خبرنگاران مرگ مشکوک پرندگان زمستان گذر در تالاب بین المللی میانکاله

به گزارش بازیکده، ساری - خبرنگاران - بر اساس تازه ترین گزارش محیط زیست مازندران در سه روز اخیر 42 لاشه پرنده مهاجر آبزی در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان کشف شد.

خبرنگاران مرگ مشکوک پرندگان زمستان گذر در تالاب بین المللی میانکاله

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، هنوز علت تلف شدن این تعداد پرنده مهاجر تعیین نیست اما لاشه های کشف شده جمع آوری و نمونه گیری برای آنالیز علت یا علل تلفات توسط کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان در حال اجرا است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در این گزارش گفت: بر اساس پایش های مستمر و روزانه از سطح تالاب میانکاله و خلیج گرگان، متاسفانه در طی سه روز گذشته 42 قطعه پرنده مهاجر آبزی از گونه های چنگر معمولی و فلامینگو تلف شدند و از سطح خلیج جمع آوری شدند.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی گفت: نمونه گیری از پارامترهای محیطی و از لاشه های تلف شده برای آنالیز علت یا علل تلفات با همکاری اداره کل دامپزشکی استان از اولین روز تلفات در حال اجرا و آنالیز است که نتیجه آن متعاقبا از سوی سازمان متبوع اعلام خواهد شد.

وی هرگونه اظهار نظر در خصوص علت تلفات این پرندگان را منوط به اعلام نتایج آزمایشگاهی آن از سوی سازمان دامپزشکی استان مازندران گفت.

در حال حاضر شکار ، آلودگی و همچنین آنفلوانزای نوع پرندگان مهم ترین متهمان مرگ این مهمانان زمستان گذر در خلیج گرگان و تالاب بین المللی میانکاله است که سناریوهای سابقه دار مرگ پرندگان مهاجر در مازندران نیز محسوب می شوند.

بوتولیسم و آنفلوانزا حاد پرندگان گزینه قابل اعتنا

در شرایط فعلی تا قبل از تعیین شدن نتیجه آزمایشگاهی از لاشه پرندگان مهاجر تلف شده در تالاب بین المللی میانکاله در روزهای اخیر بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی که سال گذشته نیز باعث تلف شدن حدود 50 هزار بال از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از گونه های فلامینگو و چنگر معمولی از گزینه های اول روی میز برای احتمال تلفات این پرندگان مطرخ می گردد.

بوتولیسم یک بیماری فلج نماینده جدی و نادر است که از طریق سم حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می گردد و باکتری مضر در محیط کم اکسیژن پیشرفت و فراوری سم می نماید، مانند غذاهای کنسرو شده . غذاهای خانگی کنسرو شده ، مانند سبزیجات و گوشت، معمولا منبع نوع غذایی است و در اثر خوردن غذاهایی که در تهیه آنها حرارت کمی بکار رفته و بعد از تهیه سم بوتولینوم در آنها ایجاد شده و سپس به هنگام مصرف حرارت کمی دیده اند ، ایجاد می گردد .

اگرچه در امسال بر خلاف تالاب سرخرود فریدونکنار، رد پایی از شیوع ویروس آنفلوانزا حاد پرندگان در تالاب بین المللی میانکاله مازندران مشاهده نشد، ولی این بیماری نیز می تواند یکی دیگر از دلایل احتمالی برای مرگ این پرندگان در روزهای اخیر باشد که نتایج قطعی آن پس از اعلام نتایج آزمایشگاهی در روزهای آینده تعیین خواهد شد.

تالاب بین المللی میانکاله در شرق استان مازندران حدود 48 هزار هکتار مساحت دارد و سالانه بیش از 100 تا 130 گونه از پرندگان مهاجر با جمعیت بیش از یک میلیون بال به استان مازندران مهاجرت می نمایند که بیش از 60 درصد از این پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله اسکان می گیرند.

استان مازندران با داشتن 800 قطعه آببندان، تالاب بین المللی میانکاله ، تالاب سرخرود و ازباران و چندین تالاب محلی و حدود 500 هزار هکتار منطقه حفاظتی یکی از کنون های اصلی مهاجرت پرندگان در فصول مختلف سال محسوب می گردد که طبق آمارهای رسمی این مهاجرت گاها تا 1.5 میلیون بال می رسد.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1445

به "خبرنگاران مرگ مشکوک پرندگان زمستان گذر در تالاب بین المللی میانکاله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مرگ مشکوک پرندگان زمستان گذر در تالاب بین المللی میانکاله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید