رابطه چاقی و ژنتیک

به گزارش بازیکده، محققان یک ژن تاثیرگذار در موش ها پیدا کردند که باعث جلوگیری از چاق شدن می شود.

رابطه چاقی و ژنتیک

با این که دانشمندان هنوز این موضوع را کامل درک نکرده اند و از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما بین چاقی و ژنتیک ارتباطی وجود دارد و احتمالا به همین دلیل است که برخی افراد با مصرف همه نوع غذا، همچنان لاغر هستند. در ادامه این مطلب از خبرنگاران درباره رابطه چاقی و ژنتیک بخوانید.

اکنون محققان ژنی را کشف کرده اند که می تواند نقش چاقی را در بدن داشته باشد و آن را ALK (آناپلاستیک لنفوم کیناز) نامیده اند. جهش های موجود در این ژن قبلا با سرطان های خاصی در ارتباط بوده و به عنوان محرک رشد تومور شناخته می شوند.

ژوزف پنینگر، متخصص ژنتیک دانشگاه بریتانیا می گوید: بیشتر محققان چاقی، ژنتیک چاقی را مورد بررسی قرار می دهند. اما ما این بار با بررسی لاغری و ژن های مربوط به آن زمینه جدید از تحقیقات را آغاز کردیم.

در این آزمایشات که بر روی موشها و مگس های میوه صورت گرفت، حیواناتی که ژن ALK در آنها خاموش شده بود، لاغرتر از حد نرمال ماندند، حتی زمانی که تحت رژیم غذایی به نام مک دونالد قرار گرفتند. آزمایش های بیشتر نشان داد که موش های بدون ژن ALK از وزن طبیعی و سطح چربی بدن کمتری برخوردارند. به گفته محققان این ژن که در مغز وجود دارد، نقش اساسی در چگونگی سوزاندن چربیها و مصرف انرژی حاصل از آن دارد.

با این حال، این دستاوردها در مگس میوه و موش ها بوده و محققان اطلاعات دقیقی از نقش ALK در بدن انسان ندارند. به گفته پنینگر، از مهارکننده های ALK برای درمان سرطان استفاده می شود و می توان آن را کنترل یا خاموش کرد.

اگرچه آزمایشات و نتایج بدست آمده از موش ها و مگس ها دستاورد بسیار خوبی هستند، اما برای درک بهتر و رمز و رازهای این ژن در بدن انسان اطلاعات بیشتری نیاز است.

بیشتر بخوانید: دانشمندان با کشف یک سرخرگ اضافه در دست از ادامه تکامل انسان خبر می دهند. محققان به این موضوع پی برده اند که تعداد بزرگسالان با این سرخرگ در حال افزایش است. این مقاله را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1196

به "رابطه چاقی و ژنتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه چاقی و ژنتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید