خبرنگاران امید مردم به خانه دار شدن با اقدام ملی مسکن

به گزارش بازیکده، بیرجند - خبرنگاران - تدبیر دولت دوازدهم برای افزایش فراوری و عرضه مسکن و پاسخ به احتیاج جامعه با اجرای طرح اقدام ملی مسکن علاوه بر آثار مالی، امید مردم خراسان جنوبی برای خانه دار شدن را افزایش داده است.

خبرنگاران امید مردم به خانه دار شدن با اقدام ملی مسکن

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت چینی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش بازیکده طرح اقدام ملی فراوری و عرضه مسکن، جدیدترین طرح خانه دار کردن مردم در کشور است که سال گذشته با حضور رییس جمهوری رونمایی شد و کارشناسان پیش بینی می نمایند اجرای این طرح که با هدف افزایش فراوری مسکن و پاسخ به احتیاج جامعه در دست اجراست، بتواند در بلندمدت، تغییرات مثبتی را در بازار مسکن ایجاد کند.

در قالب طرح اقدام ملی مسکن مقرر شد 400 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته گردد که از این تعداد 200 هزار واحد در شهرهای جدید، یکصد هزار واحد در بافت های فرسوده شهری و یکصد هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته می گردد.

استان خراسان جنوبی با 11 شهرستان بیش از 768 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد 453 هزار نفر شهری (59 درصد) و حدود 315 هزار نفر در مناطق روستایی مستقر هستند.

براساس آخرین آمار مجموع خانوار شهری و روستایی استان 223 هزار خانوار بوده که از این تعداد 129 هزار خانوار شهری و 95 هزار خانوار روستایی هستند اما تعداد واحدهای مسکونی استان 214 هزار واحد است و در شرایط فعلی 10 هزار واحد مسکونی در استان کمبود مسکن داریم که باید این تعداد در بخش روستایی و شهری فراوری گردد.

رونق اقتصادی، ایجاد و افزایش اشتغال در بخش های مرتبط از جمله صنعت، فراوری و خدمات از دیگر اهداف اجرای طرح اقدام ملی مسکن در کشور است در حالی که اجرای ابرپروژه ساخت 10 هزار واحد مسکن محرومان در مناطق روستایی خراسان جنوبی از اسفند 97 تا به امروز نیز به تحقق اهداف یادشده در این استان بسیار یاری نموده است.

یک شهروند بیرجندی متقاضی مسکن گفت: سال 1393 ازدواج کردم و از همان زمان تا الان مستاجر هستم.

محسن بخشی با بیان اینکه هر ماه حدود 500 هزار تومان باید برای واحد آپارتمانی اجاره پرداخت کند گفت: روزی که ثبت نام مسکن اقدام ملی بود از صبح زود دنبال ورود به سامانه بودم که بالاخره ساعت 10 صبح توانستم ثبت نام کنم.

وی اضافه کرد: تا الان حدود 30 میلیون تومان توانستیم پس انداز کنیم تا با یاری آن بتوانیم از واحدهای طرح اقدام ملی استفاده کنیم.

وی گفت: شنیده شده که هر ماه باید بیش از یک میلیون تومان قسط پرداخت کنیم اما چاره ای هم نیست و با این پس انداز اندک جای دیگری نمی توانیم صاحبخانه شویم.

یک شهروند بازمانده از ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن هم گفت: سال 90 ازدواج کردیم و از همان سال در یک واحد فروشگاهی سرایدار هستم اما اکنون با تعطیلی این واحد فروشگاهی از ما خواسته شده که خانه را خالی کنیم.

زهره محمودی اضافه کرد: همسرم کارگر ساده است و در این 9 سال زندگی مشترک با وجود اینکه اجاره خانه پرداخت نمی کردیم اما پس اندازی هم نداشتیم.

وی گفت: زمانی که ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن بود، همسرم به خاطر اینکه گفته بودند اقساط آن زیاد است ثبت نام نکرد اما الان که مجبور هستیم مستاجر شویم به دنبال ثبت نام هستیم که امیدوارم مجددا سامانه باز گردد.

وی اضافه کرد: اجاره خانه ها و قیمت زمین و مسکن در شهر بیرجند سال به سال بیشتر می گردد و خانه دار شدن را برای افرادی چون ما سخت نموده است.

احتیاج مسکن در خراسان جنوبی 28 هزار واحد است

به گفته استاندار خراسان جنوبی براساس مطالعات اجرا شده احتیاج مسکن استان تا سال 1400 معادل 28 هزار واحد مسکونی است.

محمد صادق معتمدیان اضافه کرد: در راستای اجرای طرح اقدام ملی با همکاری وزارت راه و شهرسازی مهمترین بخش برای احداث مسکن در استان تامین زمین بود که این مهم تحقق پیدا کرد.

وی بیان نمود: در این زمینه 500 هکتار زمین اختصاص یافت و آورده دولت 10 هزار میلیارد ریال است که اراضی به صورت آماده سازی به بخش خصوصی واگذار و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: در این پروژه از ظرفیت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و آستان قدس رضوی برخوردار شدیم که در مجموع زمین برای 12 هزار و 250 واحد در استان تامین شده است.

وی گفت: در راستای تحقق منویات رییس جمهوری در تامین زیرساخت های مسکونی استان در تمامی اراضی توجه ویژه ای به همه زیرساخت های درمانی، فضای سبز، فرهنگی و مذهبی داشته ایم و با هدف تامین امکانات و رفاه و رعایت حقوق شهروندی 20 درصد از اراضی برای مسکن و مابقی برای خدمات روبنایی و سایر در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: تراکم واحدهای مسکونی در قالب 2 تا پنج طبقه دیده شده است تا دهک های مختلف بتوانند مشارکت داشته باشند.

عملیات اجرایی تامین زمین 12 هزار و 250 واحد مسکونی طرح اقدام ملی فراوری مسکن پنجم شهریور سال گذشته با دستور رییس جمهوری به وسیله ویدئو کنفرانس همزمان با سراسر کشور در استان خراسان جنوبی آغاز شد.

آبان ماه سال گذشته اولین ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی انجام شد و با وجود اینکه 2 هزار و 449 واحد سهمیه خراسان جنوبی بود در همان ساعت های ابتدایی جمعیت زیادی برای ثبت نام مراجعه کردند که منجر به ثبت نام 2 هزار و 478 نفر شد و با توجه به تکمیل ظرفیت امکان ثبت نام سایر متقاضیان وجود نداشت.

30 آذرماه سال گذشته نیز ظرفیت جدید نام نویسی در بعضی شهرهای استان ایجاد شد.

افرادی که در مرحله اول طرح اقدام ملی ثبت نام خود را انجام داده اند، پالایش اطلاعات آنان اجرا شده و اکنون به مرحله بارگذاری مدارک در سایت رسیده اند.

کسانی که مرحله دوم در زمان شیوع کرونا ثبت نام نموده اند هم به مرحله پالایش رسیده اند که بعد از تایید اطلاعات به بارگذاری مدارک خواهند رسید.

چهار روش برای اجرای اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی

مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان جنوبی گفت: زمین مورد احتیاج برای ساخت واحدهای مسکونی در این استان تامین شده است و هیچ گونه دغدغه ای برای تامین زمین طرح اقدام ملی مسکن وجود ندارد.

وحید داعی اضافه کرد: شیوه نامه طرح اقدام ملی مسکن به استان ها ابلاغ شده که در چهار روش دسته بندی شده است.

وی گفت: روش اول دهک های اول تا سوم است که به این دسته زمین رایگان، یاری اقتصادی و حمایتی دولت و یارانه دولتی تعلق می گیرد و روش دوم دهک چهارم تا هفتم که زمین در سه قالب 99 ساله، فروش اقساطی و مشارکتی به همراه یاری اقتصادی دولت، یارانه و وام اختصاص می یابد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: روش سوم تفاهم نامه کارگزاری است که با بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منعقد شده و روش چهارم در قالب تفاهم نامه همکاری با وزارت دفاع، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش و وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام می گردد.

وی درخصوص برنامه ابلاغی طرح اقدام ملی مسکن گفت: برنامه ابلاغی برای شهر بیرجند یک هزار و 383 نفر و در سایر شهرهای استان یک هزار و 67 نفر بوده که با اضافه کردن یک هزار و 971 سهمیه برنامه بازآفرینی شهری مجموع برنامه ابلاغی استان چهار هزار و 421 واحد است.

داعی با اشاره به ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن گفت: برنامه ابلاغی استان خراسان جنوبی 2 هزار و 450 واحد بوده که در فاز اول تعداد پنج هزار و 198 نفر، فاز دوم پنج هزار و 401 نفر، فاز سوم 914 نفر و 196 نفر هم متقاضیان آموزش و پرورش بوده اند که مجموع ثبت نام نمایندگان در طرح اقدام ملی مسکن خراسان جنوبی تا به امروز 11 هزار و 709 نفر هستند.

وی درباره تامین اراضی و عملکرد اجرایی در استان بیان نمود: برنامه ابلاغی در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت از جمله بیرجند یک هزار و 383 واحد بوده که به میزان چهار هزار و 620 واحد زمین تخصیص یافته و از این تعداد یک هزار و 320 واحد مسکونی دارای قرارداد ساخت بوده و در مرحله اخذ پروانه، تهیه نقشه و انجام عملیات خاکبرداری هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: برنامه ابلاغی در شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت استان یک هزار و 67 واحد بوده که برای یک هزار و 176 واحد زمین تامین شده و در مجموع تا به امروز در استان برای پنج هزار و 796 واحد زمین تخصیص یافته است.

وی درخصوص اراضی واگذار شده به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت استان گفت: تا به امروز برای یک هزار و 176 واحد زمین تخصیص یافته که 144 واحد قرارداد ساخت منعقد و وارد اجرا شده است.

داعی گفت: همچنین اراضی مورد احتیاج تعداد 100 واحد به مساحت 12 هزار و 140 متر مربع به کمیته امداد امام خمینی (ره) واگذار شده که 174 واحد در مرحله انعقاد قرارداد است و در مجموع یک هزار و 464 واحد در استان وارد مرحله اجرایی شده که در کوشش هستیم با برنامه ریزی و پیگیری افزایش خوبی را ببینیم.

وی اضافه کرد: ظرفیت اولیه تامین زمین برای ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی یک هزار و 388 واحد بود که در نهایت با پیگیری های استاندار خراسان جنوبی این ظرفیت به پنج هزار و 198 واحد افزایش یافت.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: از آنجا که زمین و مسکن به عنوان یک محرک اقتصادی در ایجاد توسعه جوامع مطرح است، اجرای طرح اقدام ملی مسکن با گردش اقتصادی بیش از 13 هزار میلیارد ریال موجب ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم قابل توجه در حوزه مباحث مربوط به ساخت و ساز در استان می گردد.

وی گفت: با اجرای طرح اقدام ملی تامین زمین ضمن افزایش شاخص تامین مسکن استان شاهد بهره مندی اقشار متفاوت جامعه خواهیم بود به طوری که هم محرومان و دهک های یک و دو و سه جامعه و هم دهک های متوسط چهار و پنج و 6 جامعه از مسکن مناسب برخوردار خواهند شد.

ساخت هزار و 464 واحد مسکن ملی در خراسان جنوبی آغاز شد

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی هم گفت: با توجه به آغاز عملیات ساخت هزار و 464 واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در خراسان جنوبی پیشرفت فیزیکی این طرح در استان 13 درصد برآورد شده است.

حسن علیزاده در گفت و گو با خبرنگار بازیکده اضافه کرد: در این چارچوب مراحل ساخت 180 واحد خیرین مسکن ساز در خیابان الهیه بیرجند با انجام خاک برداری آغاز شد که از این تعداد 60 واحد در حال اخذ پروانه هستند و 120 واحد دیگر هم تهیه طرح را انجام داده اند.

وی گفت: ساخت 720 واحد هم به شرکت تعاونی ارتش واگذار و برای این واحدها نقشه تهیه شده است که در حال عملیات خاک برداری فونداسیون هستند.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به واگذاری احداث 192 واحد مسکونی به بنیاد مسکن گفت: این واحدها هم در مرحله اخذ پروانه ساختمانی هستند که پس از آن، عملیات ساخت آغاز می گردد.

وی مطرح کرد: عملیات ساخت 88 واحد در شهرستان فردوس و 56 واحد در شهرستان طبس به طور مستقیم توسط بنیاد مسکن انجام می گردد.

علیزاده اضافه کرد: همچنین ساخت 228 واحد به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در شهر بیرجند واگذار و پیمانکار این واحدها نیز معرفی شده است که در حال تجهیز کارگاه و آغاز عملیات اجرایی هستند.

وی گفت: در سایر شهرها زمین ها به بنیاد مسکن واگذار شده و به صورت گروه های ساخت به مردم واگذار شده است.

وی با یادآوری ثبت نام 11 هزار و 755 نفر در خراسان جنوبی براساس آخرین آمار گفت: البته همه این افراد واجد شرایط مسکن اقدام ملی نیستند و قطعا بعد از پایش نهایی این آمار ریزش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

علیزاده اضافه کرد: براساس ابلاغیه برای چهار هزار و 620 در شهر بیرجند و هزار و 179 نفر در سایر شهرها تامین زمین اجرا شده است.

وی با بیان اینکه پایش نهایی 300 نفر در استان تا به امروز انجام و پیامک واریز وجه نیز برای این افراد ارسال شده است گفت: این متقاضیان بعد از افتتاح حساب در بانک مبلغ 40 میلیون تومان واریز نموده اند.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هر واحد 100 میلیون تومان وام دارد اضافه کرد: قیمت تمام شده هر واحد با توجه به نوسان قیمت ها قابل برآورد نیست و ساخت این واحدها براساس آورده متقاضی خواهد بود.

وی گفت: خراسان جنوبی یکی از پنج استان برتر در طرح اقدام ملی مسکن است که از همان ابتدا برای زمین پیش بینی لازم انجام و در تمامی شهرستان هایی که متقاضی ثبت نام بودند، زمین پیش بینی شده است.

همچنین 6 هزار واحد مسکن شهری براساس تفاهم نامه ای که در سفر اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی امضا شد، اولین بار در مناطق کمتربرخوردار شهری استان ساخته می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 981

به "خبرنگاران امید مردم به خانه دار شدن با اقدام ملی مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران امید مردم به خانه دار شدن با اقدام ملی مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید