آژانس های جاسوسی آمریکا 6 ماه پیش از کرونا خبر داشتند ، واکنش ترامپ چه بود؟

به گزارش بازیکده، یکی از مقامات سابق ارتش آمریکا به شبکه خبری سی ان ان گفت: آژانس های جاسوسی آمریکا شیوع ویروس کرونا را از اوایل ماه نوامبر، هفته ها قبل از آنکه این اطلاعات در گزارش اطلاعات روزانه رئیس جمهوری آمریکا گنجانده گردد، رصد نموده بودند.

آژانس های جاسوسی آمریکا 6 ماه پیش از کرونا خبر داشتند ، واکنش ترامپ چه بود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، شبکه خبری سی ان ان گزارش داد که اگرچه تاریخ دقیق نخستین گزارش هنوز تعیین نیست اما منابع به شبکه سی ان ان گفتند که اطلاعات در ماه نوامبر جمع آوری شدند و در هفته های بعد از آن هشدارهای اولیه درباره جدیت بالقوه شیوع ویروس کرونا در آمریکا ارائه شد.

اطلاعات اغلب تنها زمانی به مقامات عالی رتبه دولت ابلاغ می شوند که تحلیل گران و مقامات به آستانه تعیین اطمینان درباره ارزیابی هایشان رسیده باشند. سوم ژانویه نخستین روزی بود که گزارش اطلاعاتی روزانه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامل داده های جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره شیوع ویروس کرونا در چین و شیوع بالقوه آن در کشورهای دیگر از جمله آمریکا گردآوری شده بود اما پشت صحنه فعالیت ها هفته ها ادامه داشتند و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا و دیگر آژانس های اطلاعاتی داده های جمع آوری شده خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند تا متوجه شوند که چین با چه چیزی دست پنج نرم می نماید.

شبکه خبری ای بی سی نیوز، اوایل روز چهارشنبه گزارش داده بود که مرکز ملی اطلاعات پزشکی که شاخه ای از آژانس اطلاعات دفاعی است اطلاعاتی را در ماه نوامبر تألیف نموده و هشدار داده که ویروس جدیدی از منطقه ووهان چین در حال شیوع و گسترش است اما یکی از مقامات دفاعی آمریکا وجود چنین گزارشی را رد نموده و به شبکه سی ان ان گفت مرکز ملی اطلاعات پزشکی و آژانس اطلاعات دفاعی زمان قابل توجهی را طی 24 ساعت گذشته صرف آنالیز تمامی احتمالات موجود کردند و به این نتیجه رسیدند که چنین گزارشی وجود نداشته است. پنتاگون نیز اواخر روز چهارشنبه بیانیه ای منتشر نموده و این گزارش شبکه ای بی سی نیوز را رد کرد.

سرهنگ دکتر شین دی مدیر مرکز ملی اطلاعات پزشکی گفت: از نظر عملی مرکز ملی اطلاعات پزشکی به صورت علنی درباره موضوعات اطلاعاتی ویژه اظهار نظر نمی نماید. با این حال برای حفظ شفاف سازی در این برهه زمانی و این بحران جهانی می توانیم تأیید کنیم که گزارش ها درباره وجود یا انتشار ارزیابی یا گزارش مرکز ملی اطلاعات پزشکی درباره ویروس کرونا در نوامبر سال 2019 میلادی نادرست هستند. چنین گزارشی در این سازمان وجود ندارد. موضوع اینکه ترامپ چه زمانی برای نخستین بار از تهدید ویروس کرونا آگاه شد از نظر سیاسی به یک موضوع بسیار حساس تبدیل شده است چرا که شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا رو به افزایش است، واکنش دولت به باد انتقاد گرفته شده و ترامپ دائما این احتمال را رد می نماید که می دانسته این ویروس چقدر مرگبار خواهد بود.

ترامپ روز چهارشنبه تأکید کرد که وی از جدیت ویروس کرونا تنها زمانی آگاه شد که محدودیت های سفر از چین به آمریکا را در تاریخ دوم فوریه اعمال کرد.

ترامپ درباره گزارشی حول محور این گزارش شبکه ای بی سی نیوز گفت: من درباره جدیت ویروس کرونا پیش از بستن مرز هوایی به روی مسافران چینی و پس از آن متوقف کردن پروازهای رفت به چین و دیگر اقداماتی که خود شما از آن آگاه هستید از جدیت این موضوع آگاه شدم. من دقیقا از این گزارش خبری ندارم اما دوست دارم که این اطلاعات را مشاهده کنیم.

پکن در تاریخ 31 دسامبر رسما به سازمان بهداشت جهانی درباره شیوع پدیده ای ناشناخته خبر داد. دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا که وظیفه تهیه گزارش های روزانه رئیس جمهوری و شورای امنیت ملی را بر عهده دارد از اظهار نظر درباره زمان هشدارهای اولیه درباره شیوع ویروس کرونا در چین امتناع کرد.

مقامات سازمان سیا به شبکه سی ان ان گفتند که آن ها از هیچ گزارش ویژه ای در ماه نوامبر که درباره وقوع یک بحران در چین هشدار داده باشد اطلاعی ندارند و از گفتن اینکه چه زمانی ارزیابی هایشان وارد سیکل اطلاعاتی شد امتناع کردند؛ فرایندی که اطلاعات را در بین آژانس های مرتبط هماهنگ می سازد.

مقامات کنونی و سابق اطلاعات آمریکا به شبکه سی ان ان گفتند که این فرایند اغلب سیال و پویا است و گزارش ها و ارزیابی ها دائما به روزرسانی می شوند چرا که اطلاعات بیشتری به دست می آیند. فعالیت های اطلاعاتی درباره ویروس کرونا همچنان ادامه دارند. سازمان سیا تأکید نموده که کارشناسانش در ارزیابی تأثیر شیوع ویروس کرونا بر دولت ها و رهبری های خارجی و همچنین اینکه این مساله چه تأثیری بر امنیت ملی آمریکا می گذارد تحقیق می نمایند. مقامات اطلاعاتی همچنین در کوشش هستند تا تعیین نمایند که تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در دیگر کشورها از جمله چین چقدر است؛ کشوری که مقامات آمریکایی می گویند نمی توان به گزارش ها درباره آمار مبتلایان و قربانیان اعتماد کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 884

به "آژانس های جاسوسی آمریکا 6 ماه پیش از کرونا خبر داشتند ، واکنش ترامپ چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس های جاسوسی آمریکا 6 ماه پیش از کرونا خبر داشتند ، واکنش ترامپ چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید