نقش دروازه زلزله در وقوع زلزله ها چیست؟

به گزارش بازیکده، یک مطالعه جدید چگونگی نحوه تنظیم زمین لرزه ها توسط زمین را روشن کرده است و می گوید یک دروازه زلزله 75 درصد احتمال دارد که ظرف 50 سال یک زلزله خسارت بار تولید کند.

نقش دروازه زلزله در وقوع زلزله ها چیست؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، یک تحقیق بین المللی منتشر شده در مجله نیچر ژئوساینس(Nature Geoscience) نشان می دهد که یک گروه بین المللی از محققان هنگام مطالعه روی گسل آلپ نیوزلند جزئیات جدیدی از یکی از دروازه های زلزله را در طبیعت کشف کردند.

یک دروازه زلزله(earthquake gate) منطقه ای از پیچیدگی گسل را توصیف می کند که می تواند در برابر گسستگی زلزله با توجه به هندسه گسل، جهت گسستگی و تاریخچه زمین لرزه های قبلی ایستادگی کند.

نیکولاس بارت زمین شناس دانشگاه کالیفرنیا ریورساید(UC Riverside) می گوید: دروازه زلزله مانند یک میله توقف در محل تلاقی جاده با خط آهن است که ترافیک را هدایت می کند. گاهی اوقات با علامت سبز بلند می شود و اجازه عبور به خودروها می دهد، گاهی اوقات نیز با علامت قرمز، دستور توقف می دهد تا قطار عبور کند.

مرکز زلزله نگاری جنوب کالیفرنیا(SCEC) اخیراً دروازه های زلزله را به عنوان یک اولویت تحقیقاتی مهم در نظر گرفته است، زیرا می توانند به روشن شدن رفتارهای آینده زلزله کمک کند.

محققان در مطالعه جدید خود معین کردند که دروازه زلزله آلپ تقریباً 75 درصد احتمال دارد در عرض 50 سال یک زلزله خسارت بار ایجاد کند. مدل های آنها همچنین نشان می دهد که زمین لرزه بعدی در این دروازه تقریباً 82 درصد احتمال دارد که بزرگای هشت ریشتری یا بیشتر داشته باشد.

محققان با ترکیب یافته های شواهد زلزله های گذشته و شبیه سازی های رایانه ای که توسط ژئوفیزیکدانان انجام می شود، یافته های جدیدی در مورد رفتار مورد انتظار زمین لرزه های آینده در گسل آلپ کشف کرده اند.

جیمی هووارت زمین شناس دانشگاه ویکتوریا از ولینگتون گفت: زمین لرزه های بزرگ باعث لرزش های جدی و لغزش زمین می شوند که بقایای حاصل به رودخانه ها و دریاچه ها منتقل می کنند. ما می توانیم چندین متر از رسوبات دریاچه را حفاری کنیم و الگوهای متمایزی را که نشان می دهد یک زمین لرزه منطقه مجاور را لرزانده است یا نه، تشخیص دهیم. همچنین با قدمت گذاری رسوبات می توانیم دقیقاً زمان وقوع زلزله را تشخیص دهیم.

محققان داده های 20 زلزله از مهم ترین زمین لرزه های رخ داده طی 4000 سال گذشته را با سابقه 100 هزار ساله زمین لرزه های تولید شده توسط شبیه سازی رایانه ای مقایسه کردند.

بارت گفت: شبیه سازی ها نشان می دهد که زمین لرزه ای به بزرگی شش تا هفت ریشتر در دروازه زلزله می تواند تنش و قوت را تغییر داده و موجب زلزله های بزرگتر شود. ما می دانیم که سه گسستگی اخیر از دروازه زلزله عبور کرده است.

هوش مصنوعی یک مزیت بزرگ برای رشته ژئوفیزیک در چند وقت اخیر بوده است که به مدل های پیشرفته اجازه می دهد تا رفتارهای آینده زمین را پیش بینی کنند. به عنوان نمونه، سریع ترین رایانه جهان موسوم به فوگاکو در حال حاضر برای پیش بینی الگوهای سونامی در ژاپن پس از وقوع زلزله استفاده می شود. در همین حال، محققان دانشگاه استنفوردگ در حال توسعه یک هوش مصنوعی برای تنظیم دقیق لرزه نگاری به صورت لحظه ای هستند.

تحقیقات متمرکز بر دروازه های زلزله این امکان را می دهد که به طور فزاینده ای جزئیات و پیش بینی های مربوط به زمین لرزه ها را فراهم کند. اینها نه تنها بینش بیشتری نسبت به دوره ای که ممکن است زلزله رخ دهد، می دهند، بلکه همچنین قدرت زلزله پیش رو را برای ما تخمین می زنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1542

به "نقش دروازه زلزله در وقوع زلزله ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش دروازه زلزله در وقوع زلزله ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید