عراقچی: پیشرفت های خوبی حاصل شده ، چند موضوع کلیدی مانده که احتیاج به تصمیم گیری در پایتخت هاست

به گزارش بازیکده، معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: پیشرفت های خوبی در مذاکرات وین حاصل شده و چند موضوع کلیدی مانده که احتیاج به آنالیز و تصمیم گیری در پایتخت هاست.

عراقچی: پیشرفت های خوبی حاصل شده ، چند موضوع کلیدی مانده که احتیاج به تصمیم گیری در پایتخت هاست

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رئیس هیأت ایرانی در مذاکرات جاری در وین امروز (چهارشنبه) و پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت وگویی مطرح کرد: این نشستی است که در سرانجام بیش از دو هفته مذاکرات برگزار خواهد شد و یک جمع بندی صورت خواهد گرفت و مجددا هیأت ها برای مشورت به پایتخت ها مراجعه می نمایند.

وی که با خبرگزاری صدا و سیما مصاحبه می کرد، اضافه کرد: در دو هفته گذشته که دور چهارم مذاکرات بود، به نظرم پیشرفت های خوبی انجام شده و چند موضوع کلیدی مانده که احتیاج به آنالیز بیشتر و تصمیم گیری در پایتخت ها است که امیدواریم در چند روز آینده صورت بگیرد و در دور بعدی که برای مذاکرات خواهیم آمد، بتوانیم درباره آن مسائل ان شاءالله به یک جمع بندی برسیم.

به گزارش فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و با حضور نماینده اتحادیه اروپا بعدازظهر فردا چهارشنبه در وین برگزار می گردد.

معاون وزیر خارجه درباره ملاقات ها و نشست های کارگروه ها در طول دو هفته اخیر نیز گفت: نشست ها فشرده بود و در همه سطوح به صورت دوجانبه و چند جانبه و بین هیأت های مختلف و در سطوح کارشناسی و در سطح بنده نشست داشتیم و در طول بحث ها کوشش کردیم درباره موضوعاتی که مورد اختلاف است به جمع بندی برسیم و اختلافات را برطرف نموده یا هر چه کمتر کنیم.

رئیس هیأت مذاکره نماینده ایرانی در وین گفت: الان در موقعیتی قرار داریم که می توانیم جمع بندی کلی داشته باشیم. چند موضوع کلیدی هست که باید حل گردد. روی بقیه موارد توافق وجود دارد روی متن ها نگارش خوبی انجام شده است و الان موقعی است که یک رجوع مجدد به پایتخت ها انجام و مشورت های آخر انجام گردد و ان شاءالله بعد از آن مذاکرات را ادامه می دهیم.

دور جدید رایزنی ها در وین به منظور احیای برجام از 17 اردیبهشت ماه از سر گرفته شد و از آن روز این رایزنی ها در پایتخت اتریش و در سطوح مختلف در جریان است و براساس اظهارنظر مقام ارشد وزارت خارجه ایران، به مرحله مذاکره درباره متن رسیده است.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این مصاحبه ها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد. نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گردید و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه شنبه 31 فروردین ماه در وین برگزار و هیأت های توافق کردند که دوباره مصاحبه ها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار گردید و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت های ایران و 1+4 در جلسه ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز آدینه 17 اردیبهشت ماه برگزار گردد که این نشست نیز برگزار گردید.

پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در روز آدینه 17 اردیبهشت ماه، بلافاصله رایزنی های کارشناسی و فنی و کار بر روی متون پیش نویس شروع شد و کماکان در جریان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1588

به "عراقچی: پیشرفت های خوبی حاصل شده ، چند موضوع کلیدی مانده که احتیاج به تصمیم گیری در پایتخت هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: پیشرفت های خوبی حاصل شده ، چند موضوع کلیدی مانده که احتیاج به تصمیم گیری در پایتخت هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید