نقش موثر کارگران در کاهش آسیب های شغلی

به گزارش بازیکده، خبرنگاران : برابر اعلام معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آسیب های شغلی در واحدهای تولیدی تا 29 درصد و آسیب های شغلی منجر به فوت تا 44 درصد کاهش یافته است.

نقش موثر کارگران در کاهش آسیب های شغلی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ،بر اساس گزارشها، حوادث ساختمانی و معدنی بیشترین آمار تلفات نیروی کار را به خود اختصاص داده و بیشترین سهم آسیب دیدگان شغلی متعلق به فعالیت ساختمان است.

کم توجهی به مقوله ایمنی و حفاظت کار افزایش حوادث و آسیب دیدگی های شغلی را به دنبال دارد و هرگونه حادثه ناشی از کار ولو جزیی موجب درد و ناراحتی فرد حادثه دیده و اعضای خانواده او می گردد.

بر اساس برآوردها در سراسر جهان، سالانه بیش از 350 هزار مرگ و میر در محل کار و بیش از 270 میلیون آسیب در محل کار رخ می دهد.

آسیب شغلی یا مصدومیت کاری، عبارت از آسیب فیزیکی به بافتهای بدن به دلیل بروز یک حادثه شغلی یا مواجهه با عوامل استرس زا در محیط کار است. مفاصل و ستون فقرات، سر، دست ها، ریه ها، چشم ها، استخوان بندی و پوست است از جمله اندام هایی از بدن هستند که بیشتر در معرض این آسیبها قرار دارند.

آسیب های شغلی می توانند در اثر خطرات شغلی ناشی از کار اعم از فیزیکی، مواد شیمیایی یا زیست شناسی از قبیل دما، گزش حشرات، مواد شیمیایی خطرناک، پرتو و فرسودگی شغلی به وجود آید. از جمله آسیبهای شغلی می توان به انواع شکستگی ها و در رفتگی ها، انواع زخم ها و سوختگی ها، قطع عضوها و مسمومیتها اشاره نمود.

حاتم شاکرمی ـ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: به همت همکاران بخش دولتی و خصوصی در دوره حاضر، آسیب های شغلی در واحدهای تولیدی تا 29 درصد کاهش یافته است.

او همچنین از کاهش 44 درصدی آسیبهای شغلی منجر به فوت خبر داده و می گوید: باید به استانداردسازی شرایط محیط کار که تضمین نماینده سلامت نیروی کار است توجه گردد و اقدامات عملی در اصلاح آن صورت گیرد.

معاون وزیر کار با بیان اینکه روانشناسی شغلی می تواند به سلامت و بهره وری نیروی کار یاری کند، می گوید: مشاوره و روانشناسی شغلی باید موجب افزایش ایمنی، سلامت نیروی کار و کاهش آسیبهای شغلی گردد تا انگیزه کاری، رضایت شغلی و رعایت مقررات سازمانی را افزایش دهد.

به گفته وی مدیریت سازمانها و نهادها باید از جهت کنترل شرایط محیط کار و توجه به رضایت شغلی کارگر یا کارمند خود به وسیله بکارگیری متخصصین روانشاسی شغلی و استفاده از روش های علمی، از آسیب های روحی و روانی جدی پیشگیری نمایند.

به گزارش ایسنا، در بازرسی های انجام گرفته از کارگاههای مشمول قانون کار توسط اداره کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سال 1398 تعداد آسیب دیدگان شغلی ثبت شده مشمولین قانون کار، 9751 نفر حادثه بوده است. از کل آسیب دیدگان شغلی726 مورد منجر به فوت شده و در بین فعالیتهای مالی، فعالیت ساختمان بیشترین سهم آسیب دیدگان شغلی منجر به فوت را به خود اختصاص داده است.

بسیاری از کارشناسان، آموزش کارگران و مطلع کردن آنها از مخاطرات و چگونگی انجام کار به شکل ایمن را به منظور پیشگیری از مخاطرات محیط کار توصیه می نمایند و بر لزوم ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه مسایل ایمنی و بهداشتی و سایر موارد مرتبط با پیشگیری از آسیبها و حوادث شغلی تاکید دارند.

بی تردید نقش کارگران و نیروهای کار در پیشگیری از آسیبهای شغلی در محل کار حایز اهمیت است و فراگیری اصول ایمنی در محیط کار، مهارت آموزی و شرکت در برنامه های آموزشی، رعایت نکات ایمنی، آشنایی با قوانین مربوط به ایمنی و استفاده صحیح از وسایل حفاظت فردی شامل انواع ماسکها، عینکهای محافظ، کلاه و کفش ایمنی، گوشی و دستکش تاثیر بسزایی در کاهش مخاطرات و آسیبهای شغلی دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1580

به "نقش موثر کارگران در کاهش آسیب های شغلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش موثر کارگران در کاهش آسیب های شغلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید