واشنگتن: ایران از اقدامی که بازگشت به برجام را پیچیده می نماید خودداری کند

به گزارش بازیکده، نمایندگی آمریکا در سازمان های بین المللی در وین اتریش شامگاه سه شنبه در پیامی توییتری تهران را به انجام اقداماتی که مذاکرات را پیچیده می نماید متهم کرد.

واشنگتن: ایران از اقدامی که بازگشت به برجام را پیچیده می نماید خودداری کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نمایندگی آمریکا در سازمان های بین المللی در وین اتریش در پیامی توییتری به بازگشت مشترک تهران و واشنگتن به برجام اشاره نمود.

این نهاد آمریکایی در صفحه توییتر خود نوشت: آمریکا به شدت ایران را تشویق می نماید تا از هرگونه اقدامی که کوشش های جاری را برای دستیابی به تفاهمی درباره چگونگی بازگشت ایران به پایبندی به تعهداتش در برجام در مقابل بازگشت مشابه آمریکا پیچیده می نماید، خودداری ورزد.

ساعتی پیش نیز آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت پیش بینی می نماید حتی در صورت احیای برجام صدها تحریم علیه ایران باقی بماند.

وی در این باره گفت: من پیش بینی می کنم که حتی در صورت بازگشت به پایبندی به برجام، صدها تحریم علیه ایران از جمله تحریم های اعمال شده توسط دولت ترامپ باقی بماند.

وزیر خارجه در تشریح تحریم هایی که علیه ایران باقی خواهد ماند، گفت: اگر این تحریم ها با برجام ناسازگار نباشند، تا زمانی که رفتار ایران تغییر کند باقی خواهد ماند.

دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق این کشور به طور یکجانبه و بر خلاف قوانین بین المللی از توافق هسته ای با ایران که با نام برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام شناخته می گردد خارج شد و سیاست فشار حداکثری را علیه ایران اتخاذ کرد.

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق بین المللی که به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده، عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می نمایند فرصت دهد برای تحقق این وعده کوشش نمایند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام ایران خاطرنشان کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی از توانایی یا اراده لازم برای عمل به وعده هایشان برخوردار نبوده اند در گام های متعهد تعهداتش ذیل برجام را کاهش می دهد.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن 5 گام برای کاهش تعهدات، خاتمه 15 دی ماه 1398 خاطرنشان کرد دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

اقدامات ایران به موجب مفاد توافق هسته ای از جمله بند 36 این توافق انجام می شد که به تهران اجازه می دهد در صورت عمل نکردن طرف های دیگر به تعهداتشان ذیل برجام، تعهداتش در این توافق را کاهش دهد.

دولت فعلی آمریکا به ریاست جمهوری جو بایدن مدعی شده میخواهد به وسیله مذاکرات جاری در وین، زمینه های بازگشت کشورش به برجام را فراهم آورد، با وجود این، واشنگتن تا کنون از انجام تعهداتش جهت محقق کردن این وعده سر باز زده است.

با آنکه دولت آمریکا طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض نموده و از آن خارج شده است مقام های دولت بایدن می گویند بازگشت آنها به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران کاهش تعهداتش در این توافق را به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح نموده که با توجه به اینکه آمریکا برجام را نقض نموده و اقدامات تهران در واکنش به نقض عهد واشنگتن بوده هر گونه گام از سوی ایران بعد از برطرف تحریم ها و راستی آزمایی این ادعا صورت خواهد گرفت.

آنتونی بلینکن روز دوشنبه در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت هنوز معین نیست در مذاکرات وین بر سر برجام توافقی حاصل گردد. او گفت: هنوز نمی دانیم این اتفاق واقعاً خواهد افتاد یا خیر.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1619

به "واشنگتن: ایران از اقدامی که بازگشت به برجام را پیچیده می نماید خودداری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن: ایران از اقدامی که بازگشت به برجام را پیچیده می نماید خودداری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید