نمایشگاه مجازی کتاب باید تمدید گردد

به گزارش بازیکده، علیرضا اسدی، مدیر نشر نیماژدر گفت و گو با خبرنگاران ،، با اشاره به اینکه بعد از گذشت دو روز از برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی، با برطرف مسائل دسترسی، مخاطبان این نمایشگاه می توانند از امکانات آن استفاده نمایند، گفت: مردم و ناشران در روزهای نخست برگزاری نمایشگاه کتاب، سردرگم بودند چراکه برای نخستین بار است که نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی برگزار می گردد. هر روزی که می گذرد تجربه ناشران بیشتر می گردد و مخاطبان می توانند خرید بهتری داشته باشند.

نمایشگاه مجازی کتاب باید تمدید گردد

او با تاکید بر اینکه برای تکمیل فعالیت نمایشگاه مجازی کتاب، این رویداد فرهنگی باید تمدید گردد، ادامه داد: 6 روز زمان خیلی کوتاهی است. این نمایشگاه حداقل باید دو هفته زمان داشته باشد تا مخاطب بتواند با فراغ بال کتاب های موردنظر خود را پیدا کند. اگر این نمایشگاه تمدید نگردد، اتفاق خوبی نمی افتد چراکه فروش از چند روز آینده آغاز می گردد. این تمدید به نظر من اتفاق مهمی است.

به گفته اسدی برای کتاب هایی که تازه منتشر شده، تبلیغات مناسبی انجام نشده است. مخاطب نمی تواند با دقت تازه های نشر را پیدا کند و خرید اصولی داشته باشد. او اضافه کرد: کتاب هایی در این نمایشگاه به فروش می رسد که تبلیغات بالایی داشته باشند، در حالی که کتاب های جدیدی که سالانه منتشر می شوند از شرکت در بخش فروش نمایشگاه محروم خواهندبود.

مدیر نشر نیماژ با اشاره به اینکه بعد از برطرف مسائل سایت نمایشگاه کتاب مجازی، شرایط برای این نشر مانند دیگر نشرهای شرکت نماینده در نمایشگاه مجازی بهتر شده است، بیان نمود: اگر مخاطبان به صفحه نشر نیماژ مراجعه نمایند، با هزار عنوان کتاب روبرو خواهندشد و شاید حوصله آنالیز آن ها را نداشته باشند. سازوکار سایت نمایشگاه برای ناشرانی خوب است که 10 تا 30 عنوان کتاب دارند، این فرایند برای ناشران پرکار خوب نیست؛ اما راه حل دیگری به ذهن نمی رسد. این بهترین روشی بوده که موسسه خانه کتاب ادبیات ایران برای برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی پیدا نموده است.

اسدی با اشاره به ذهنیت مخاطبان از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب جیرفت شرح داد: برای نخستین بار است که نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی برگزار می گردد. به دلیل اینکه نمایشگاه جیرفت پیروز نبود، این ذهنیت برای ناشر شکل گرفت که مخاطبان چگونه می خواهند با استفاده از سایت نمایشگاه کتاب مجازی به انبوه کتاب، دسترسی داشته باشند؟ تجربه برگزاری این سبک از نمایشگاه کتاب وجودنداشت، به همین دلیل ناشران نتوانستند برنامه ریزی خاصی برای آن داشته باشند. اگر قرار باشد این نمایشگاه در سال های آینده تکرار گردد، ناشران با دستِ پر و برنامه ریزی دقیق وارد این نمایشگاه خواهندشد.

به گفته او اتومبیل های سیاری برای انتفال کتاب به پست در نظر گرفته شده است و اگر تعداد سفارش ها بالا باشد، ناشران باید به پست مراجعه نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1386

به "نمایشگاه مجازی کتاب باید تمدید گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه مجازی کتاب باید تمدید گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید