مصرف ویپ و تشکیل مَهِ مغزی

به گزارش بازیکده، اگر مصرف ویپ پیش از 14 سالگی آغاز شود، احتمال تجربه کردن مه مغزی بالاتر می رود. مه مغزی، شکلی از اختلال عملکردی مغز است که مسائلی مانند عدم تمرکز، مسائل حافظه و یادگیری را پدید می آورد.

مصرف ویپ و تشکیل مَهِ مغزی

پژوهشگران آمریکایی در دو بررسی تازه دریافتند که مصرف ویپ می تواند به تشکیل مه مغزی و مسائل حافظه منجر شود.

دو پژوهش که در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر (URMC) اجرا شده اند، ارتباط میان مصرف ویپ و تشکیل مه مغزی (mental fog) را نشان می دهند. یافته های پژوهش ها حاکی از این است که هم بزرگسالان و هم بچه هایی که از ویپ استفاده می کنند، نسبت به همسالان خود که ویپ مصرف نمی کنند، در تمرکز، یادآوری و تصمیم گیری مشکل دارند.

همچنین به نظر می رسد که اگر مصرف ویپ پیش از 14 سالگی آغاز شود، احتمال تجربه کردن مه مغزی بالاتر می رود. مه مغزی، شکلی از اختلال عملکردی مغز است که مسائلی مانند عدم تمرکز، مسائل حافظه و یادگیری را پدید می آورد.

اگرچه پژوهش های دیگر، ارتباط میان مصرف ویپ و اختلال ذهنی را در حیوانات نشان داده اند، اما پژوهشگران دانشگاه روچستر برای نخستین بار، این ارتباط را در انسان ها نشان می دهند. این گروه پژوهشی به سرپرستی دانگمی لی (Dongmei Li)، استادیار پزشکی دانشگاه روچستر، داده های مورد نیاز را از دو پژوهش بزرگ ملی به دست آوردند.

لی گفت: پژوهش های ما، شواهد بسیاری را ارائه می کنند که نشان می دهند مصرف ویپ نمی تواند جایگزین ایمنی برای استعمال دخانیات باشد.

این پژوهش ها، پاسخ های بیش از 18 هزار دانش آموز مقاطع راهنمایی و دبیرستان به یک نظرسنجی را مورد بررسی قرار دادند و در پژوهش دیگری، 886 هزار پاسخ به سیستم نظارت بر عوامل خطر رفتاری را تحلیل کردند. هر دو نظرسنجی، سوالات مشابهی را در مورد عادت های سیگار کشیدن و مصرف ویپ و همچنین مسائل مربوط به حافظه، توجه و عملکرد ذهنی را مطرح می کنند.

هر دو بررسی نشان می دهند افرادی که سیگار می کشند و ویپ مصرف می کنند، صرف نظر از سن، بیشتر احتمال دارد که با مشکل عملکرد ذهنی درگیر شوند. افرادی که فقط سیگار می کشند و یا فقط ویپ مصرف می کنند، مه مغزی را با سرعت مشابه تجربه می کنند که به صورت قابل توجهی بیشتر از افرادی است که تجربه مصرف آن ها را ندارند.

بررسی افراد جوان تر نشان داد دانش آموزانی که مصرف ویپ را زودهنگام و هشت تا 13 سالگی آغاز می کنند، بیش از افرادی که مصرف را از 14 سالگی به بالا آغاز کرده اند، در تمرکز، یادآوری و تصمیم گیری مشکل دارند.

لی ادامه داد: این موضوع با توجه به افزایش اخیر مصرف ویپ در نوجوانان، بسیار نگران کننده است و نشان می دهد که ما باید زودتر برای پیشگیری مداخله کنیم. ممکن است آغاز برنامه های پیشگیری از دوره راهنمایی و دبیرستان، بیش از مقدار دیر باشد.

نوجوانی، دوره مهمی برای رشد مغز و به ویژه، عملکرد مغز در مرتبه بالاتر به تعداد می رود. این موضوع بدین معناست که ممکن است نوجوانان نسبت به تغییرات مغزی ناشی از نیکوتین، بیشتر مستعد باشند. اگرچه سیگار های الکترونیکی فاقد بسیاری از ترکیبات خطرناک موجود در سیگار های تنباکو هستند، اما به همان مقدار و یا حتی بیشتر، نیکوتین دارند.

اگرچه این دو بررسی، به وضوح ارتباط میان مصرف ویپ و عملکرد ذهنی را نشان می دهند، اما علت آن مشخص نیست. به گفته لی و گروهش، باید پژوهش های بیشتری انجام شوند تا علت و اثر مصرف ویپ بر تشکیل مه مغزی را مشخص کنند.

این دو پژوهش، در مجلات Tobacco Induced Diseases و Plos One به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1707

به "مصرف ویپ و تشکیل مَهِ مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف ویپ و تشکیل مَهِ مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید