خطری که نوزادان شیرخشکی را تهدید می نماید

به گزارش بازیکده، تهران (پانا) - بطری هایی که برای شیردهی به نوزادان استفاده می شوند، از نوعی پلی پروپیلن ساخته شده اند که به احتمال زیاد در حین ساخت نوشیدنی درون آن ها میکروپلاستیک های خطرناک نیز ایجاد می شوند. اینها نتایج تحقیقاتی است که در کالج ترینیتی دوبلین صورت گرفته است.

خطری که نوزادان شیرخشکی را تهدید می نماید

به گزارش آخرین خبر، این تحقیقات بعلاوه نشان دهنده ارتباط قوی بین گرما و آزاد شدن میکروپلاستیک ها است. به این معنی که اگر مایعات خیلی داغ درون این بطری ها ریخته گردد، ایجاد میکروپلاستیک ها نیز شدت می گیرد.

آنالیز ها نشان دهنده این موضوع است که فراوری پلی پروپیلن، 20 درصد فراوری سالانه پلاستیک های غیرفیبری را در سراسر جهان در بر می گیرد. با این حال، دانسته های محققین در خصوص خطر آزاد شدن میکروپلاستیک از این پلیمرها بسیار ناچیز است.

دانشمندان در مطالعه ای تازه آزاد شدن میکروپلاستیک ها در 10 نوع از بطری های شیر نوزادان را مورد آنالیز قرار داده اند. طبق آنالیز هایی که این محققین در بازار شیشه شیرهای جهان انجام داده اند، دریافته اند که بیشتر شیشه شیرها از پلی پروپیلن و مشتقات آن ساخته شده اند. محققین نشان داده اند در بطری های مختلف به ازای هر لیتر مایعی که درون بطری ساخته می گردد، بین 1.3 تا 16.2 میلیون ذره میکروپلاستیک فراوری می گردد. آن ها بعلاوه دریافتند که آزاد شدن میکروپلاستیک در یک بازه ی 21 روزه پس از استفاده از بطری ها ادامه داشته است و مقدار آزاد شدن میکروپلاستیک ها بستگی به عامل مختلفی نظیر دمای مایع درون بطری دارد.

هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص اثر میکروپلاستیک ها بر روی سلامت نوزاد وجود ندارد، ولی این احتمال وجود دارد که میکروپلاستیک ها عواقب وخیمی برای سلامتی نوزادان در طولانی مدت داشته باشند و به همین علت ضروری است والدین در این مورد دقت بیشتری نمایند.

محققین بیشتر از اینکه بخواهند والدین را نگران نمایند، در نظر دارند سیاست گذاران در زمینه سلامت نوزادان و بچه ها را از این موضوع آگاه نمایند تا آن ها توصیه های خود به والدین در خصوص تهیه غذای نوزادان را بروز نمایند.

نتایج این مطالعه در مجله Nature Food چاپ شده است و در آن محققین از داده های به دست آمده برای مدل سازی قرارگیری نوزادان در معرض میکروپلاستیک ها استفاده نموده اند. آن ها تخمین زده اند که هر نوزاد در 12 ماه اول زندگی خود روزانه در معرض 1.6 میلیون ذره میکروپلاستیک قرار می گیرد. البته مقدار قرارگیری در معرض این ذرات در نواحی مختلف فرق دارد. نوزادان آفریقایی و آسیایی نسبت به نوزادان آمریکای شمالی و اروپا کمتر در معرض میکروپلاستیک ها هستند.

به هرحال محققین اذعان دارند که قرارگیری نوزادان در معرض میکروپلاستیک ها بیش از چیزی است که تا به امروز تصور می شد و تاثیر این مواد بر روی سلامت نوزادان باید بیشتر مورد مطالعه قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1824

به "خطری که نوزادان شیرخشکی را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطری که نوزادان شیرخشکی را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید