سرپیچی یک خودروساز از نرخ های شورای رقابت ، قیمت شورای رقابت و وزارت صنعت را هیچ نمایندگی قبول ندارد

به گزارش بازیکده، در حالی که قیمت اغلب خودروهای مونتاژی به وسیله شورای رقابت مصوب شده و این قیمت ها طبق قانون، لازم الاجرا است، آنالیز سایت نمایندگی های مجاز یکی از مونتاژکاران حاکی از آن است که این مونتاژکار، با عدول از نرخ های شورای رقابت، دنبال گران کردن خودرو و کسب سود بیشتر از جیب مشتریانِ خود است.

سرپیچی یک خودروساز از نرخ های شورای رقابت ، قیمت شورای رقابت و وزارت صنعت را هیچ نمایندگی قبول ندارد

به گزارش خبرنگاران، شورای رقابت 17 اردیبهشت سال جاری، قیمت خودروهای مونتاژی را برای اولین بار مصوب کرد و براساس این مصوبه، خودروسازان مونتاژکار مکلف شدند قیمت های شورای رقابت را اعمال نمایند.

بعلاوه مقرر شد همه خودروسازان داخل و مونتاژکاران، عرضه خود را فقط در قالب سامانه یکپارچه و با نرخ های شورای رقابت انجام دهند.

البته در ابتدا نرخ گذاری شورای رقابت به مذاق مونتاژکاران خوش نیامد، به هر حال فاصله قیمت های شفاف شده خودروها با نرخ های کاذبی که آنها عرضه می کردند بسیار زیاد بود و سود مونتاژکاران را کاهش می داد؛ پس از آن بود که مونتاژکاران ادعا کردند خودروهای خود را با این قیمت ها به مردم نمی فروشند و با عدم رعایت اصل مشتری مداری، در واقع قصد قانون گریزی داشتند.

جلسات زیادی در این باره برگزار گردید و بالاخره اواخر اردیبهشت سال جاری بود که در جلسه ای با حضور نمایندگان و یا مدیران عامل همه شرکت های مونتاژی تولیدنماینده خودرو در وزارت صمت، اعلام شد که مونتاژکاران به قیمت ها مصوب شورای رقابت پایبند خواهند بود؛ آن روز معین نشد در آن جلسه چه گذشت اما یک منبع مطلع در این باره به فارس گفت که در آن جلسه وعده هایی به مونتاژکاران درباره اصلاح قیمت ها و تغییر شیوه عرضه ها داده شده است .

اما به تازگی یکی از مونتاژکاران لیست جدیدی از قیمت محصولات خود را اعلام نموده است که همخوانی با نرخ های شورای رقابت ندارد؛ شرکت مدیران خودرو به تازگی لیستی از محصولات خود را ارائه داده و قیمت های بالایی برای آنها اعلام نموده است.

به عقیده یکی از کارشناسان صنعت خودرو، اینچنین نرخ سازی ها، کاذب و خارج از قیمت های مصوب شورای رقابت است و به نظر می رسد این مونتاژکار در پی التهاب آفرینی در بازار خودرو است.

موضوع را از کارشناس فروش این نمایندگی مدیران خودرو، پیگیری کردیم، وی درباره قیمت های منتشر شده بر روی سایت این نمایندگی گفت: برای ما ملاک، قیمتی است که شرکت خودروساز به ما ارائه می دهد نه قیمتی که شورای رقابت معین نموده است و قیمت هایی که بر روی سایت قرار داده ایم قیمتی است که شرکت خودروساز به ما اعلام نموده است.

وی درباره قیمت عرضه خودرو در سامانه یکپارچه اظهار بی اطلاعی کرد و اضافه نمود: قیمت خودروهای مونتاژی عرضه شده در سامانه در دعوتنامه ای که برای مشتریان معین می گردد معین خواهد شد.

این کارشناس فروش خودرو در نمایندگی رسمی مدیران خودرو در پاسخ به این سئوال که طبق قانون، خودروسازان باید در سامانه یکپارچه و بر اساس نرخ مصوب شورای رقابت محصولات خود را به مردم بفروشند، در این شرایط چرا شما نرخ های بالاتر از شورای رقابت را در سایت خود درج نموده اید؟ گفت : قیمت شورای رقابت و وزارت صمت را هیچ نمایندگی قبول ندارد و ملاک قیمت نمایندگی ها، همان قیمتی است که خودروساز به آنها اعلام می نماید.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شما به عنوان نمایندگی مدیران خودرو، خودرویی برای فروش دارید؟ گفت: بله، خودروهای پلاک شده داریم که با قیمت بازار آزاد به متقاضیان می فروشیم، مثلا X55 را به قیمت یک میلیارد و 650 میلیون تومان پلاک شده می فروشیم.

همانطور که بیان شد طبق قانون، خودروسازان داخل و مونتاژکاران موظف هستند عرضه خودرو را فقط در قالب سامانه یکپارچه و با نرخ های مصوب شورای رقابت به مردم عرضه نمایند.

وزارت صمت 20 اردیبهشت 1402 در اطلاعیه ای درباره ضرورت اعمال قیمت های مصوب شورای رقابت به وسیله خودروسازان مونتاژکار اعلام نمود که مصوبه شورای رقابت درباره قیمت گذاری خودروهای مونتاژی، قطعی و لازم الاجرا است.

حال در این شرایط که بازار خودرو با اجرای سامانه یکپارچه و ورود شورای رقابت به نرخ گذاری مصوب، آرام شده است، انتشار نرخ های غیرواقعی و خارج از قیمت های مصوب شورای رقابت در واقع به نوعی دهن کجی به نرخ های شورای رقابت و کوشش برای التهاب آفرینی در بازار خودرو محسوب می گردد.

ضرورت دارد در این موضوع نهادهای نظارتی، وزارت صمت، سازمان حمایت از حقوق مصرف نماینده و تولیدنماینده و شورای رقابت ورود نموده و با قانون شکنان در موضوع عدول از نرخ های مصوب، برخورد جدی داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 تیر 1402 بروزرسانی: 5 تیر 1402 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 2209

به "سرپیچی یک خودروساز از نرخ های شورای رقابت ، قیمت شورای رقابت و وزارت صنعت را هیچ نمایندگی قبول ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرپیچی یک خودروساز از نرخ های شورای رقابت ، قیمت شورای رقابت و وزارت صنعت را هیچ نمایندگی قبول ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید