احتمال افزایش قیمت برنج در صورت عدم تخصیص ارز وارداتی

به گزارش بازیکده، دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با اعلام خبر احتمال توقف صادرات برنج از سوی کشورهای تولیدکننده عظیم از جمله هند و پاکستان مدعی شد که در صورت عدم تخصیص ارز به برنج های معطل مانده در گمرکها باید منتظر کمبود و گرانی برنج در بازار باشیم.

احتمال افزایش قیمت برنج در صورت عدم تخصیص ارز وارداتی

به گزارش بازیکده به نقل از ایسنا، مسیح کشاورز اظهار کرد: به دنبال شیوع ویروس کرونا، کشورهای هند و پاکستان به عنوان بزرگترین صادرنمایندگان برنج به ایران واحدهای تولیدی خود را قرنطینه و صادرات برنج را تا مدت نامعلومی متوقف کردند.

وی ادامه داد: در صورت توقف صادرات، قیمت برنج در بازار جهانی افزایش پیدا می نماید و از آنجایی که بانک مرکزی همچنان ارز مورد احتیاج برای ترخیص برنج های معطل مانده در گمرکها را تخصیص نداده، این نگرانی وجود دارد که تجار کشورهای هند و پاکستان خواهان مرجوع شدن این برنج ها شوند تا با قیمت بیشتر و پرداخت نقدی به کشورهایی همچون ترکیه، امارات و عراق صادر نمایند.

دبیر انجمن واردنمایندگان برنج ایران با بیان اینکه متاسفانه بانک مرکزی نسبت به تخصیص ارز مورد احتیاج واردات برنج اقدامی انجام نداده است، تصریح کرد: این در حالی است که در صورت مرجوع شدن برنج های موجود در گمرکها، چندی بعد باید همین محصول را با چند برابر قیمت وارد کنیم.

وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی تجارت و بازار باید به مذاکرات خود با بانک مرکزی ادامه دهد تا مشکل واردات برنج برطرف گردد.

کشاورز با تاکید بر اهمیت واردات اقلام بهداشتی مانند ماسک و دستکش، گفت: این شرایط نباید موجب گردد به واردات دیگر اقلام ضروری مانند برنج بی توجهی گردد؛ چراکه امنیت غذایی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در ادامه گفت: نباید فراموش کنیم که مصرف نمایندگان اصلی برنج های وارداتی اقشار کم برخوردار هستند و در صورت کمبود و افزایش قیمت سفره قریب به نیمی از جمعیت کشور کوچکتر می گردد.

دبیر انجمن واردنمایندگان برنج ایران با اشاره به اینکه پس از تعطیلات نوروز که با افزایش تقاضا در بازار برنج روبرو می شویم، ایام ماه مبارک رمضان نیز در پیش است، اظهار کرد: این در حالی است که توقف واردات موجب افزایش نسبی قیمت برنج های وارداتی شده و در صورت ادامه فرایند کنونی قیمت ها بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه متاسفانه مدیران بانک مرکزی هشدارهای قبلی انجمن واردنمایندگان برنج ایران در مورد امکان بروز مشکل در بازار برنج را جدی نگرفته اند، گفت: واردنمایندگان احتمال می دادند که شیوع کرونا تجارت جهانی برنج را مختل کند و از این رو با آینده نگری اقدام به واردات برنج کردند، اما متاسفانه بانک مرکزی همچنان نسبت به این موضوع با بی اعتنایی برخورد می نماید.

کشاورز اضافه نمود: این در حالی است که فرایند صعودی افزایش تقاضا حداقل تا انتها دهه اول ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت و در صورتیکه بازار داخلی با کمبود برنج روبرو گردد، قیمت ها افزایش جدی خواهد داشت.

وی ادامه داد: با افزایش قیمت برنج وارداتی قطعا بهای برنج ایرانی هم افزایش می یابد و این یعنی سفره جمعیت قابل توجهی از اقشار کم برخوردار و حتی متوسط خالی می ماند.

دبیر انجمن واردنمایندگان برنج ایران در انتها گفت: در صورت ادامه سیاست کنونی، بانک مرکزی باید در آینده جوابگوی مسائل بازار برنج باشد.

  • کشف بیش از 14 تن برنج قاچاق در اردبیل
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 855

به "احتمال افزایش قیمت برنج در صورت عدم تخصیص ارز وارداتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال افزایش قیمت برنج در صورت عدم تخصیص ارز وارداتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید