شیر بز چه تفاوتی با شیر گاو دارد؟

به گزارش بازیکده، شیر و گوشت بز در بسیاری از مناطق دنیا بسیار پر مصرف و پر طرفدار است. شیر بز از نظر ترکیب شیمیایی و ارزش غذایی با شیر انسان و گاو تفاوت های زیادی دارد. وجود بسیاری از ترکیبات زیست فعال با اثرات سلامتی بخش، شیر بز را به یکی از منابع غذایی ارزشمند برای تغذیه انسان تبدیل کرده است.

شیر بز چه تفاوتی با شیر گاو دارد؟

در این یادداشت برخی تفاوت های تغذیه ای بین شیر بز و شیر گاو و اثرات مفید مصرف شیر بز و فرآورده های تهیه شده از آن را بررسی می کنیم.

شیر بز نسبت به شیر گاو حاوی مقادیر بالاتری از اسیدهای آمینه ضروری (ترئونین، لوسین، سیستین، تیروزین، فنیل آلانین و والین) برای رشد و نمو بدن است. همچنین مقدار برخی اسیدهای آمینه غیر ضروری نظیر پرولین و گلوتامیک اسید نیز در شیر بز بیشتر از شیر گاو است.

دو لیوان شیر بز می تواند 94 درصد از نیاز تغذیه ای روزانه بزرگسالان به اسیدهای آمینه ضروری، 83 درصد از نیاز به کلسیم و 78 درصد از نیاز به ریبوفلاوین (ویتامین B2) را فراهم کند.

حساسیت به پروتئین های شیر گاو معمولا در سال های ابتدایی زندگی (معمولا یک تا سه سال) رخ می دهد و معمولا پس از چند بار مصرف شیر گاو علائم آن ظاهر می شود.

برخی از پروتئین های شیر از قبیل کازئین آلفا S1 و بتا لاکتوگلوبولین در ایجاد این آلرژی دخیل است. از مهم ترین علائم آلرژی به پروتئین شیر گاو می توان به اگزما، علائم تنفسی، علائم گوارشی یا شوک آنافیلاکسی اشاره کرد.

در بسیاری از موارد افرادی که به پروتئین های شیر گاو حساسیت نشان می دهند، نسبت به شیر بز حساسیت کمتری نشان می دهند یا کلا حساسیتی نشان نمی دهند.

آلرژی ناشی از بتا لاکتوگلوبولین تا حدودی با حرارت دادن شیر گاو قابل برطرف شدن است، زیرا حرارت ساختار این پروتئین را تغییر می دهد اما کازئین ها بسیار مقاوم به حرارت است و بنابراین حتی در شیر گاو حرارت دیده برای این افراد مشکل ساز می شود.

شیر بز حاوی مقادیر بسیار کمی کازئین آلفا S1 است و مصرف آن برای نوزادان و بچه ها دارای حساسیت به شیر گاو و نیز مادران این نوزادان توصیه می شود.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد شیر بز، آزاد شدن ترکیبات پپتیدی با عملکردهای زیستی و اثرات سلامتی بخش پس از هضم آن است.

اثرات مفید این ترکیبات روی تقویت سیستم ایمنی و اثرات ضد التهابی آنها در مطالعات مختلفی به اثبات رسیده است.

بسیاری از این ترکیبات مفید پس از هضم پروتئین های شیر بز و در اثر عملکرد آنزیم های گوارشی آزاد می شود. برخی از این پپتیدها دارای اثرات آنتی اکسیدانی است. انواع خاصی از این پپتیدها همچنین دارای اثرات ضدمیکروبی روی طیف وسیعی از باکتری های بیماری زا است.

شیر انسان حاوی ترکیباتی به نام الیگوساکارید است که این ترکیبات اثرات سلامتی بخشی روی نوزادان تغذیه شده با شیر مادر دارد نظیر اثرات پروبیوتیکی (افزایش جمعیت باکتری های مفید روده ای) و عملکردهای ضد عفونی.

تحقیقات نشان می دهد شیر بز حاوی الیگوساکاریدهایی است که از نظر ساختار و غلظت مشابه با شیر انسان بوده و امروزه قابلیت استفاده از آنها به عنوان مکمل های تغذیه ای یا ترکیبات دارویی در بسیاری از مطالعات مورد بررسی قرار گرفته است.

برخی از اثرات سلامتی بخش ا لیگوساکاریدهای شیر بز عبارتند از اثرات مفید آنها روی سیستم ایمنی، اثرات ضد میکروبی روی میکروارگانیسم های بیماری زای روده، کاهش قابلیت اتصال باکتری های مضر و بیماری زا به دیواره روده و افزایش قابلیت رشد و زنده مانی باکتری های مفید روده از قبیل بیفیدوباکترها.

در کل می توان گفت شیر بز از نظر ترکیبات شیمیایی بسیار مشابه شیر انسان است تا شیر گاو، به همین دلیل بسیاری از افراد آن را راحت تر تحمل می کنند.

همچنین این شیر از قابلیت هضم بالایی برخوردار است. بسیاری از ترکیبات مفید موجود در شیر بز آن را به یک ماده غذایی مفید در درمان و پیشگیری از برخی بیماری ها تبدیل کرده است.

مصرف این شیر به ویژه برای نوزادان، سالمندان و افرادی که به تازگی از بیماری های مزمن بهبود یافته اند، توصیه می شود.

دکتر مریم قادری - متخصص صنایع غذایی / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1400

به "شیر بز چه تفاوتی با شیر گاو دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیر بز چه تفاوتی با شیر گاو دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید