نفت 100 دلاری ماندنی است؟

به گزارش بازیکده، شماری عوامل وجود دارد که قیمت های نفت را به بالای 100 دلار در هر بشکه برده است، اما این فرایند صعودی ممکن است ناپایدار باشد.

نفت 100 دلاری ماندنی است؟

به گزارش ایسنا، یک گفته معروف در صنعت نفت این است که تنها علاج قیمت های بالای نفت، قیمت های بالای نفت است. با جنگ در اروپا، عرضه جهانی محدودی که محدودتر می شود، قرنطینه های کرونایی در چین و ابهامات اقتصادی، قیمت های نفت ممکن است سرانجام در سطح بالا پایدار نمانند. اگرچه قیمت های نفت روز سه شنبه بهبود یافت، اما نفت برنت ابتدای هفته تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به تقاضا برای سوخت در چین، برای نخستین بار در چند هفته گذشته، به پایین 100 دلار در هر بشکه سقوط کرده بود.

به گفته اندی لیپو از شرکت لیپو اند آسوشیتس، اگر شیوع ویروس کرونا ادامه پیدا کند، اوضاع ممکن است وخیم تر شود. وی به شبکه سی ان بی سی گفت: شیوع ویروس کرونا در چین منفی ترین عامل تاثیرگذار بر بازار نفت است. اگر شیوع بیماری در چین به افزایش موارد قرنطینه منجر شود، تاثیر آن بر بازار های نفت قابل توجه خواهد بود.

با این حال کووید تنها عامل منفی نیست. به گفته جان کمپ، تحلیلگر رویترز، کندی اقتصادی در اروپا و آمریکای شاقتصادی هم در فرایند اخیر قیمت های نفت تاثیر گذاشته است. همچنین ابهامات و نوسان زیادی در بازار وجود دارد که باعث شده است خریداران بزرگ نفت مانند صندوق های پوشش ریسک رویکرد محتاطانه تری برای خرید در پیش بگیرند.

اعلام برداشت هماهنگ شده 240 میلیون نفت از ذخایر نفت استراتژیک آمریکا و اعضای آژانس بین المللی انرژی هم در پایین بردن قیمت ها تاثیر گذاشته است، اما تاثیر این اقدام بر مبنای شواهد تاریخی احتمالا موقتی خواهد بود؛ به خصوص که مجموع آزادسازی روزانه نفت، کمتر از برآورد آژانس بین المللی انرژی از مقدار کاهش عرضه نفت روسیه در سه ماهه جاری خواهد بود.

با وجود کاهش قیمتها، نگرانی درباره رکود اقتصاد جهانی به قوت خود به جای مانده است، زیرا حتی با وجود کاهش قیمت نفت، قیمت سوخت پایین نرفته است. آن طور که وال استریت ژرونال اوایل ماه میلادی جاری گزارش کرد، ترکیبی از عواملی نظیر قیمت های بالای نفت، کمبود نیروی کار و تقاضای قوی برای کالاها، باعث مسائل زیادی برای صنعت حمل و نقل بار شده است. این مسائل به مشتریان منتقل خواهد شد و قدرت خرید آن ها را ضعیف می کند.

با این حال کارشناسان می گویند هنوز زود است درباره خطر یک رکود صحبت شود و قیمت های نفت باید برای مدت طولانی در سطح بالاتری بماند تا این خطر بدیهی شود.

اندی لیپو در این باره می گوید نفت برنت باید در حدود 120 دلار در هر بشکه بالا بماند تا ریسک رکود به حدی جدی شود تا نگرانی درباره آن در آمریکا ایجاد شود.

به گفته استوارت گیکمان از موسسه CFRA Research، قیمت پایه باید بالای 125 دلار در هر بشکه باشد تا باعث رکود در آمریکا شود.

با این حال در اروپا به دلیل قیمت های بالاتر گاز طبیعی، رکود احتمالا عمیق تر می شود. در حال حاضر قیمت های گاز طبیعی در اروپا معادل 240 دلار هر بشکه نفت است که باعث تضعیف رقابت پذیری صنایع اروپایی شده و هزینه های زیادی را به مصرف کنندگان تحمیل کرده است.

با وجود همه این تحولات، نفت هنوز به سمت افزایش قیمت کشش دارد. اوپک هفته جاری برای اروپا روشن کرد اگر این بلوک بخواهد نفت روسیه را تحریم کند، برای جبران بشکه های نفت روسیه که از راهیابی به بازار بازمانده اند، اقدام نخواهد کرد. محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در مذاکرات با اتحادیه اروپا گفت: ممکن است شاهد از دست رفتن بیش از هفت میلیون بشکه در روز صادرات نفت و مایعات انرژی دیگر روسیه به دلیل تحریم های جاری و آینده یا اقدامات داوطلبانه دیگر باشیم. با در نظر گرفتن دورنمای تقاضای فعلی، جبران از دست رفتن این حجم از عرضه غیرممکن خواهد بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، از دست رفتن این حجم نفت بعید است، زیرا اتحادیه اروپا تمایلی ندارد چنین ضربه شدیدی به خود وارد کند. با این حال چشم انداز از دست رفتن این حجم از عرضه همچنان عامل حمایت کننده از قیمت ها خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 14 خرداد 1401 بروزرسانی: 14 خرداد 1401 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2001

به "نفت 100 دلاری ماندنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت 100 دلاری ماندنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید