نظر تازه سازمان ملل درباره سلاح ایرانی استفاده شده در حمله به آرامکو

به گزارش بازیکده، ایسنا نوشت: دبیرکل سازمان ملل اعلام نمود، این سازمان نمی تواند مستقلا تایید کند که موشک ها و پهپادهای مورد استفاده در حملات به تاسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر سرمنشا ایرانی دارند.

نظر تازه سازمان ملل درباره سلاح ایرانی استفاده شده در حمله به آرامکو

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به رغم ادعاهای آمریکا، عربستان و قدرت های اروپایی که ایران را مظنون اصلی حملات 14 سپتامبر انصارالله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو دانستند، انصارالله مسؤولیت این حمله را به عهده گرفت و ایران هرگونه دخالتی در آن را رد کرد.

رویترز گزارش داد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود در روز سه شنبه به شورای امنیت گفت که سازمان ملل قطعات و بقایای سلاح های مورد استفاده در حملات به تاسیسات نفتی سعودی در عفیف در ماه مه، حملات به فرودگاه بین المللی أبها در ماه ژوئن و اوت و حملات به تاسیسات نفتی در خریص و بقیق در ماه سپتامبر را آنالیز نموده است.

او در این گزارش آورده است: در این مقطع، سازمان ملل قادر نیست به طور مستقل تصدیق کند که موشک های کروز و پهپادهای مورد استفاده در این حملات سرمنشا ایرانی دارند.

حملات به تاسیسات نفتی در بقیق و خریص در شرق عربستان موجب افزایش شدید بهای نفت شد. این حملات همچنین خسارات و آتش سوزی هایی را به همراه داشت که حدود پنج درصد عرضه نفت جهانی را تحت شعاع قرار داد. عربستان سوم اکتبر گفت که فراوری نفت را به طور کامل از سرگرفته است.

عربستان در ماه سپتامبر گفت، در حملات به تأسیسات نفتی اش از 18 پهپاد و هفت موشک کروز استفاده شد که به سیستم مکان یاب جهانی (جی پی اس) مجهز بوده تا حملات دقیق تر انجام شوند.

سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان نیز انگشت اتهام را به سمت ایران گرفت.

کارشناسان سازمان ملل که بر تحریم های شورای امنیت علیه ایران و یمن نظارت دارند بعد از حملات 14 سپتامبر به عربستان سعودی سفر کردند.

با این حال این گزارش سازمان ملل اشاره دارد به اینکه انصارالله یمن نشان نداده اند که سلاح هایی از نوع به کار رفته در حملات به تاسیسات آرامکو در اختیار داشته باشند و ارزیابی ها هم حاکی از این نیستند که آنها چنین سلاح هایی در اختیار دارند.

به نقل از بی بی سی، گوترش سالی دو بار اجرای تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را به شورای امنیت گزارش می نماید.

این شورا هفته آینده گزارش جدید را به بحث خواهد گذاشت.

گوترش در ماه سپتامبر حمله به تاسیسات نفتی عربستان را قویا محکوم کرد اما گفت منتظر نتیجه تحقیقات کارشناسان این سازمان خواهد ماند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 568

به "نظر تازه سازمان ملل درباره سلاح ایرانی استفاده شده در حمله به آرامکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظر تازه سازمان ملل درباره سلاح ایرانی استفاده شده در حمله به آرامکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید