یادداشتی بر سفر آینده روحانی به ژاپن: هاراگیری نکنیم

به گزارش بازیکده، با نزدیک شدن به موعد سفر رئیس جمهور به ژاپن، رعایت جوانب احتیاط به منظور جلوگیری از تکرار عمل اشتباه دیگر بیش از پیش مهم تر شده است.

یادداشتی بر سفر آینده روحانی به ژاپن: هاراگیری نکنیم

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش خبرنگاران، در لابلای اخبار تحولات پرتلاطم این روزها خبری در رسانه های ایرانی و خارجی دست به دست می چرخد. ابتدا یک رسانه ژاپنی آن را افشا کرد و سپس این خبر توسط مقامات رسمی نیز تایید شد. خبر از این قرار است که رئیس جمهوری ایران طی روزهای آینده به ژاپن سفر خواهد نمود تا با نخست وزیر این کشور ملاقات و مصاحبه کند.

هر چند که بعضی مقامات ایرانی گفته اند که این سفر در چارچوب روابط دوجانبه است، مقامات ژاپنی از کوشش توکیو برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا در مورد برنامه هسته ای سخن می گویند. نخست وزیر ژاپن چند ماه پیش به تهران آمد تا بین تهران و واشنگتن میانجیگری کند. اما در پی خلف وعده آمریکا و عدم اعتماد ایران به قول و قرارهای آمریکایی، سفر شینزو آبه به تهران ناکام ماند.

البته کانال ژاپن تنها کانالی نیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سعی می نماید برای نزدیک شدن به ایران و تحمیل شرایطش به کشورمان استفاده کند. در خوش بینانه ترین حالت هم اگر به موضوع نگاه کنیم، می بینیم که مذاکرات به وسیله فرانسه در نیویورک به اوج خود نزدیک شد، اما بحث به هنگام اصرار طرفین به موضع خود به بن بست رسید.

ایران اصرار کرد که آمریکا ابتدا باید تحریم ها را برطرف کند تا بعدا جلسه 1+5 منعقد گردد، اما آمریکایی ها به دنبال برگزاری جلسه و دریافت عکس بودند و اینکه پس از آن بعضی معافیت های تحریمی را به صورت محدود صادر نمایند. تجربه آمریکا در قبال کره شمالی و دستان خالی پیونگ یانگ در قبال واشنگتن پس از ماهها مصاحبه و جلسات در مقابل دوربین و پشت درهای بسته، به هر عقل سلیمی می گوید که نباید به وعده های نسیه آمریکا دل خوش کرد، بلکه هر گونه گامی باید در ازای اقدام عملی آنها باشد.

درس عبرت از گذشته

نکته اصلی در این اخباری که به گوش می رسد این است که دولت در 6 سال گذشته، کشور را معطل امید به غرب برای حل مسائل مالی نگه داشت و همین امید غلط و استراتژی ابتر موجب سربار شدن شدید مسائل شد که خود را به صورت ناآرامی های شدید اخیر بنزینی نشان داد.

حالا با مسائلی که از ژاپن به گوش می رسد به نظر می رسد دولت بازهم این بار به وسیله ژاپن میخواهد راه رفته را دوباره برود و یک استراتژی سوخته را دوباره بیازماید و در این بین همان مشوقانش که دولت را پیشتر در این بیراهه تشویق می کردند بازهم به جرگه تحریک نمایندگان پیوسته و برایش تیترهای اغوانماینده می زنند.

خطای مضاعف

اگر جهت دولت در گذشته غلط بود و به موضوعاتی مانند اعتراضات گسترده اخیر رسید، تکرار این جهت این بار به وسیله ژاپن خطای مضاعفی است. چرا که هم تکرار یک اشتباه بزرگ است و بدتر و فاجعه بارتر این است که این بار دولت در برهه ای این خطا را تکرار می نماید که اعتراضات بنزینی اتفاق افتاده و آمریکا و غرب هم تصویر تضعیف شده ای از ایران دارند و فکر می نمایند در این فضا می توانند هر طرحی را به ایران تحمیل نمایند.

این خطا در حکم هاراگیری ژاپنی هاست که برای نجات از یک معضل و سرانجام دادن به ناامیدی، به جای حل آن، هاراگیری یا همان خودکشی می نمایند. دولت در این فضا نه تنها چیزی عایدش نخواهد شد بلکه با ادامه این راه وضعیتش برای آن خطیرتر از گذشته خواهد بود. چرا که بوی کباب از اغتشاشات اخیر به مشام دشمن خورده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 559

به "یادداشتی بر سفر آینده روحانی به ژاپن: هاراگیری نکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشتی بر سفر آینده روحانی به ژاپن: هاراگیری نکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید