قرص استرادیول والرات چیست و چه عوارضی دارد؟

به گزارش بازیکده، قرص استرادیول والرات (Estradiol Valerate) نوعی استروژن می باشد که برای درمان بعضی بیماری های ناشی از کمبود هورمون استروژن توسط پزشک تجویز می گردد.

قرص استرادیول والرات چیست و چه عوارضی دارد؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - قرص استرادیول والرات از داروهای هورمونی است که به منظور جبران کمبود هورمون استروژن در بدن و همچنین درمان بعضی از بیماری های هورمونی توسط پزشک تجویز می شود. با خبرنگاران همراه شوید تا درباره موراد مصرف و همچنین عوارض احتمالی این دارو بیشتر بدانید.

قرص استرادیول والرات چیست؟

قرص استرادیول والرات (Estradiol Valerate) نوعی استروژن می باشد. استروژن ها در زنان سالم موجب رشد و تکامل اندام جنسی، حفظ عملکرد طبیعی ادراری ـ تناسلی و افزایش ثبات عروق خونی (و در نتیجه جلوگیری از سرخ شدن و برافروختگی) می شوند.

این دارو به عنوان جانشین درمانی در کمبود هورمون استروژن و نیز در حالاتی نظیر هیپوگونادیسم، واژینیت آتروفیک، نارسایی اولیه تخمدانی، درمان علائم وازوموتور دوران یائسگی و پیشگیری از استئوپروز بعد از یائسگی به کار می رود. این دارو همچنین ممکن است در درمان خونریزی رحمی، سرطان پستان یا پروستات مصرف شود.

استرادیول والرات به دو صورت قرص و آمپول در دسترس می باشد.

نام های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

نام های تجاریEstrace - Estradiol Patch
موارد مصرفجبران کمبود استروژن

درمان نارسایی تخمدان

پیشگیری از استئوپروز

درمان علائم وازوموتور

عوارضتهوع و استفراغ، سفتی و عظیم شدن پستان، سندرم شبه پیش از قاعدگی، احتباس مایعات، تغییر در اعمال کبدی، یرقان انسدادی، بثورات جلدی و پلاسما یا کلواسمای غیر قابل برگشت، افسردگی و سردرد بویژه در هنگام فعالیت شدید، و نیز افزایش تحریک بافتی، قرمزی و خارش ناشی از عدسی های تماسی در چشم، افزایش فعالیت فاکتورهای انعقادی، خطر بروز ترومبوآمبولیسم، افزایش یا تشدید فشار خون
تداخل داروییریفامپین، باربیتوراتها، پریمیدون، کاربامازپین، فنی توئین، داروهای ضد انعقاد خون مثل وارفارین، آدرنوکورتیکواستروئیدها یا هورمون آدرنوکوتیکوتروپین، داروهای سمی برای کبد بخصوص دانترولن، تاموکسیفن، باربیتورات ها و ریفامپین، داروهای پایین آورنده قند خون خوراکی

مقدار و نحوه مصرف

میزان دقیق مصرف این دارو باید طبق نظر پزشک معین شود. قرصهای استرادیول به صورت پیوسته (هر روز) یا دوره ای (21 یا 25 روز اول هر ماه تقویمی) تجویز و استفاده می شود. دارو را هر روز در ساعت یکسانی مصرف کنید.

توجه: نتایج مطالعات نشان می دهد مصرف طولانی مدت استرادیول ممکن است احتمال بروز سرطان را افزایش دهد بنابراین ضروری است بیمار تحت نظر باشد و اقدامات لازم جهت تشخیص به موقع انجام شود.

توجه: اگر یک نوبت را فراموش کردید، زمانیکه آن را به یاد آورید، مصرفش کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، نوبت فراموش شده را حذف کنید و به برنامه دارویی معمولتان بازگردید و مقدار دارو را دو برابر نکنید.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید

 1. اگر با مصرف استرادیول دچار تهوع می شوید، آن را با شیر یا غذا بخورید.
 2. تهوع بخصوص در هنگام صبح معمولا 1 تا 2 هفته بعد از آغاز درمان رفع می شود.
 3. در صورت حساسیت به استروژن ها موارد را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید.
 4. استرادیول ممکن است غلظت خونی گلوکز را در بیماران دیابتی افزایش دهد. بنابراین، ممکن است تنظیم مقدار مصرف انسولین یا داروهای خوراکی پایین آورنده قندخون ضروری باشد.
 5. در درمان دوره ای نشانه های یائسگی، احتمال خونروی در هفته ای که مصرف دارو قطع می شود، وجود دارد. هر گونه خونریزی غیرطبیعی، را اطلاع دهند.
 6. در صورت بروز اختلال تنفسی، اختلال در تکلم یا جهت یابی، درد در سینه یا کتف، کاهش بینایی یا سردرد شدیدو نیز وجود توده در پستان و زرد شدن چشم ها یا پوست سریعاً به پزشک مراجعه شود.
 7. بیماران دیابتی باید زیادی قند خون را گزارش دهند تا تنظیم دوز داروها صورت گیرد.
 8. به خاطر افزایش احتمال خطر عوارض قلبی ـ عروقی به بیمار توصیه کنید مصرف دارو را قطع کند یا کمتر مصرف کند.
 9. استرادیول در خانم هایی که سابقه قوی سرطان یا ندول های سینه دارند یا خانم هایی که به بیماری فیبروسیستیک مبتلا هستند و همچنین در صورتی که یافته های غیر طبیعی ماموگرافی وجود داشته باشد، باید با احتیاط مصرف شود.
 10. این دارو نباید برای بچه ها تجویز شود.
 11. مصرف استروژن ها در بارداری ممنوع است و باعث بروز اختلال در اندام های جنسی جنین می شود، همچنین احتمال بروز سرطان های اندام تناسلی را در فرزندان به جهان آمده افزایش می دهد.
 12. استروژن ها کیفیت و کمیت شیر را در مادران شیرده کاهش می دهند و ممکن است در شیر مادر نیز وارد شوند. مصرف این دارو در دوران شیردهی توصیه نمی شود.
 13. مصرف سیگار در طی درمان با این دارو باعث افزایش خطر بروز عوارض جانبی جدی آن خصوصا در خانم های بالای 35 سال می شود.

مراقبت ها و توصیه های پرستاری

 • انجام معاینات فیزیکی پیگیر مانند کنترل فشار خون، معاینه پستان، شکم، لگن و پاپ اسمیر هر 6 تا 12 ماه بسیار اهمیت دارد.
 • در بیماران مبتلا به سرطان پستان و متاستاز استخوانی ممکن است به دنبال تجویز استرادیول، هیپرکلسمی شدید رخ دهد.
 • درمان با استروژن ها باید حداقل چهار هفته قبل از انجام اعمال جراحی که همراه با بی حرکتی طولانی مدت هستند، قطع شود.

برگرفته از: drugs

منبع: setare.com
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1309

به "قرص استرادیول والرات چیست و چه عوارضی دارد؟" امتیاز دهید

7 کاربر به "قرص استرادیول والرات چیست و چه عوارضی دارد؟" امتیاز داده اند | 4.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرص استرادیول والرات چیست و چه عوارضی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید