صالحی امیری: شورای نگهبان اساسنامه کمیته المپیک را رد نکرده است

به گزارش بازیکده، به گزارش خبرنگاران، سیدرضا صالحی امیری درباره لطمه کرونا به ورزش ایران از نظر اقتصادی و روانی گفت: هر روز جلسات کارشناسی داریم و جزئیات را دنبال می کنیم. در اینکه کرونا به ورزش لطمه زده است شکی نیست ولی نکته مهم اینجا است که مربوط به 206 کشور است و همزمان کل جهان شرایط برابر دارند. نکته دوم این است که چون المپیک یک سال به تعویق افتاد، فرصت لازم برای بازگشت به تمرینات را به لحاظ زمان خواهیم داشت.

صالحی امیری: شورای نگهبان اساسنامه کمیته المپیک را رد نکرده است

رئیس کمیته ملی المپیک که با رادیو تهران مصاحبه می کرد، توضیح داد: پاسخ دقیق به این سئوال این است که کرونا هم برای ما تهدید بود هم فرصت. تهدید بود چون ورزش قهرمانی ایران را دچار شوک کرد. با تمام توان و ظرفیت دنبال تکمیل کسب سهمیه المپیک و حضور در این مسابقات در توکیو بودیم که یکباره قطار در حال حرکت متوقف شد. معین است که این خسارت بار است و آمادگی ورزشکاران برای رسیدن به سکوهای المپیک دچار شوک شد.

وی اضافه نمود: برخی از قهرمانان مثل عباسعلی، یزدانی و مرادی که قهرمان طلایی هستند، اگر المپیک سال جاری برگزار می شد نمی توانستیم از آنها استفاده کنیم. از این جهت کرونا برای ما فرصت شد.

رئیس کمیته المپیک تاکید نمود: یکسری وسیله برای تعدادی از قهرمانان تهیه کردیم و به منزل آنها فرستادیم تا تمرین نمایند. برای مدتی هم تمرینات و اردوها به صورت محدود با رعایت پروتکل ها تشکیل شد.

صالحی امیری در مورد ایراد شورای نگهبان به اساسنامه کمیته ملی المپیک، گفت: دو سال و نیم است که اساسنامه در جهت رفت و برگشت بین دولت، کمیته المپیک و کمیته بین المللی است. این طبیعت اساسنامه است که زمان بر و کند است. قبلا رویه اینطور بود که مصوبات دولت به کمیته تطبیق مجلس می رفت و بعد از 20 روز نظر می دادند.

وی یادآور شد: از سال گذشته اساسنامه تمام نهادها و شرکت ها به شورای نگهبان می رود. شورای نگهبان از 14 مهر پارسال تا 10 تیر سال جاری پاسخی به ما داد که مبهم است؛ به این معنا که گفتند چون منشور را در اختیار نداریم و شما در اساسنامه به منشور استناد کردید، اظهارنظر صریح ممکن نیست. اگر تماس می گرفتند ما منشور را یکساعته به دستشان می رساندیم و احتیاج به 10 ماه زمان نبود.

رئیس کمیته ملی المپیک اضافه نمود: شورای نگهبان یک نهاد قانونی و دستورش لازم الاجرا است. الان شورای نگهبان چیزی را رد ننموده بلکه ابهاماتی را طرح نموده است. پنجشنبه گذشته با آقای جهانگیری جلسه ای داشتم. قرار شد معاون حقوقی رئیس جمهور جلسه مشترکی را با شورای نگهبان برگزار کند و آنجا با تبیین منشور، برطرف ابهام کنیم.

وی در مورد اینکه آیا عنوان غیر انتفاعی مسئله ای را در اساسنامه کمیته ملی المپیک ایجاد نمی نماید؟ یادآور شد: این مسئله متوجه فوتبال است نه کمیته المپیک. ما در قانون رسمی کشور مصوب مجلس، نهاد عمومیِ غیر دولتیِ غیر انتفاعی شناخته شده ایم. کمیته بین المللی المپیک هم روی آن حساسیت ندارد. آنچه کمیته بین المللی روی آن حساسیت دارد، لفظ غیر دولتی است. بنابراین چالشی نداریم چون خط قرمز آنها دو نکته است. اول اینکه کمیته ملی المپیک در 206 کشور باید از مداخله دولت به دور بوده و دوم اینکه تابع منشور بین المللی المپیک باشند.. ما 72 سال قبل منشور را به رسمیت شناختیم. سال 1358 هم این منشور را به رسمیت شناختیم. خوشبختانه هم ما غیر دولتی بودن را در اساسنامه پذیرفته ایم و هم منشور را. از این جهت تعارضی نداریم و این بحث متوجه فوتبال است.

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به این سئوال که آیا فدراسیون فوتبال می تواند اساسنامه اش را مثل کمیته المپیک نهاد عمومی غیر دولتی غیر انتفاعی وضع کند؟ گفت: از نظر من بله. وقتی می گویید غیر دولتی یعنی عدم دخالت دولت. چیزی که به نهادهای بین المللی ورزش و فیفا تاکید می نمایند عدم دخالت دولت است. وقتی در بند اول این را عنوان می کنیم می گردد عدم دخالت. بقیه تفسیرها وارد نیست.

صالحی امیری در واکنش به ابهامات ایجاد شده درباره اعطای بورسیه به قهرمانان ورزشی از سوی کمیته بین المللی المپیک، توضیح داد: کمیته بین المللی المپیک تعدادی از قهرمان کشورها را از نظر اقتصادی حمایت می نماید تا برای کسب سهمیه المپیک آماده باشند. این حمایت در قالب 500 دلار است تا فرد تجهیزاتش را فراهم کند. این یاری هزینه آمادگی قهرمانان است. از سال گذشته که آغاز شد تا الان ادامه دارد. هر ماه بر اساس نرخ بانک مرکزی به حساب فدراسیون و قهرمان واریز می کنیم.

وی در انتها درباره ابتلای اعضای کمیته المپیک به کرونا گفت: ما هم مثل بخشی از جامعه هستیم. یک غربالگری صد درصدی انجام دادیم. از 200 نفر، پنج نفر بر اساس اعلام آزمایشگاه تخصصی به کرونا مبتلا بودند. از این عزیزان خواستیم دو هفته در محل کار حاضر نشوند. البته دو نفر علائم داشتند و سه نفر علامتی نداشتند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: game-kade.ir شناسه مطلب: 1054

به "صالحی امیری: شورای نگهبان اساسنامه کمیته المپیک را رد نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی امیری: شورای نگهبان اساسنامه کمیته المپیک را رد نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید