تاکید عبدالملکی بر رعایت قانون کار در واحد های مشمول زیر مجموعه وزارت کار

به گزارش بازیکده، عبدالملکی، در بخشنامه ای به مدیران عامل سازمان ها، صندوق های بازنشستگی و بانک های تابعه بر رعایت قانون کار و ارائه گزارش شرایط موجود در واحد های مشمول قانون کار مجموعه های زیر نظر این وزارتخانه تاکید نمود.

تاکید عبدالملکی بر رعایت قانون کار در واحد های مشمول زیر مجموعه وزارت کار

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در متن بخشنامه حجت الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آمده است: نظر به این که وزارت متبوع، مرجع قانونی نظارت بر اجرای قوانین و مقررات کار است، رعایت دقیق مقررات در آن دسته از شرکت های تابعه و وابسته که تابع قانون کار باشند، اهمیت مضاعف پیدا می نماید.

وی، در این بخشنامه بر رعایت حداکثری و اجرای صحیح قوانین و مقررات کار در واحد های زیرمجموعه تاکید نموده است.

در بند اول این بخشنامه آمده است: در اجرای ماده 49 قانون کار و به منظور استقرار مناسبات صحیح کارگاه با بازار کار در زمینه مزد، مقتضی است با رعایت تشریفات مقرر قانونی، نسبت به تهیه و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اقدام گردد.

بند دوم می افزاید: با عنایت به تبصره 4 ماده 131 قانون کار و مقررات و تشریفات مقرر در فصل ششم آن قانون و با رعایت اصل سه جانبه گرایی و مشارکت کارگران آن مجموعه، ضروری است در اسرع وقت نسبت به تشکیل یکی از تشکل های کارگری (شورای اسلامی کار، انجمن صنفی یا نماینده کارگران) در هر یک از واحد های مربوطه اقدام گردد.

بعلاوه، با توجه به تبصره 2 ماده 27 قانون کار و آئین نامه اجرایی مربوط و به منظور مدیریت بهتر کارگاه، تاکید شده است؛ نسبت به تهیه آیین نامه انضباطی و نیز تشکیل کمیته های انضباطی در آن واحد ها اقدام گردد.

عبدالملکی، در این بخشنامه تصریح نموده است: در اجرای ماده 93 قانون کار به منظور پیشگیری از حوادث و بیماری ها در کارگاه هایی که برابر ماده مذکور مشمول داشتن کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار هستند با رعایت تشریفات مقرر در آیین نامه های بازرسی کار، نسبت به تشکیل کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در واحد های مشمول اقدام گردد.

در ماده دیگر این بخشنامه آورده شده است: مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه بر عهده معاونت روابط کار بوده و مقتضی است تمامی واحد های مشمول این بخشنامه همکاری مناسب با آن معاونت را داشته باشند.

بر اساس این بخشنامه، معاونت روابط کار، مکلف شده است به وسیله واحد های استانی نسبت به مطابقت شرایط اعلامی و آنالیز میدانی به وسیله بازرسان کار اقدام کند و موارد نظیر پایداری مشاغل در واحد های مشمول را نیز آنالیز و گزارش تمامی موارد را به صورت سالیانه به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارش دهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سرانجام متذکر شده است: اولین گزارش، حداکثر 3 ماه پس از ابلاغ این بخشنامه ارائه گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1819

به "تاکید عبدالملکی بر رعایت قانون کار در واحد های مشمول زیر مجموعه وزارت کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید عبدالملکی بر رعایت قانون کار در واحد های مشمول زیر مجموعه وزارت کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید