فراخوان علی اف برای مناقشه قره باغ

به گزارش بازیکده، ایرنا نوشت: الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه از کشورهای منطقه خواست تا در فرایند حل مناقشه قره باغ میان این کشور و ارمنستان بطور فعال ایفای نقش نمایند.

فراخوان علی اف برای مناقشه قره باغ

جهت دریافت خدمات نمونه طراحی باغ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

علی اف در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی روسیه اضافه کرد: با وجود این که بیش از 30 سال از بروز این مناقشه می گذرد ولی هنوز هم صلح برقرار نشده و رژیم آتس بس بیش از 20 سال بود که میان طرفین ادامه داشت اما مشخص بود که این آتش بس پایدار نیست.

رییس جمهوری آذربایجان اضافه کرد: درگیری های نظامی فعلی در منطقه مورد مناقشه قره باغ نیز بار دیگر پایدار نبودن آتش بس را نشان داد .

علی اف با اشاره به این که گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ در سال 1992 میلادی در یک شرایط خاص آن دوره تاسیس شده بود ، توضیح داد: این که گروه میانجی مینسک در آن دوره مصادف با فروپاشی شوروی ، بر چه مبنای تاسیس شده بود، برای من هنوز هم قابل درک نمی باشد چرا که تاسیس یک اتحاد و یا ایجاد یک فرمت موقت باید بر اصول مشخص مبتنی گردد .

رییس جمهوری آذربایجان اضافه کرد : بنا بر این به نظرم کشورهای منطقه باید در این مساله بطور فعال حضور یابند و نهادهای بین المللی ضمانت لازم را ارایه دهند و البته آذربایجانی ها باید به سرزمینهای خود در قره باغ برگردند .

علی اف در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت همکاری های منطقه ای گفت : این همکاری در سالهای اخیر در حوزه های مختلف سیاسی ، مالی ، حمل و نقل و انرژی نتایج خوبی داشته است و جمهوری آذربایجان با کشورهای همسایه در راستای تقوییت همکاری بر مبنای یک فرمت منطقه ای بطور فعال مشارکت دارد .

وی امضای کنوانسیون مشخص رژیم حقوقی دریای خزر میان کشورهای حاشیه این دریا را از نمونه های شاخص همکاری های منطقه ای مطرح کرد و اضافه کرد : در حال حاضر شرایط ژئوسیاسی تغییر یافته و متفاوت از سال 1992 میلادی می باشد و باید آن را مد نظر داشت .

علی اف ابراز عقیده کرد که آن عده از کشورها قادر به ادای سهمی برای حل مناقشه که جمهوری آذربایجان به صداقت و عدالت انها احترام قایل است ، می توانند ضامن صلح درازمدت در منطقه باشند.

بامداد ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سرگرفته شد .

پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش بینی نموده بود.

در سال 1994 میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، بعضی دولت های اروپایی و منطقه برای انتها دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و انتها با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما کوشش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1121

به "فراخوان علی اف برای مناقشه قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان علی اف برای مناقشه قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید