ابهامات طلب میلیارد دلاری دولت از بانک مرکزی

به گزارش بازیکده، به گزارش خبرنگاران، حمید پورمحمدی، معاون مالی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام نموده است: رشد مالی در سال گذشته ، 5.5 تا 5.7 درصد منفی برآورد می شد که این شاخص با 2 درصد مثبت محقق شد. سهم نفت در بودجه سال گذشته 12 هزار میلیارد تومان بود. نوسان فروش نفت به کل بدنه بودجه، آسیب می رساند. در اصلاح ساختار بودجه، یک نهاد ثبات ساز برای نوسان قیمت نفت پیش بینی شد. سال 1399بیشترین فشار روی منابع و هزینه ها بود، کمتر از 40 درصد از منابعی که قانونگذار به ما اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی را داده بود، استفاده کردیم.

ابهامات طلب میلیارد دلاری دولت از بانک مرکزی

سهم صادرات فرآورده نفتی را دریافت نکردیم

وی همچنین تاکید نموده است، در مورد هدفمندی یارانه ها با این که بخش های مهمی از مسائل معیشتی مردم از این طریق تامین می گردد، سهم صادرات فرآورده نفتی را دریافت نکردیم چون پایه پولی بود. آن وقت پول نفتی که سهم دولت است و دولت بودجه خودش را بر این اساس تنظیم نموده اما واقعا به شدت خودمان معترفیم به اینکه اگر کسری بودجه داشته باشیم و بخواهیم کسری بودجه را با استقراض از بانک مرکزی تامین بکنیم کار ناشایستی است و دود آن به چشم خودمان خواهد رفت.

به همین دلیل رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالی که به موضوع استقراض از بانک مرکزی و طلبکاری دولت از این بانک اشاره داشت؛ گفته بود: اگر کوشش نگردد بین ما و آقای همتی اختلافی ایجاد گردد؛ باید بگویم که رقم قابل توجهی از محل فروش و صادرات فراورده های نفتی حاصل می گردد که برای پرداخت یارانه ها و … به حساب بانک مرکزی واریز می گردد. مسئله ای که همتی و بانک مرکزی دارند این است که پیروز نمی شوند این رقم را تبدیل به ریال کند. نه اینکه نخواهند؛ ولی نمی توانند که طلب 1.2 میلیارد دلاری دولت را به صورت ریال بدهند؛ چون معتقدند این موضوع پایه پولی و تورم را بالا می برد.

وی با تاکید بر اینکه همتی هم این را قبول دارد و این به معنی نقص بانک مرکزی نیست؛ گفت: استقراض از بانک مرکزی حرف بی اساسی است.

همانطور که معین است اخیرا ابهامات جهت داری درخصوص طلب دولت از بانک مرکزی مطرح شده که بهتر است در این زمینه شفاف سازی گردد.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1581

به "ابهامات طلب میلیارد دلاری دولت از بانک مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهامات طلب میلیارد دلاری دولت از بانک مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید