تسهیلات 12 میلیارد دلاری برای نوسازی ناوگان عمومی

به گزارش بازیکده، مدیر نوسازی، توسعه و برنامه ریزی ناوگان عمومی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای از در نظر دریافت حدود 12 میلیارد دلار یارانه و تسهیلات در قالب دو طرح برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شامل کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی بوس اطلاع داد.

تسهیلات 12 میلیارد دلاری برای نوسازی ناوگان عمومی

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

صدرالله بمانا در گفت وگو با خبرنگاران درباره اینکه بعضی مسئولان شهری سهم ناوگان فرسوده کامیون های بین شهری را در آلودگی پایتخت 23 درصد اعلام می نمایند، اظهار کرد: این آمار را نمی توان یا تکذیب کرد اما باید گفت که کامیون های برون شهری اکثراً نو و بدون مشکل هستند و دارای معاینه فنی و کارت هوشمندی بوده که دائما رصد می شوند.

وی با بیان اینکه 17 درصد از کامیون ها و حدود 14 درصد از اتوبوس های برون شهری فرسوده هستند، گفت: کامیون های فرسوده حق ورود به کلانشهرها را ندارند و بعضی از آنها که چندان فرسوده نیستند اجازه محدودی در ساعات های 10 شب تا 6 صبح برای ورود به تهران دارند که عموماً اطراف پایتخت بارشان را تخلیه می نمایند بنابراین نمی توان سهم این ناوگان را در آلودگی هوا پررنگ دانست.

مدیر نوسازی، توسعه و برنامه ریزی ناوگان عمومی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای اضافه نمود: دو طرح برای نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی داریم که یکی از آنها تحت عنوان طرح ریاست جمهوری برای نوسازی ناوگان تجاری اتوبوس، مینی بوس، کامیون و کامیونت است و در این طرح 174 هزار و 550 دستگاه ناوگان برون شهری و درون شهری در نظر گرفته شده و قرار است از محل صرفه جویی سوخت دولت 50 درصد قیمت خودرو را در قالب یارانه به رانندگان تخفیف دهد.

بمانا ادامه داد: این تخفیف به گونه ای است که 50 درصد قیمت آن از سوی دولت به کارخانه های خودرو پرداخت می گردد و از سوی دیگر نیز 30 درصد کل مبلغ خودرو به رانندگان دارای خودرو فرسوده تسهیلات 18 درصد با مدت بازپرداخت پنج ساله داده می گردد.

وی با بیان اینکه 20 درصد از قیمت ناوگان حمل ونقل عمومی آورده دارندگان خودروهای فرسوده است، گفت: تاکنون 24 تا 25 هزار ثبت سفارش اجرا شده که درگیر انتقال ارز است و یک میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای تسهیلات آن در نظر گرفته شده است.

مدیر نوسازی، توسعه و برنامه ریزی ناوگان عمومی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای درباره طرح دوم برای نوسازی کامیون های فرسوده اظهار کرد: طرح دوم صرفاً برای کامیون ها است و کارخانه های داخلی، شرکت های حمل ونقل و رانندگان کامیون های فرسوده می توانند در قالب آن از سازمان راهداری مجوز واردات کامیون های زیر سه سال را دریافت نمایند. در این میان شرکت های حمل ونقلی می توانند 100 دستگاه و کارخانه های داخلی می توانند تا 1000 دستگاه کامیون با این شرایط البته از کشورهای اروپایی، ژاپن یا کره وارد نمایند که استانداردهای روز جهان را داشته باشد.

بمانا با بیان اینکه برای نوسازی 340 هزار دستگاه ناوگان حمل ونقل عمومی فرسوده حدود 40 میلیارد دلار اعتبار احتیاج است، گفت: از طرح نوسازی کامیون های فرسوده استقبال مناسبی اجرا شده چراکه متقاضیان می توانند حدود 50 درصد کمتر از قیمت بازار این کامیون ها را که نو نیستند، وارد نمایند. البته هنوز مجوزی صادر نکردیم اما به محض نهایی شدن مراحل اجرایی آن، در رسانه ها به صورت عمومی اعلام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 497

به "تسهیلات 12 میلیارد دلاری برای نوسازی ناوگان عمومی" امتیاز دهید

2 کاربر به "تسهیلات 12 میلیارد دلاری برای نوسازی ناوگان عمومی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیلات 12 میلیارد دلاری برای نوسازی ناوگان عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید