اصول مراقبت از ناخن ها

به گزارش بازیکده، جنس و ظاهر ناخن ها می تواند نشان دهنده سلامت یا بیماری باشد. باید بدانیم استفاده بیش از حد از محصولات خاص، تغذیه نامناسب و سبک نادرست زندگی به طور مستقیم بر سلامت و تقویت ناخن تأثیر گذار است.

اصول مراقبت از ناخن ها

مواد غذایی مفید برای رشد و تقویت ناخن

به طور کلی مواد غذایی مفید برای ناخن مربوط به مواد غذایی حاوی پروتئین - ویتامین های گروه B - زینک و اهن هستند و بعضی از این مواد غذایی شامل غذاهای خوب و مغذی مانند برنج قهوه ای، آجیل،غلات کامل، سویا ، شیر بدون چربی، تن ماهی، میوه و سبزیجات تازه که برای ناخن بسیار خوب هستند.
1- پروتئین
ناخن ها عمدتاً از پروتئینی به نام کراتین ساخته می شوند و اگر در رژیم غذایی روزانه افراد پروتئین کم باشد، ناخن ها شنماینده و نازک شده و سرعت رشد ناخن ها کم می شود. بعلاوه رژیم غذایی نامناسب سبب بروز خطوط سفید رنگی روی ناخن می شود.
2- ویتامین های C و B:
وجود ویتامین C در بدن موجب افزایش جذب آهن از مواد غذایی می شود. به منظور افزایش دادن اثرات مفید ویتامین C در بدن، می توانید مواد غذایی حاوی ویتامین C را با مواد غذایی حاوی ویتامین E مصرف کنید، زیرا ویتامین E نیز یکی دیگر از ویتامین هایی است که در سالم بودن و رشد ناخن ها موثر است. ویتامین E سبب بهتر شدن جریان خون شده و در نتیجه عمل اکسیژن رسانی به ناخن بهتر انجام می شود و ناخن ها مستحکم تر باشند.

ویتامین های گروه B مانند ویتامین B12 نیز در سلامت و رشد ناخن ها موثر است و کمبود ویتامین B12 می تواند سبب تغییر شکل آنها شود. از طرفی تغییر شکل نوک ناخن ها می تواند در اثر کمبود یک یا گروهی از ویتامین های B باشد.

3- مواد غذایی حاوی زینک
روی یکی از عناصر مهم در تشکیل ناخن و سلامت آن می باشد. عنصر روی نقش مهمی در سنتز پروتئین داشته و وجود آن در رشد و سلامت بافت های بدن لازم است.بنابراین کمبود روی در بدن بر رشد و سلامت ناخن ها تأثیر می گذارد. عنصر روی که برای جذب بهتر به ویتامین B6 احتیاج دارد در مواد غذایی مختلفی وجود دارد؛ برترین منابع حاوی روی شامل گوشت قرمز و گوشت سفید (مرغ و ماهی و سایر پرندگان) می باشد.
4- مواد غذایی حاوی آهن
کمبود آهن در بدن می تواند سبب خشکی و شنماینده شدن ناخن و بعلاوه تغییر شکل و بد فُرم شدن آن شود. برای جلوگیری از کمبود آهن می توان غذاهای سرشار از آهن مانند:انواع میوه های خشک شده، زرده تخم مرغ، جگر، گوشت قرمز کم چربی، گوشت مرغ، ماهی و سایر پرندگان، ماهی سالمون، ماهی تُن و انواع دانه ها را مصرف نمود.1

راههای مراقبت از ناخن

ناخن نیز مثل دیگر قسمت های بدن، احتیاج به مراقبت و محافظت دارد و سالم بودن آنها نشانه سلامتی شما هستند. آنها به دلایل مختلفی شنماینده می شوند. زمانیکه ناخن ها شنماینده می شوند و شکستگی هایی در لبه، اطراف و کناره های ناخن به وجود می آید، باعث درد و مزاحمت می شود.

شنمایندگی ناخن گاهی به دلیل بیماری های داخلی و بیماری های پوستی است.کم خونی و بیماری های تیروئید ممکن است روی قوام و خصوصیت ظاهری ناخن تأثیر داشته باشد. بیماری های ناخن نظیر پسوریازیس، لیکن پلان، آلوپسی آرئاتا و قارچ ناخن ها نیز باعث شکستگی ناخن ها می شوند ولی بیشتر وقت ها ناخن ها در اثر تماس با مواد شوینده،

پاک نماینده های اسیدی و قلیایی و سایر مواد شیمیایی دچار شنمایندگی می شوند.ناخن ایده آل، ناخنی است که در برابر ضربه تا حدودی مقاوم باشد، خاصیت ارتجاعی داشته باشد و راحت خم بشود؛ نه اینکه بشکند. داشتن چنین ناخنی بستگی به نوع تغذیه شما دارد اما ما در اینجا به شما مراقبت های ساده مى پردازیم.

ناخن هایتان را مرطوب نگه دارید
برای اینکه ناخن هایی سالم داشته باشید احتیاج به این است که ناخن و پوسته اطراف آن را به صورت مرتب چرب کنید و همواره کرم مرطوب نماینده همراهتان باشد. به طور کلی بهتر است با استفاده از کرم های مرطوب نماینده هر روز به ویژه در هوای سرد و خشک، ناخن ها را مرطوب کنید.
لاک ممنوع
استفاده بیش از حد از لاک سبب خشکی و شنماینده شدن ناخن ها می شود. لاک موجب می شود که سوراخ های سطح ناخن بسته شوند و ناخن با مشکل کمبود اکسیژن روبرو شود؛ بنابراین استفاده نکردن از لاک در طولانی مدت همراه با رعایت بقیه اصول گفته شده می تواند باعث بهتر شدن شرایط ناخن شود؛ پس تنها در شرایط خاص لاک بزنید.
دستکش ، دوست ناخن های شما
در صورتی که دستان تان با آب زیاد تماس دارد، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ناخن، و نرم شدن آنها از دستکش بهره ببرید. هنگام ظرف شستن وشست و شوی منزل، استفاده از دستکش لازم است.
میزان آهن خون
اگر آهن کافی دریافت نکنید ناخن هایتان آن را نشان می دهد. کمبود آهن که در خانم ها رایج است سبب شنمایندگی ناخن ها می شود؛ بنابراین کسانی که این مشکل را دارند باید غذاهای پرآهن مصرف نمایند که برترین منبع دریافت آهن، اسفناج و گوجه فرنگی است. بعلاوه منابع حیوانی آهن عبارت است از گوشت گاو، بوقلمون، اردک، مرغ، میگو و تخم مرغ. منابع گیاهی آهن سویا، عدس، لوبیا و سبوس است.

با مصرف ویتامین C می توانید به جذب آهن حیوانی به بدن یاری کنید؛ البته سعی کنید مواد غذایی غنی از آهن، زینک، ویتامین B و گوگرد مصرف کنید چون مواد غذایی پروتئینی که غنی از اسیدهای آمینه، ویتامین B و گوگرد هستند، سبب سخت و زیبا شدن ناخن هایتان می شوند.

وقت مناسب ناخن گیری
همواره بعد از حمام ناخن های خود را بگیرید چون آسیب کمتری به آن می رسد. در بقیه مواقع ناخن شنمایندگی دارد که به سطح ناخن آسیب می رساند ولی بعد از حمام، ناخن نرم است و شنماینده نیست.
آب بنوشید
یک آزمایش ساده برای تشخیص کمبود آب بدنتان این است که سطح ناخن را محکم فشار دهید تا ناخن از صورتی به سفید تغییر رنگ دهد؛ سپس ناخن را رها کنید و ببینید در چه زمانی به رنگ اولیه خود برمی شود. اگر ناخن کمتر از دو ثانیه به رنگ اصلی اش باز نشود یعنی بستر ناخن دچار کمبود آبی است. در طولانی مدت این کمبود آب باعث شنمایندگی ناخن می شود؛ بنابراین برای حفظ سلامتی ناخن هایتان به میزان کافی آب بنوشید.
پروتئین فراموش نشود
کمبود پروتئین، خود را به صورت یک نوار سفید در عرض ناخن نشان می دهد. ناخن ها بیشتر از پروتئین ساخته شده اند؛ بنابراین برای اینکه ناخن هایی بلند، قوی و مجذوب کننده داشته باشید باید روزانه به میزان مناسب پروتئین مصرف کنید. کراتین، عنصر اصلی مو و ناخن، از آمینواسیدها به خصوص سیستئین ساخته شده است. با این وجود به این معنا نیست که شما به مکمل های سیستئین احتیاج دارید.

خوردن منابع پروتئینی متنوع می تواند به شما این اطمینان را بدهد که برای داشتن ناخن هایی سالم به مقدار کافی آمینو اسید مصرف نموده اید. حال این پروتئین به میزان قابل توجهی در ماهی قزل آلا، ماست و گردو وجود دارد. منابع دیگر پروتئین شامل ماهی، میگو، بوقلمون، مرغ، گوشت، سویا، تخم مرغ، آجیل و لبنیات است.

از مصرف استون خودداری کنید
استون به سبب ساختار مولکولی اش، باعث خشکی ناخن ها و پوست اطرافشان می شود. بهتر است که از محلولهایی که بر پایه استاتیت هستند برای پاک کردن لاک ناخن بهره ببرید.2

مواد طبیعی و درمان های خانگی برای رشد و محکم شدن ناخن ها

با این وجود با بعضی مواد طبیعی و درمان های خانگی می توان به رشد و محکم شدن ناخن ها یاری کرد. در ادامه با یکی از این روش های طبیعی آشنا می شوید.
مواد لازم
پیاله

روغن زیتون

سیر

گوش پاک کن

روش تهیه و استفاده
ابتدا چند حبه سیر را کمی بکوبید. روغن زیتون را درون پیاله ریخته و سیر را به آن اضافه می کنیم و سه ساعت صبر می کنیم.

با گوش پاک کن محلول را بر روی ناخن های خود مالیده و بعد پانزده دقیقه می شوییم.برای جلوگیری از بوی بد سیر می توانید از صابون و یا کرم بهره ببرید.

این کار را به مدت پانزده روز تکرار کنید و تاثیر آن را در محکم شدن و رشد سریع ناخن ها مشاهده نمایید.3

پینوشتها

1.www.naznakhon.ir

2.www.parsnaz.com

3.www.beytoote.com

منبع: راسخون
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1810

به "اصول مراقبت از ناخن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول مراقبت از ناخن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید