایش بوده است، باید دید آیا ترامپ استفاده از توییتر را کنار خواهد گذاشت؟ و یا فراتر از آن؛ آیا او طبق گفته خودش این اختیار را دارد که توییتر را تعطیل کند؟ رئیس جمهور آمریکا در چند ماه اخیر به دلیل ضعف مدیریت در مقابله با شیوع ویروس کرونا و اولویت دادن به تجارت به جای سلامت عمومی، بارها مورد انتقاد قرار گرفته است و اکنون جنگ جدید میان او و شبکه های اجتماعی مانند توییتر می تواند بار روانی دیگری علیه او ایجاد کند که حتی ممکن است در اعتبار او برای انتخابات پیش رو نیز تاثیر گذار باشد.

منبع: BBC- Twitter

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 974

به "توییتر در همبستگی با سیاه پوستان آمریکایی رنگ لوگوی خود را به مشکی تغییر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توییتر در همبستگی با سیاه پوستان آمریکایی رنگ لوگوی خود را به مشکی تغییر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید