خبرنگاران استناد پمپئو به قطعنامه لغو شده علیه ایران

به گزارش بازیکده، تهران- خبرنگاران- وزیر امور خارجه آمریکا در استنادی که برای جامعه جهانی مورد قبول نیست، مدعی شد که قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران باید اعمال گردد.

خبرنگاران استناد پمپئو به قطعنامه لغو شده علیه ایران

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه شب در بیانیه ای ادعا کرد که قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران که براساس قطعنامه 2231 این شورای لغو شده بود، به دلیل فعال شدن مکانیسم ماشه بازگشته و کشورهای باید آن را اعمال نمایند.

پمپئو در این بیانیه که پس از تحریم 2 فرد و 6 شرکت چینی به بهانه همکاری با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران صادر شده، گفت که قطعنامه 1929 خواهان هشیاری کشورهای هنگام همکاری با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت های تابعه آن تحت شرایط خاص است.

او همزمان در پیامی توییتری نیز با اشاره به این تحریم ها، شرکت ها و کشورهای دنیا را تهدید کرد. پمپئو نوشت: هشدار ما صریح است: اگر با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یا توابع آن تجارت کنید، خطر تحریم های ایالات متحده را پیش رو دارید.

ادعای پمپئو در حالی است که قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که در سال 2015 و در پی انعقاد توافق برجام به اتفاق آرا در این شورا به تصویب رسید، صراحتا از خاتمه یافتن همه قطعنامه های علیه ایران از جمله قطعنامه 1929 سخن به میان آورده است.

جمهوری اسلامی ایران روز گذشته همزمان با منقضی شدن تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران، با انتشار بیانیه ای رسمی در این باره تاکید نمود که بر اساس یکی از نوآوری­ های برجام، خاتمه قطعی و بدون قید و شرط محدودیت ­های تسلیحاتی و ممنوعیت­ های مسافرتی نیازمند هیچگونه تصویب قطعنامه­­ جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.

انقضای تحریم تسلیحاتی علیه ایران در حالی است که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا همه کوشش های خود را برای تمدید این تحریم ها به کار گرفت، اما با شکست این کوشش ها، اقدام محکوم به شکست دیگری را برای بازگرداندن همه تحریم های بین المللی علیه ملت ایران انجام داد.

دولت ترامپ پیشتر قطعنامه ای را برای تمدید تحریم های تسلحیاتی علیه ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارایه داد که با 11 رای ممتنع، 2 رای مخالف و تنها یک رای موافق مغلوب شد و واشنگتن را از کوشش خود بازداشت.

پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا سپس بدون هیچ پایه و اساس حقوقی، در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل، واشنگتن را یکی از مشارکت نمایندگان برجام دانست و براین اساس خواهان فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت همه تحریم های بین المللی علیه ایران شد.

اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه ریاست این شورا تاکید نمودند که آمریکا با توجه به خروج از برجام در سال 2018، دیگر مشارکت نماینده این توافق نیست و هیچ حقی برای بازگرداندن تحریم ها ندارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1216

به "خبرنگاران استناد پمپئو به قطعنامه لغو شده علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استناد پمپئو به قطعنامه لغو شده علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید