پشت پرده شیوع کروناویروس؛ 50 روز مخفی کاری چینی ها

به گزارش بازیکده، روزنامه نیویورک تایمز پشت پرده سیاسی شیوع ویروس کرونا در چین را افشا کرد. براساس این گزارش، میان شناسایی اولین بیمار مبتلا به این ویروس تا قرنطینه در ووهان حدود 7هفته فاصله بوده است. دولت چین نه تنها پس از اطلاع از بروز این بیماری به پنهان کاری دست زده، بلکه عامل افشای این ویروس را به همراه 8نفر دیگر در بازداشت قرار داده بود.

پشت پرده شیوع کروناویروس؛ 50 روز مخفی کاری چینی ها

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از جهانی اقتصاد، یکی از علت های این پنهان کاری برگزاری کنگره های سالانه حزب کمونیست در ماه ژانویه بوده است. براساس آخرین برآوردها، تا به امروز این بیماری جان 304 نفر را گرفته است و حدود 14هزار و 380 نفر نیز به این ویروس آلوده شده اند.

لی ونلینگ روز 30 دسامبر که یک پزشک اهل شهر ووهان است در یک چت آنلاین از همکاران خود خبر از یک بیماری مرموز داد و خواهان قرنطینه 7 بیماری شد که در بیمارستان آنها بستری شده بودند. یکی از افراد این اتاق گفت وگوی آنلاین در واکنش به خبر دکتر ونلینگ گفته بود: این بسیار ترسناک است. آیا ما با یک بیماری اپیدمیک دیگر مانند سارس طرف هستیم. این بیماری در سال 2002 در چین موجب کشته شدن 800 نفر شد. در نیمه های شب اما مقامات دولت چین به بیمارستان آمدند تا ببینند چرا این پزشک چینی این موضوع را در یک محیط گفت وگوی عمومی مطرح نموده است. سه روز بعد از آن پلیس چین وی را به اتهام انتشار این خبر دستگیر کرد و آن را رفتاری غیرقانونی خواند. بیماری سارس نبود اما چیزی شبیه آن بود: کروناویروس حالا بی پروا قدم به فراتر از ووهان گذاشته است و در حال سرایت به سراسر جهان است. برخورد اولیه دولت چین با این بیماری موجب شد تا کروناویروس جای پای خود را محکم کند. در آن لحظات مهم، چینی ها ترجیح دادند مساله را مخفی نمایند تا اینکه آشکارا به تقابل با این بحران در حال رشد بپردازند. آنها ترجیح دادند تا از هشدار عمومی و شرمندگی سیاسی خودداری نمایند. بین بروز شناسایی اولین بیمارها تا قرنطینه شهر ووهان 7 هفته فاصله افتاده است.

براساس ده ها مصاحبه ای که با ساکنان شهر ووهان صورت گرفت، تعیین شد که دولت چین در اعلام این خبر تاخیر نموده بود. در این هفته ها، دولت چین دکترها را مجبور به سکوت نموده و اجازه نداده است تا پرچم خطر قرمز برافراشته گردد. آنها خطر موجود را کم اهمیت جلوه دادند و 11 میلیون شهروند ووهانی را در بی خبری کامل از خطرات این بیماری مهلک نگه داشتند. آنها هرچند بازار غذاهایی که احتمال می دادند بیماری از آنجا شیوع پیدا نموده است را بستند، اما به افکار عمومی گفتند این تعطیلی ها برای نوسازی بوده است. بخشی از پنهان کاری آنها به این دلیل بود که در ژانویه قرار بود کنگره های سالانه حزب کمونیست برگزار گردد. درحالی که این بیماری با سرعت در حال فراگیر شدن بود، مقامات چینی بارها بیان کردند که احتمال سرایت وجود ندارد. به گفته کارشناسان با این اقدامات دولت چین، بهترین زمان را برای مهار این بیماری مسری از دست داد. یانژونگ هوآنگ، از اعضای بهداشت جهانی در شورای روابط خارجی مطالعات چین می گوید: این مساله ناشی از انفعال دولتمردان چینی است. هیچ اقدامی در ووهان صورت نگرفته است تا در خصوص این بیماری خطرناک هشدار دهد. اولین مورد از این بیماری به شکل پرونده ناشناخته در اوایل دسامبر ثبت شده است. دولتمردان چینی اما 20 ژانویه تصمیم به مقابله جدی با این بیماری دریافتد. این زمانی بود که دیگر کار از کار گذشته بود.

حالا این بیماری تبدیل به یک مساله جهانی شده است. دولت ها هم اینک تصمیم گرفته اند که رفت وآمد به چین را محدود یا ممنوع نمایند، بازارهای اقتصادی شنماینده شده اند و حالا شی جین پینگ با بزرگ ترین چالش دوران رهبری خود روبه رو است. این بحران می تواند برنامه کاری شی را برای مدت نامعلومی به تاخیر بیندازد یا حتی چشم انداز سیاسی و امنیتی وی یا به عبارتی مشت آهنین اقتدارگرایی اش را با یک چالش اساسی روبه رو کند. در آخرین روز سال 2019، پیغام دکتر لی، در خارج از گروه هم منتشر شد اما دولت چین ترجیح داد به جای کنترل بیماری، فردی که این هشدار را داده است، کنترل گردد. پلیس آن روز اطلاع داد که 8 نفر را در این مورد دستگیر و بازپرسی نموده است. در روزی که پلیس ها از این 8 نفر بازپرسی می کردند، کمیسیون بهداشت ووهان بیان کرد که 27 نفر به دلیل ناشناخته ای به ذات الریه دچار شده اند. اما در انتها همان اطلاعیه گفته که نیازی به یک هشدار عمومی نیست. دکتر لی که چشم پزشک است، پس از توبیخ به محل کار خود بازگشت. او زن بیماری را که آب سیاه داشت، معالجه کرد. او نمی دانست که این زن پیش تر احتمالا به وسیله دخترش به کروناویروس دچار شده است. مادر و دختر از این بیماری رنج می بردند و خود دکتر لی نیز به همین بیماری دچار شد.

  • بازاری که مشکوک بود

هو شیائوهو که گوشت خوک فرآوری شده را در بازار دریایی به فروش می رساند، در اواخر ماه دسامبر احساس کرد که یک چیزی درست نیست. کارگرانی که به سراغ وی می آمدند مدام از تب و سر درد شکایت داشتند. هیچ کس نمی دانست علتش چیست. هو می گوید همان روز چند نفر در بیمارستان بستری شدند.این بازار در بخشی واقع شده است که آپارتمان هایی جدید در آن قرار گرفته اند. این منطقه مملو از غذافروشی هایی است که محل پاتوق افرادی از طبقه متوسط است. در غرفه های این بازار مردم گوشت، مرغ و ماهی تهیه می نمایند اما قسمت عجیب آن، فروش خزندگان و سایر حیوانات وحشی است که چینی ها به خوردن آن افتخار می نمایند و آن را یک امتیاز برای خود می دانند. براساس گزارشی که از سوی مرکز کنترل بیماری ها منتشر شده است، بهداشت این منطقه بسیار اسفناک است و جمع آوری زباله ها نیز در این منطقه مطلوب نیست.

در بیمارستان ها، پزشکان و پرستاران از مراجعه بیماران مبتلا به ذات الریه بسیار تعجب نموده بودند. هر کسی که به بیمارستان مراجعه می کرد، در یک چیز اشتراک داشت: آنها از کارکنان بازار هونان بودند. در اول ژانویه پلیس به همراه مقامات بهداشتی محلی در این بازار حضور پیدا کرد و آن را بست. خبرگزاری شینهوا که دولتی است، گزارش داد که بازار به دلیل مرمت و بازسازی بسته شده است اما صبح فردای روزی که پلیس آنجا را تعطیل کرد، افرادی مشاهده شدند که لباس های ایمنی و ضدعفونی نماینده پوشیده بودند و در حال گندزدایی در آن منطقه هستند. برای عموم مردم این اولین کار قابل مشاهده و غیرپنهان دولت برای مهار این بیماری بود.

یک روز قبل از آن، در 31 دسامبر مقامات ملی به سازمان بهداشت جهانی در پکن از شیوع یک بیماری اطلاع دادند. مقامات در این اخطاریه خود بسیار امیدوارانه نوشته بودند و اطلاع دادند که منبع این بیماری را شناسایی و مهار نموده اند. در آن اخطاریه نوشته شده بود: هیچ مدارکی دال بر شیوع این بیماری از انسان به انسان وجود ندارد.

آلکساندار فلان، محقق از میکروبیولوژی دانشگاه جورج تاون به نیویورک تایمز گفت: اگر اطلاعات ناقص باشد یا داده ای موجود نباشد، خوش بینی و اطمینان بخشی می تواند بسیار خطرناک باشد. او اضافه کرد: این امر مشروعیت دولت را در پیغام رسانی تضعیف می نماید و اساسا بهداشت عمومی به اعتماد عمومی متکی است. 9 روز پس از اینکه بازار بسته شد، یک مرد که مکررا از آن بازار خرید می کرد به اولین نفری تبدیل شد که بر اثر این بیماری فوت کرد. او مردی 61 ساله بود که از بیماری های دیگر مانند مسائل کبدی هم رنج می برد. مقامات چینی پرونده وی را پس از دو روز بستند، اما از جزئیات آن مبنی بر مسری بودنش خبری منتشر نکردند. همسر این مرد نیز پنج روز پس از وی فوت کرد. با این حال باز هم دولت چین حاضر به عمومی کردن این اخبار نشد و در انتشار مهلک بودن این خبر تاخیر به خرج داد.

  • آخرین تحولات از کروناویروس

جهان روز شنبه شاهد اولین قربانی غیرچینیِ کروناویروس بود. روز شنبه از فیلیپین گزارش شد که یک نفر از اتباع این کشور به دلیل این بیماری فوت نموده است. با فوت این فیلیپینی تعداد قربانیان این بیماری تا لحظه تنظیم گزارش 304 نفر بوده است. به نظر می آید سرعت قربانی دریافت این بیماری در حال افزایش است. به گزارش الجزیره این فرد فیلیپینی 44 ساله، پیش تر در ووهان ساکن بوده است. رابیندرا آبیاسینگ از سازمان بهداشت جهانی گفت که این نخستین فوتی غیرچینی است و این به ما گوشزد می نماید که با یک مساله محلی طرف نیستیم و موضوع کاملا جهانی است.

چینی ها در گزارشی که منتشر کردند گفتند که تا نیمه شب شنبه تعداد کشته های این بیماری 304 نفر بوده و 2 هزار و 590 نفر دیگر هم گزارش شده است که به این بیماری دچار شده اند. با افزایش این نفرات، تعداد بیماران کرونا ویروس به 14 هزار و 380 نفر رسیده است.درحالی که تعداد مبتلایان به این بیماری در حال افزایش است، چین روز به روز بیشتر از سوی کشورهای جهان منزوی می گردد. تقریبا بیشتر پروازهای خارجی به مقصد چین به حالت تعلیق درآمده اند. بسیاری از کشورها نیز اتباع خود را از ووهان خارج نموده اند یا در حال خارج کردن هستند.

در 24 کشور دیگر جهان نیز گزارش شده است که 130 مورد ابتلا به کروناویروس مشاهده شده است. فرد فیلیپینی هم که روز شنبه گزارش شد فوت نموده است روز 25 ژانویه در بیمارستان مانیل پذیرفته شد و در نهایت روز اول فوریه فوت کرد.

فرانسیس دویکه، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی درخصوص این بیمار فیلیپینی گفت: در طول بستری شدنش، او به ذات الریه شدید دچار شده بود. در چند روز آخر شرایط وی ثابت بود و نشان از بهبودی داشت، اما حال وی در عرض 24 ساعت دگرگون و در نهایت منجر به فوت شد. گفته می گردد اما زنی که در ووهان همراه این مرد بوده است، هیچ گونه علائم این بیماری را نداشته و در بیمارستان از اوضاع باثباتی برخوردار بوده است. پس از اینکه گزارش فوت این شهروند فیلیپینی منتشر شد، رودریگو دوترته رئیس جمهوری فیلیپین محدودیت های سفر به چین، هنگ کنگ و ماکائو را تشدید کرد. این زوج فیلیپینی پیش از سفر به ووهان در هنگ کنگ و ماکائو نیز حضور داشته اند.

دکتر وین گوپتا، یکی از اعضای مرکز دارویی واشنگتن به الجزیره گفت: واقعا کسی نمی داند چه تعداد به این بیماری مبتلا شده اند یا در معرض آن قرار خواهند گرفت. به همین جهت سازمان بهداشت جهانی شرایط قرمز اعلام نموده است و در این شرایط کشورها باید براساس پیشنهادهای این سازمان اقدام نمایند. در این شرایط بیشتر کشورها تمهیدات لازم را برای مبارزه با این بیماری شروع نموده اند. سنگاپور و ایالات متحده گفته اند از ورود افرادی که از چین بازدید داشته اند به داخل کشورشان جلوگیری خواهند کرد. استرالیا نیز روز شنبه دستور مشابهی صادر کرد و کارکنان وزارت بهداشت هنگ کنگ روز شنبه تهدید به اعتصاب کردند و خواهان بسته شدن مرزهای این دولت-شهر با چین شدند. روسیه نیز امروز دوشنبه تخلیه اتباع کشورش را از چین شروع خواهد نمود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 602

به "پشت پرده شیوع کروناویروس؛ 50 روز مخفی کاری چینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده شیوع کروناویروس؛ 50 روز مخفی کاری چینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید