دلایل استارت نخوردن خودرو چیست و چه باید کرد؟

به گزارش بازیکده، در این مقاله سعی شده است تا راه های تشخیص دلایل استارت نخوردن ماشین جهت رفع آن بیان شود.

دلایل استارت نخوردن خودرو چیست و چه باید کرد؟

به گزارش، استارت نخوردن خودرو یکی از رایج ترین مشکلاتی است که می تواند برای اکثر راننده ها به هنگام رانندگی پیش بیاید. برای همین در این مقاله سعی شده است تا راه های تشخیص دلایل استارت نخوردن ماشین جهت رفع آن بیان گردد. هم چنین علل استارت نخوردن خودرو اصلی ترین موضوعی است که به آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

شاید دقت کرده باشید که بیش تر رانندگان به هنگام روبرو شدن با مشکل استارت نخوردن اول از همه سراغ باتری ماشین خود می روند و دلیل اصلی را آن می دانند. ولی بهتر است بدانید که علل مختلفی برای این مشکل می تواند وجود داشته باشد که مهم ترین آن ها عبارت اند از؛ خرابی باتری، تمام شدن باتری، خالی شدن باتری، باتری شارژ شده، سوئیچ قطع شده، سیم کشی استارت، وجودخرابی در استارت، وجود خرابی در سیم کشی و اتصالات، قفل شدن موتور خودرو و.

همان طور که می دانید برای این مشکل علت های مختلفی می تواند وجود داشته باشد و برای همین لازم است پیش از شروع کار تعمیر دلیل اصلی را شناسایی کنید که ما در زیر به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

شاید دلیل استارت نخوردن ماشین شما مربوط به استارتر آن و اتصالات پشت استارتر باشد. اما از کجا بدانیم این مشکل استارت نخوردن خودرو است؟

اگر زمانی که شما شروع به استارت می کنید چراغ های آمپر خاموش یا ضعیف نمی شوند و فقط صدای تق شنیده می گردد یعنی مشکل از استارتر است.

چنان چه در بررسی های خود متوجه سالم بودن باتری، استارتر و سیم کشی خودرو شدید احتمال این که موتور ماشین قفل کرده باشد، وجود دارد. برای فهمیدن قفلی موتور لازم است که دنده را در وضعیت 5 قرار داده و آن را هل بدهید. در صورتی که اتومبیل حرکت نکرد یعنی قفلی موتور رخ داده است.

این راه چاره برای گیربکس های دنده ای کاربردی است و برای اتومات ها کاربردی ندارد. در نوع اتوماتیک گیربکس ها زمانی که دسته دنده (Lever) در وضعیت R یا D قرار بگیرند موتور خودرو استارت نمی خورد. هم چنین اگر سلکتور گیربکس اتوماتیک خراب گردد، پیام وضعیت گیربکس به درستی به ECU فرستاده نمی گردد و ماشین استارت زده نمی گردد.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است برای این مشکل وجود داشته باشد فیوز خودرو است. با بررسی آن می توانید عیبش را بیابید.

با بررسی باتری ماشین خواهید دید که استفاده طولانی مدت از آن موجب جرم گیری و خوردگی اش شده است و همین علت استارت نخوردن خودرو است.

زمانی که باتری خودرو فرسوده و از کار افتاده باشد، استارت نمی خورد. با تعویض باتری می توانید از این کار مطمئن شوید.

برای اطمینان می توانید سوئیچ را به حالت باز و نه در حالت استارت کامل قرار بدهید. در صورتی که باتری خودروی شما سالم باشد و چراغ های هشداردهنده روشن نشدند، یعنی سوئیچ مشکل دارد.

در برخی مواقع خوردگی باعث آسیب قطعات الکترونیکی استارت می گردد و شما می توانید با تستر های مخصوص و باز نمودن سوئیچ و بررسی جریان ایجاد شده نیاز به تعویض استارت را تشخیص دهید.

جهت اندازه گیری دقیق مقاومت سیم پیچ احتراق از یک مولتی متر استفاده کنید. در صورت کارکرد نادرست سیم پیچ آن را تعویض کنید.

در شرایط آب و هوایی مرطوب کلاه توزیع خودرو از دلایل استارت نخوردن خودرو به شمار می رود که برای اطمینان می توانید کلاه توزیع را خارج کرده و رطوبت آن را چک کنید. در صورتی که بعد از خشک کردن آن ترکی مشاهده کردید بایستی اقدام به تعویض کنید.

گاهی اوقات وجود شکستگی در قسمتی سیم سیم پیچ هم باعث استارت نخوردن خودرو می گردد. پس لازم به بررسی اتصالات سیم پیچ نیز است.

جهت بررسی پمپ سوخت می توان تست فشار را در صورت بودن تجهیزات بر روی سیستم سوخت خودرو انجام داد. اما در صورت عدم وجود تجهیزات باید در ابتدا اتصالات الکترونیکی را بررسی کنید. سپس با کمک تستر جریان هم زمان با روشن بودن سوئیچ جریان سر مثبت پمپ سوخت را چک کنید. در صورت عادی بودن وضعیت مرحله بعدی را امتحانه کنید، ولی در غیر این صورت لازم است تا فیوز را بررسی کنید. در صورت سالم بودن فیوز هم احتمال دارد که مشکل از رله پمپ سوخت باشد.

اختلال فیلتر سوخت نیز یکی از دلایل احتمالی استارت نخوردن خودرو به شمار می رود. به طور کلی جهت پیش گیری از این مشکل باید بعد از هر 20000 کیلومتر فیلترسوخت تعویض گردد.

در برخی از موارد ممکن است که پیچ و مهره استارت شل باشد که همین مورد باعث می گردد به هنگام استارت زدن، موتور روشن نگردد.

به هنگام گرم بودن موتور احتمال نرسیدن سوخت به موتور وجود دارد و همین مشکل به معیوب بودن انژکتور خودرو برمی گردد. پس اگر ماشینتان استارت نخورد این مسئله را نیز مورد بررسی قرار دهید. در برخی مواقع نیز شیر معیوب استارت زمانی که موتور سرد است باعث استارت نخوردن خودرو می گردد.

چنان چه صدای جیغ مانندی به گوشتان رسید و استارت شروع به چرخیدن کرد، خودرو استارت نمی خورد و این موضوع نیاز به بررسی چرخ دنده حلقه ای دارد.

آخرین علتی که می توانیم برای استارت نخوردن خودرو نام ببریم، همین عملکرد نامناسب کامپیوتر اصلی موتور یا سیستم های الکترونیکی است که نیاز به مراجعه به مکانیکی دارد.

موارد گفته شده از اصلی ترین و رایج ترین دلایل استارت نخوردن خودرو محسوب می شوند و می توانید با آگاهی از آن ها سلامت رانندگی و خودرویتان را تضمین و تامین کنید.

منبع: جام جم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 190

به "دلایل استارت نخوردن خودرو چیست و چه باید کرد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "دلایل استارت نخوردن خودرو چیست و چه باید کرد؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل استارت نخوردن خودرو چیست و چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید