مطالعه فرا صوتی استخوان

به گزارش بازیکده، پوک استخوانی بیماری است که در آن چگالی و جرم استخوان کاهش می یابد و در 25 درصد موارد به شکستگی در ناحیه لگن، مچ دست، یا مهره های کمر منجر می شود.

مطالعه فرا صوتی استخوان

مترجم: احمد رازیانی

منبع:راسخون

پوک استخوانی بیماری است که در آن چگالی و جرم استخوان کاهش می یابد و در 25 درصد موارد به شکستگی در ناحیه لگن، مچ دست، یا مهره های کمر منجر می شود.

تقریباً همه تکنیک های موجود برای تشخیص و مطالعه پوک استخوانی مبتنی بر تابش یونی کننده اند. ولی این تکنیک ها نه برای تشخیص مبتلایان از میان یک جمعیت عملی است و نه قابل تکرار در مورد یک مریض به خصوص است. با این حال می توان بر دقت و قابلیت تکرار در این روش ها افزود.

برای غلبه بر مشکلاتی که با این تکنیک ها همراه است، چند سال پیش روشی ابداع شد که در آن از فرا صوت برای اندازه گیری چگالی و ساختار استخوان استفاده می شود. در زنان مسن، معمولاً قسمت اسفنجی (یا داخلی) استخوان، مخصوصاً ناحیه مفصل سر استخوان ران به لگن، مهره ها ، و استخوان های زند زیرین و زند زبرین مچ است که پوک می شود. راحتترین استخوان اسفنجی برای مطالعه فراصوتی، استخوان پاشنه پا است. معلوم شده است که بستگی تضعیف فراصوتی به بسامد در گستره 2/0 تا Hz1 خیلی شدید است.

شاخص مناسب برای تشخیص وضع استخوان آهنگ افزایش تضعیف فراصوتی با زیاد شدن بسامد (یا تضعیف فرا صوتی پهن باند،BUA) است. این آهنگ در استخوان پوک شده کم و در استخوان اسفنجی سالم، زیاد است. در پی کشفیات اولیه، پیش نمونه یک وسیله تجاری برای این کار ساخته شد و در چند مرکز پزشکی به کار رفت. گروه آکوستیک فیزیکی در دانشگاه هال جلسه ای برگزار کرده و شرکت کنندگان جلسه تحولات اخیر را مورد بحث قرار دادند و اهمیت آینده این تکنیک را برای مطالعه پوک استخوانی بررسی کردند.

چه عواملی در قشر سخت استخوان و قسمت اسفنجی آن، اندازه گیر ها BUA را تحت تأثیر قرار می دهد؟ خانم مک کلوی (از دانشگاه هال)، آزمایش هایی را شرح داد که برای مطالعه این مسئله ترتیب داده شده بود و رئوس رهیافت های نظری لازم را برای توصیف تضعیف فراصوتی مشاهده شده ارائه کرد. انتظار می رود که به کمک این رهیافت ها بتوان اطلاعات مشختصری از اندازه گیری فراصوتی به دست آورد و حتی ممکن است بتوان چگالی استخوان را دقیقاً اندازه گرفت و اطلاعاتی درباره ساختار استخوان اسفنجی به دست آورد.

گروه هی دیگر اندازه گیری شاخص BUA را با تکنیک های دیگری مانند سنجش جذب تک فوتونی (SPA) سنجش جذب دو فوتونی(DPA) و برش نگاری کمّی کامپیوتری (QCT) مقایسه کردند در تمام این موارد نتایج حاصل از تکنیک نو رضایت بخش بوده است.

دکتر جونز و همکارانش از دانشگاه لاف بورو با مطالعه دو گروه هم سن و سال (یک گروه پر تحرک و یک گروه بی تحرک) رابطه میان BUA و چگالی کل بدن را توصیف کردند و اهمیت بالینی این تکنیک را نشان دادند. دکتر فردهام (از بیمارستان میدلز یورو) گزارشی از مطالعۀ آرتروز مزمن روماتیکی همراه با درمان استروئیدی و بدون آن ارائه کرد. ظاهراً استروئید ها در مواردی موجب تحلیل رفتن استخوان می شوند.

دکتر فورتر و همکارنش 200 زن مسن را از لحاظ پوک استخوانی آزمایش کرده بودند. نتایج اولیه مطالعات آنها به عنوان یک مبنای آماری برای مطالعۀ شکستگی استخوان ارائه شد. با این کار احتمالاً می توان از BUA به عنوان وسیله ای برای پیش بینی شکستگی استخوان استفاده کرد. دکرت لانگتون (لندن) که یکی از پیشگامان این تکنیک است با ارائه خلاصه ای وضع موجود، تصویر خوش بینانه ای برای آینده ترسیم کرد.

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1782

به "مطالعه فرا صوتی استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالعه فرا صوتی استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید