عربستان، حکومت سعودی توان مالی برای اجرای پروژه های بن سلمان را ندارد

به گزارش بازیکده، برخی از کارشناسان مالی از ناتوانی مالی عربستان در راستای اجرای برنامه های جاه طلبانه ولیعهد سعودی خبر دادند.

عربستان، حکومت سعودی توان مالی برای اجرای پروژه های بن سلمان را ندارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از عربی 21، کارشناسان و تحلیلگران مالی گفتند که عربستان سعودی در راستای اجرای برنامه های محمد بن سلمان ، ولیعهد سعودی ، از بحران مالی رنج می برد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، کارشناسان مالی معتقدند که رئیس جدید بانک مرکزی عربستان وظیفه مهم و حساس حفظ ذخایر نقدی و حمایت بالقوه از برنامه های بلندپروازانه ولیعهد سعودی را برعهده دارد.

فهد المبارک رئیس جدید بانک مرکزی عربستان که با حکم سلطنتی روز یکشنبه منصوب شد ، برای دومین بار این سمت را به عهده می گیرد که این امر همزمان با برنامه ها و طرح های بزرگترین کشور صادرکننده نفت جهان برای بهبودی از رکود مالی شدید ناشی از پیامدهای شیوع اپیدمی کرونا است.

عربستان سعودی که سال گذشته کسری بودجه 12 درصدی تولید ناخالص داخلی را ثبت کرد، قصد دارد این کسری را تا سال 2023 با برنامه ریزی برای متنوع سازی اقتصاد که عمدتا توسط صندوق سرمایه گذاری عمومی، صندوق ثروت حاکمیت عربستان پشتیبانی می شود، جبران کند.

عربستان بودجه خود را از طریق بدهی و برداشت از ذخایر دولتی نزد بانک مرکزی تأمین می کند،که سال گذشته (40 میلیارد دلار) از ذخایر خارجی بانک مرکزی برداشت کرد و به تأمین هزینه های صندوق سرمایه گذاری اختصاص داد.

آژانس پول عربستان (بانک مرکزی) حدود 450 میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد.

اقتصاددانان می گویند ، این ذخایر بزرگ مالی ممکن است بیشتر برای حمایت از صندوق سرمایه گذاری عمومی مورد استفاده قرار گیرد ، به ویژه پس از صدور قانون جدید در سال گذشته که دامنه کار بانک مرکزی را گسترش داد تا علاوه بر حفظ پولی و مالی ، از رشد مالی نیز حمایت کند.

ولیعهد سعودی روز یکشنبه گفت که صندوق سرمایه گذاری عمومی ، با دارایی 1.5 تریلیون ریال (400 میلیارد دلار) ، قصد دارد طی 10 سال آینده 3 تریلیون ریال در بخشهای جدید سرمایه گذاری کند. به گفته ولیعهد عربستان بر اساس این طرح سالانه 150 میلیارد ریال سعودی هزینه اقتصاد داخلی خواهد شد و دولت بخش خصوصی را شریکی بسیار مهم در این زمینه می بیند.

ژان میشل سالیبا ، اقتصاددان خاورمیانه و شمال آفریقا در بانک آمریکا ، گفت: در طرح پنج ساله صندوق سرمایه گذاری محمد بن سلمان بحران مالی وجود دارد و من معتقدم که این خلا و بحران تنها با مجموعه اقداماتی از جمله برداشت پول از آژانس پولی عربستان ممکن خواهد بود.

انتقال پول به صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان کاهش کل ثروت دولت را نشان نمی دهد ، بلکه کاهش دارایی های نقدینگی موجود در بانک مرکزی برای حمایت از ریال را نشان می دهد.

فهد المبارک پیش از این بین سال های 2011 تا 2016 در آژانس پولی عربستان سعودی فعالیت داشت و سمت های رئیس و مدیر عامل بانک مورگان استنلی درعربستان و همچنین رئیس بورس سهام عربستان را عهده دار بود.

اقتصاددانان می گویند که تجربه بانکی و سرمایه گذاری وی ممکن است سودمند باشد؛ چراکه عربستان به دنبال جذب سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ است.

پایگاه خبری الخلیج الجدید در گزارشی گفت که آژانس رتبه بندی اعتبار جهانی استاندارد اند پورز پیش بینی می کند که فشارها بر عملکرد مالی بانک های سعودی در طول سال 2021 با توجه به پیامدهای ویروس کرونا ادامه یابد.

آژانس مذکور در گزارشی روز دوشنبه تاکید کرد که هزینه ریسک های مالی عربستان در سال 2021 افزایش خواهد یافت.

عربستان سعودی - بزرگترین اقتصاد منطقه عربی - در مقایسه با سطح آن در اواسط سال 2014 تحت تأثیر کاهش قیمت نفت قرار گرفت. بخش بانکی عربستان شامل 11 بانک داخلی در بورس سهام عربستان است.

سود بانک های سعودی تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن در این کشور قرار گرفت که باعث متوقف شدن بیشتر فعالیت های مالی و تقاضای تأمین مالی شد ، علاوه بر این دولت در پرداخت اقساط وام به شرکت ها و اشخاص حقیقی ناتوان شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1387

به "عربستان، حکومت سعودی توان مالی برای اجرای پروژه های بن سلمان را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، حکومت سعودی توان مالی برای اجرای پروژه های بن سلمان را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید